Başvurular

Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?2021

Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?2021, başvurular bölümümüzde Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?2021 ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?2021 ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?2021

Elektrik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza PTT elektrik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır onu söz edeceğiz.

Elektrik faturaların çok yüksek geldiği bu sürede elektrik faturası yardımı merak konusu oldu. Bilhassa pandemi elektrik yardımı konusunu gündeme getirdi. İş yerlerinin kapandığı ve binlerce birinin işsiz kaldığı bu sürede elektrik tüketim yardımı son dakika yetişen hızır gibi yardıma koşmaktadır. Resmi gazete de yürürlüğe giren bu yardım ile yüzbinlerce aile derin nefes aldı diyebiliriz. Peki elektrik faturası yardımı nasıl alınır ? Elektrik yardımı başvurusu sırasında istenen evraklar nelerdir ? Elektrik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılmaktadır ?

Yeşil kartlılara elektrik yardımı dışında sigortalılara da verilen bu yardım ile ilgili detaylara bakalım.

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemleri e devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. E devlet elektrik yardımı sorgulama işlemleri için başvurabileceğiniz en pratik yol diyebiliriz. Bunun için yapmanız gereken tek şey https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bu linke tıklamak ve gerekli sorguyu yapmaktır.

Tabi tek yol bu değil. Elektrik yardımı sorgulama iletişim numarasıyla da olabilecek. Bunun için PTT elektrik yardımı sorgulama telefon numarası da olan ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz. Elektrik yardımı telefon numarasına hafta içi mesai saatleri civarında ulaşabileceğinizi de hatırlatalım.

Elektrik Yardımı Nedir ?

Elektrik yardımı dar gelirli ailelere sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilen bir yardımdır. Bu yardım aracılığıyla aileler elektrik faturalarını indirimli olarak ödeme olanağı bulmaktadır. İndirimler PTT aracılığıyla yapılmakta olup faturanızı PTT’den yatırma şartı aranmaktadır.

Elektrik Desteği Yardımı Nereden Alınır ?

Elektrik desteği almak için nereye başvurulur soruna yanıt vermeye geldi sıra. Elektrik desteği yardım programı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla verilmektedir. Elektrik yardımı parası nasıl alınır diye düşünüyorsanız yani nereden alınır diye düşünüyorsanız yardımın PTT’ler aracılığıyla yapıldığını hatırlatalım.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir ?

Elektrik yardımı iptal mi oldu yahut kesildi mi diye endişe etmeden önce elektrik yardımı neden kesilir bilmeniz gerekir. Peki gerçekten elektrik yardımı neden kesilir ? Elektrik yardımının kesilmesi için hanede herhangi bir düzenli yardımın kalmaması gerekmektedir. Yani şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, dul maaşı, engelli maaşı vs. gibi düzenli bir yardım yani maaş kalmadığında elektrik yardımı kesilmektedir.  Yani bu yardım bir düzenli yardıma bağlıdır. Kömür yardımı yada bakıcı maaşı bu yardımlar kapsamına girmediğini hatırlatalım.

Elektrik Yardımı Şartları Nelerdir ?

Peki elektrik yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar ne yapacaklar ? Yani elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır ? Elektrik yardımı başvurusu nereye yapılacak ?  Elektrik yardımı şartları denilince akıllara yalnızca düzenli maaş gelmesi yeterli. Yani düzenli bir maaş yardımı alıyorsanız sosyal yardımlaşmalardan elektrik yardımınız bağlanacaktır.

Elektrik yardımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız da bunun için herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. Eğer düzenli bir yardımınız varsa dar gelirliye elektrik yardımı şartlarını taşıyorsunuz demektir ve yardımınız sistem aracılığıyla otomatik bağlanacaktır. Yani diyelim ki engelli maaşı başvurusu yaptınız ve bu ay maaşınız kabul edildi. Yaklaşık bir ay içinde devletten elektrik yardımı almanız olabilecek hale gelecek ve yardımınız bağlanacaktır.

Kısa olarak elektrik yardımı için gerekli evraklar, başvuru formu doldurma, e devletten başvurma gibi durumlar söz konusu değildir.

Elektrik yardımı sigortalı çalışan vatandaşlara veriliyor mu ? Evet veriliyor. Dediğimiz gibi tek şart sosyal yardımlaşmadan düzenli bir yardım alıyor olmaktır.

Elektrik yardımı kimlere veriliyor ? Elektrik yardımı şartları sualinin yanıtı kısaca böyle.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Sürecek ?

Merak edilen bir diğer soru ise elektrik desteği sürdürmekte mu ? Ne zamana kadar sürecek ? Elektrik yardımı süresi halen belli değildir. Lakin görünen o ki düzenli bir yardıma dönüşmüş durumda. Yani elektrik yardımı ne zaman bitecek halen belli değildir.

Elektrik Yardımı Her Ay Mı ?

Akıllara takılan bir diğer soru ise elektrik yardımı her ay mı yapılacak ? Evet. Şu anda elektrik yardımı her ay ödenilmektedir.

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor ?

Peki elektrik desteği yardımı ne zaman yatar ? Elektrik yardımları her ayın ilk haftası hesaplara geçmektedir.

Elektrik Desteği Yardımı Nakit Alınır Mı ?

Elektrik yardımı elden alınır mı  sualinin yanıtı hayırdır. Elektrik yardımı bir indirimdir nakit olarak alınamaz. Yani elektrik desteği yardımı nasıl çekilir diye düşünüyorsanız ne yazık ki bu olabilecek değildir.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ?

Elektrik Yardımı Ne Kadar ?

Elektrik faturası yardımı ne kadar diye düşünüyorsanız hemen altını çizelim:

Elektrik yardımı ne kadar 2021 yılı için sualinin yanıtı şöyledir:

1-2 kişilik haneler 75 KW 56,33TL

3 kişilik haneler 100 KW 75,11 TL

4 kişilik haneler 125 KW 93,88 TL

5 yahut daha fazla kişilik aileler 150 KW 112,66 TL‘dir.

Peki elektrik yardımı nasıl hesaplanır ? Elektrik yardımı hane nüfusuna göre hesaplanmaktadır. Misal verilecek olursa 4 kişilik aile elektrik yardımı olarak 15 KW yani 93,88 TL yardım almaktadır. Yüzde kaç indirim alım yapacağınız tamamen aile nüfusuna bağlı bir durumdur.

Elektrik Yardımı Birikir Mi ?

Elektrik yardımı yalnızca son 3 ayın ki birikir. Daha eski ödemeler genel müdürlüğe geri iade edilmektedir. Yani elektrik yardımı geriye dönük olarak yalnızca son 3 ayın ki ödenilmektedir. Peki elektrik yardımı alınmazsa ne olur ? Elektrik yardımı kullanılamazsa yardımınız kesilmez fakat son 3 ay öncesindekileri kullanmanız olabilecek olmamakta ve haklarınız yanmaktadır.

Engellilere Elektrik Yardımı Var Mı ?

Engelliye elektrik yardımı var mı sualinin yanıtı evet mevcuttur. Lakin engelli olan vatandaşın engelli maaşı alıyor olması gerekmektedir. Yada başka bir düzenli yardım alıyor olması gerekmektedir. Aksi takdir de elektrik ücreti yardımı alamamaktadır.

Elektrik Yardım Ödemeniz Hazırdır Ne Demek ?

E devlette görünen ” Elektrik yardım ödemeniz hazırdır” ifadesinin anlamı elektrik yardımınızın bağlandığı ve kullanıma hazır olduğudur.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza elektrik tüketim yardımı ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Elektrik yardımı ile ilgili yorumlarınızı yorum kısmına bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu