Sağlık

Eliminasyon Diyeti Nedir? En Kapsamlı Anlatım

Eliminasyon Diyeti Nedir? En Kapsamlı Anlatım, sağlık bölümümüzde Eliminasyon Diyeti Nedir? En Kapsamlı Anlatım ile alakalı bilgi aktaracağız.. Eliminasyon Diyeti Nedir? En Kapsamlı Anlatım ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Eliminasyon Diyeti Nedir? En Kapsamlı Anlatım

Eliminasyon diyeti, bilhassa bağırsaklarda sorun yaratan yiyeceklerin tespit edilerek, onların yemek alanın da kullanılmamasını gerektiren bir yöntem çeşididir.

Bu anlamda, vücutta ve özellikle bağırsakta yaşanan hassasiyetler insanı çok rahatsız ederek, yaşam değerini düşürecektir. İnsanın ikinci beyni şeklinde de anılan bağırsaklar, bedenin en önemli parçalarından biridir. Onları korumak temel anlamda sağlığımızı da korumak manasına gelmektedir.

Fransızcadaki ‘éliminer’ ve İngilizce ’deki ‘eliminate’ sözcüklerinden türetilmiş olan eliminasyon, elemek, seçmek anlamlarına gelir. Dolayısıyla, eliminasyon diyetinde de ana kural, yiyeceğiniz yiyecekleri seçmekten fazla, yiyemeyeceğiniz yemekleri yaşamınızdan belli bir süre çıkarmanız üzerine gitmektir.

Burada, şüphesiz ki bir uzmana danışmak da çok mühimdir. O hususta, doktorlar ve diyetisyenler siz değerli okurlarımıza yardım edeceklardır. Zaten, midenizde, bağırsaklarınızda, karnınızda ağrı, gaz sıkışması şişkinlik vb. hususlar hissettiğinizde, bir uzmana görünmenizin de vakti çoktan gelmiş demektir.

Eliminasyon diyeti, vücudunuzun reaksiyon gösterdiği yiyecekleri saptamanız üzerinden, ardından bir program yapmanıza dayanan bir sistemdir. Bu yiyecekler size zarar verdikleri için, onları yemeyi kesmenize dayanmaktadır.

Ama kimi yiyecekleri bir süre sonra yeniden yemeniz de olabilecekdür. Lakin, burada da neyi ne kadar tüketeceğiniz de önem kazanmaktadır. Burada ana unsur elimine edilen besin grupları üzerinden bir beslenme şekili elde etmenizdir. Bu grupları aşağıdaki gibi maddelememiz olasıdır:

En önemli elimine gıdalarınin başında şeker gelmektedir. Şeker normalde de, her birey için ya sınırlı miktarda tavsiye edilir veya hiç önerilmez. Hatta beyaz şeker yerine esmer şeker, elma özü gibi gıdaların de kullanılması tavsiye edilir. Şekerden uzak durulması, sağlıklı beslenmenin ve formu korumanın temel kaidelerindandır.

Günümüz tüketim toplumlarında artık bir çok alternatifin görüldüğünü belirtebiliriz. Glütensiz gıdalar da bu alternatiflerin içine girerler. Glüten, arpa, buğday, çavdar gibi tahıllarda bulunan bir çeşit proteindir. Bağışıklık sistemi için kimi yararları olsa da, glütene alerji geliştiren de çoğunluktadır. İşte böylesi bireylerin glütenli gıdalar tüketmeleri onların sağlıklarını da tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle, glütenden de uzak durulması önerilmektedir.

Süt ve süt ürünleri deyince, sütün dışında peynir, yoğurt gibi gıdaların da olduğu bir kategoriyi anlarız. Bu anlamda, bu ürünlerin içinde yoğun biçimde kalsiyum bulunmaktadır. Lakin bu ürünler de kimilerinde alerji, kızarıklık, kaşıntı, uçuk gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. O yüzden, süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyet geliştirenlerin de onlardan uzak kalması önerilmektedir.

Yumurta hem kalsiyum hem de protein yönünden zengin bir gıdadır. Hemen hemen her kahvaltı sofrasının olmazsa olmazlarından biri şeklinde bilinir. Lakin kimi bünyeler de yumurta da hastalık yarattığı için, bu hususta önlem alınması gerekebilir. Kimileri yumurtayı azaltırlarken, kimileri de tamamen yememe yoluna giderler.

Bakliyat ürünleri glüten içermeseler de, yine de kimi insanlar için tehlike arz ederler. Glütensiz gıda tüketmeleri önemle önerilen çölyak hastalarına kimi diğer bakliyat ürünlerinin de yenilmesi önerilmez.

Ceviz, badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişler yağ, omega 3, karbonhidrat, protein, magnezyum vd. gibi zengin içeriğe sahiptirler. Lakin onların bu lezzetleri bile eliminasyon diyetinin ağına takılmaktan kurtulamaz. Kimi zaman kuruyemiş de alerji yapan ürünler arasına girmektedir.

Eliminasyon diyetinde başlıca yagizli tutulan maddelerden biri alkol, sigaradır. Sigara da beslenme standardımızı ve sağlığımızı etkilediği için, bu diyet içinde fırsattan istifade edilerek azaltılabilir yahut bırakılabilir. Ayrıca, alkol başlığıyla birlikte, gazlı içecekler, çay ve kahve de eliminasyon diyetinin yasaklılar listesine girmektedir. Bu ürünlerin tamamının yaşamınızdan çıkarılması, diyetin ötesinde sağlık belirtisi şeklinde okunabilir.

Eliminasyon diyeti, her on kişiden birinde görülen ve gün geçtikçe, etkisi de git gide artan alerjinin önlenmesi adına görülmektedirılmış modern bir metottur. Günümüz koşullarının giderek hızlanması, yaşam değerinin düşmesi, bir yerden dikkat edilen konulara odaklanılırken başka bir yerden poblemlerin çıkması herkesi yormaktadır. Reflü, gastrit gibi mide hastalıkları artarken; migren, vertigo gibi baş ağrıları ve dönmeleri de artmaktadır.

Ayrıca, korona virüsün yaşamımıza girişiyle birlikte, ev hastalıklarında da (egzama, sedef, siğil vd.) ilerleme saptanmıştır. Tüm bu şartların olumsuz yöne evirildiğini gözlemlediğimizde, hem metabolizmamızı korumak, hem daha dayanıklı kalabilmek, hem bağışıklık sistemimizi zayıflatmamak adına bazı fedakârlıklar yaparız. Bu fedakarlıklar, eliminasyon diyeti içinde gerçekleştirilebilmektedir.

Bu diyet ekseninde, tükettiğiniz yemeklere çok dikkat edersiniz. Eğer, içlerinde size hastalık verenleri varsa, onların porsiyonlarını test edersiniz. Porsiyonlar sınandığında, tespit ettiğiniz gıdadan yahut gıdalardan az bile tükettiğinizde vücudunuz büyük bir tepkime veriyorsa, o gıdayı bırakmanızın vakti gelmiştir.

Tıpkı, sosyal yaşamımızda da bize zararı dokunan insanları, kendimizden uzak tuttuğumuz gibi… Nasıl ki, o insanlar yaşamımızdan çıktıklarında, bir kaybımız olmuyor; hatta yerlerine yenileri geliyorsa, yeni beslenme çeşitleriyle de kendimizi korumamız olabilecek olabiliyor.

Yahut bir kişi bizim için önemliyse ve bize çok büyük bir yanlış yaptıysa; nasıl ki, onu da cezalandırmak anlamında, aramıza mesafe koyuyorsak, bu yiyeceklerle de aramıza belli bir süre mesafe koyuyoruz. Eğer, biraz bilave edip, tekrar tükettikten sonra bedenimiz bir tepkime vermiyorsa, sağlığımız düzelmiş demektir. Eğer, bedenimiz tekrar tepkimeye giriyorsa, o vakit o yiyeceği tamamen yaşamımızdan ayıklamamız gereklidir.

Eliminasyon diyeti, 21. yüzyılın hızı, hareketliliği ve çıkmazları içinde sunulan alternatif bir yöntem şeklinde değerlendirilebilir. Bu diyet sizi korumak adına ortaya çıkmıştır. O anlamda, bu diyetin en büyük gerekliliği kararlılıktır. Çünkü sizi rahatsız eden besini tespit ettikten sonra, kendinizi ondan korumak için çaba göstermezseniz, vücudunuz tepkime verecektir. Bu diyeti uygulamadan önce, bir gastroenteroloğa, bir uzmana başvurmanız ve sağlık taramalarından da geçmeniz olabilecekdür. Hormon nasıl tedavi edileceği, kan testi, mide ve bağırsak incelemeleri sizin de daha rasyonel kararlar almanıza neden olacaktır.

Eliminasyon diyeti, genelde her ürünü tüketmeyi kısa süreli olacak biçimde yasaklama yoluna gitmeyi amaçlar. Burada, bir nevi midenizi rahatlatmanız, vücudunuzu dinlendirmeniz de söz konusudur. Nitekim bizler sağlıklı beslenmeye dikkat etsek bile, bunu da bir çeşit hastalık hastalığına çevirerek, aşırılaştırabiliriz. Böylelikle, yaşamı kendimize ve çevremize de zindan ederiz. Çünkü aşırı derecede sağlıklı beslenme takıntısı olan bireylerin sağlık krizleri, ölüm korkuları ve çaresizlikleri psikolojilerine yansır ve dillerine vurur. Daha da katılaşmaya başlarlar. Bu da, onları hayattan mahrum, ceberut birilerine dönüştürür. Oysa yaşamın kendine göre bir iç dengesi mevcuttur. Dolayısıyla, eliminasyon sistemi size bu dengeyi yeniden hatırlatmaya çalışır.

Eliminasyon diyeti yapılırken, öğünlerinize çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü buradaki temel amaç hangi gıdaların veya besin gruplarının sizi etkilediğini bulmaktır. Tabii burada da, çeşitli vitamin ve mineral eksiklerinin baş gösterme durumu bulunacağı için, onların da başka gıdalardan takviye şeklinde alınması gerekmektedir ki vücut dengesini sağlayabilsin.

Herhangi bir kronik hastalığı olan bireylerin önce doktora danışarak, sonrasında bu diyeti yapmaları tavsiye edilir. Zaten, bu diyet profesyonel bir diyetisyenin gözetiminde olmaksızın, defter/not tutmadan, hassas ölçümler yapılmadan birden uygulanamamaktadır.

Eliminasyon diyeti, vücudunuzu tanımanız adına önerilen bir metottur. Bu anlamda, aslında neye hassasiyetinizin olduğu, hangi besine karşı alerji geliştirdiğiniz, hastalıklarınızın nereden tetiklendiği gibi konuların da görülmektedirılmasına yol açar. Eliminasyon diyeti, sabrınızı ve kararlığınızı da gösterecektir. Lakin bu diyet sürekli olarak uygulanmamaktadır. Bu diyeti yaşamınıza doğru noktalardan adapte etmeniz ve önünüzdeki yaşantınızı da ona göre şekillendirmeniz de mühimdir. Bilhassa, kronik inflamatuar teşhisi konulan hastalara doktorları aracılığıyla da tavsiye edilir. Bu diyet, bedeninizi forma sokmanız adına da, standart bir diyet denli idealdir.

Kaynak: precisionnutrition / greatist

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu