Sağlık

El Ağdası Nasıl Kullanılır?

El Ağdası Nasıl Kullanılır?, sağlık bölümümüzde El Ağdası Nasıl Kullanılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. El Ağdası Nasıl Kullanılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

El Ağdası Nasıl Kullanılır?

Bilhassa kadınlar her zaman temiz ve pürüzsüz bir cilde, vücuda sahip olmak isterler. Bu temiz ve pürüzsüz vücuda sahip olmak için uygulanan yöntemlerden birisi de el ağdası yöntemidir. Bu ağdanın diğer ağda çeşitlerinden farklı olarak uygulanan bölgeden ağda bezi yerine elle çekildiğini bilinmekte. El ağdaları cildi ve vücudu daha az tahriş etmekte ve daha kolay temizlenme özelliğine de sahiptir.

El ağdası nasıl kullanılır sorusu özellikle ilk kez kullanacak olanların bir hayli kafasını meşgul etmektedir. Lakin el ağdasının uygulanması kolay bir şekildetir. Birkaç kez kullandıktan sonra artık rahatlıkla bu uygulamayı yapabileceksiniz.

Fayans yahut mermer gibi kuru bir yüzeye olabilecek olduğunca fazla ağdayı dökün. Buna ek olarak el ağdasını cezve veya ufak bir tencerede ısıttıktan sonra da fayans veya mermer gibi kuru bir yüzeye dökebilirsiniz. Başka bir alternatif ise ağzı sıkıca kapalı olan hazır el ağdasını su dolu tencerenin içinde kaynattıktan sonra kullanmaktır.

Ağda vücut sıcaklığına uygun bir sıcaklığa ulaştıktan sonra parmaklarınızla kaldırın ve göz alıcı sarıya dönene kadar birkaç kez sakız gibi gerin ve katlayın. Ardından tüylerden arındırmak istediğiniz bölgeye bir spatula yardımı ile ince bir tabaka halinde sürün.

Ters yönde çekmeden önce eliniz ile bastırmanız tüyleri iyice kapsaması yönünden da mühimdir. Batık problemi gibi problemlerle karşılaşmamak adına bu işlemi olabildiğince bi hayli hızlı yapmanızda yarar var. En son aşama olarak ağda işleminiz tamamen bittikten sonra uyguladığınız bölgeleri iyice ılık suyla yıkamanız gerekmektedir.

Ellerinize ve istemeyeceğiniz alanlara bulaşmamasına dikkat edin. Bilhassa ağdaya dokunduktan sonra ellerinizi gözünüz gibi hassas bölgelere sürmemeye dikkat edin. Olası göze veya hassas olan bir başka bölgeye bulaş durumunda bol suyla yıkamaya özen gösterin. Ve kurulamak istediğinizde de yapışmayacak türden bir bez kullanmaya dikkat edin.

En kaliteli sonuç için ağda yapılacak bölge kuru ve temiz olmalıdır. Az bilinen ve ağdanın acısını minimum düzeyye indirecek olan bir yöntem olarak; ağdayı uygulayacağınız bölgeye ağdayı uygulamadan önce yeterli miktarda pudra sürüyoruz. Böylelikle acı minimum düzeyye ulaşmakla yetinmeyip, cildinize ve vücudunuza yapışmış olan ağdayı daha kolay çekmenizi de sağlıyor.

El ağdasının zararları birden çok kadın kullanıcı aracılığıyla merak edilmekte olup bu bahsedilecek olan zararları minimum düzeyye indirmek tamamen sizin kendi elinizdedir. Ne tür bir ağda olursa olsun, uzun süreli kullanım bazı yan etkilere neden olacaktır. Tüm ağdaların doğrudan zararlı olduğunu söylemek yanlış olsa da önemle üstünde durulması gereken bazı noktalar mevcuttur.

Misal verilecek olursa ağdanın türü ne olursa olsun, cildin buna uygun olduğundan emin olun. Çoğu kadın ve erkeğin el ağdası, ılık ağda, soğuk ağda gibi farklı ağda türlerine alerjisi mevcuttur. Ağdaya alerjisi olan cilde ağda uygulanırsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Şekerin karamel haline getirilmesiyle elde edilen evde şeker ve limondan yapılan doğal ağdalar ve reçineli ağda da  da dahil tüm bunlar alerjiye sebep olabilir. Bazı bölgelerde sarkmalara sebep olabilir.

Buna benzer olası alerji durumlarını ve sarkmaları önleyebilmek için ağda kullanım sıklığını azaltabilirsiniz. Misal verilecek olursa art arda yakın zamanlarda uygulamaktan kaçınmanız alerji ihtimalini önleyeceği gibi tüylerinizin tam çıkmasını beklediğinizde alım yapacağınız performans da artacaktır.

Markalardan hazır el ağdası almak istemiyorsanız veya acil gereksiniminiz olduğu halde hazır el ağdasına ulaşacak vaktiniz eğer yok ise limon, su, toz şeker gibi basit malzemelerle evde kendi el ağdanızı yapıp rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ev yapımı el ağdası tarifi yapılması kadar bunun yanı sıra uygulanması da siz değerli okurlarımız için kolay bir şekilde olacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler; Yarım su bardağı su, 2 buçuk su bardağı toz şeker ve biraz da limon suyu.

Küçük yahut isteğinize göre orta boy bir tencerenin içerisine verilen miktarlardaki kadar su ve toz şekeri ilave edip kısık ateşte pişirmeye başlayın. Isındıktan sonra yeteri kadar limon suyu eklenmelidir. Bu etapta devamlı karıştırılmalıdır. Tahta kaşıkla karıştırmanız yapışmaması yönünden çok daha iyi olacaktır. Ağda olması gereken kıvama geldiğinde bir kaba aktarın ve oda sıcaklığındaki bir sıcaklığa erişmesini bkatın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu