Sağlık

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?, sağlık bölümümüzde Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklemler kemikler ile birleşerek daha rahat hareket etmeyi sağlarlar. Kemikleri destekleme görevleri de mevcuttur. Yanlış beslenme, kilo artışı ve dış darbeler, uygunsuz ve ani hareketler gibi etkenlerin etkisiyle eklemler zarar görebilir ve bu durumda eklem ağrısı adı verilen olay gerçekleşir. Bu ağrılardan kurtulmak için ağrıları azaltan unsurlara yönelmek gerekir.

Eklem ağrısına şunlar iyi gelmektedir:

Eklem ağrılarını gidermenin ve rahatlatmanın bir sürü doğal ve tedaviye dayalı metotları bulunmaktadır. Bu doğal metotlar içinden en sık tercih edilenlerden biri doğal yollarla hazırlanan kürlerdir.

Eklem ağrılarına iyi gelen gıdalar kullanılarak bir çok kür tarifi elde edilmektedir. Eklem ağrısını gidermek için sirke ve zeytinyağı kullanılarak kür elde edilebilir. Bu kür doğal bir antioksidan görevi üstlenmektedir. Elma sirkesini ve zeytinyağını bir kapta karıştırın. Oluşan karışımı diz bölgesine yavaş hareketlerle sürün. Bu kür diz kapağında ağrı şikayeti olan bireyler için birebirdir. Ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır.

Düzenli beslenme ve doğru gıdaların seçimiyle eklem ağrılarını gidermek olabilecekdür. Eklem ağrılarını gidermede tercih edilen kaynaklardan biri zencefildir. Zerdeçal adı verilen bitkinin de iyileşmeyi hızlandırdığı ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Yeşil yapraklı bitkiler, çemen tohumu, tarçınlı bal gibi besinler ve bitkiler eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Bu besinler yardımıyla kürler de yapılabilmektedir.

Hareket ederek ve düzenli bir spor alışkanlığı kazanarak eklem ağrıları giderilebilir. Bunun için eklemi zorlamayacak aksine eklemlere iyi gelecek hareketler seçilmelidir. Yürüyüş eklem ağrılarını gidermek için önerilmektedir. Evlerde ise sandalye hareketleri bu ağrıların giderilmesi için uygun görülmektedir.

Eklemleri rahatlatmak için genelde esneme hareketlerine yönelmek gerekir. En kaliteli esneme hareketlerini de pilates yöntemi aracılığıyla yapabiliriz. Evlere eliptik gibi birden fazla kası ve eklemi aynı anda çalıştıran aletler alınarak spor yapılabilir. Egzersizlerde eklemleri zorlayacak ağırlıklar kaldırılmamalıdır. Hafif ağırlıklar ile eklemler kuvvetlendirilebilir. Zumba gibi spor dallarına yönelmek de eklem problemlerini giderebilir. Bunun yanında hem ağrılar azaltılır hem de keyifli bir ortam yaratılmış olur.

Bazı zaman bireyler dayanılmaz eklem ağrıları yaşayabiliyor. Bunun için doğal metotlarden daha çok tıbbi yöntemlere başvurmak gerekir. Doktora giderek eklem ağrısı tespiti ve nedenleri araştırılmalı ve uygun tedaviye başlanmalıdır. Uygun tahliller yapılarak eklem problemleri saptanır ve değerlendirilir. Eğer ağrıların sebebi fazla kilo ise insana uygun egzersizler yazılır. Eklem ağrıları için genelde fizik tedavi uygulanmaktadır.

Bu tedavi aracılığıyla bu problemlerden kurtulmak olabilecekdür. Gut hastalığı olan bireylerde de bu eklem ağrıları görülebilir. Bu hastalar fazla protein ağırlıklı beslenmemelidir. İlaç nasıl tedavi edileceği, fizik tedavi, kapalıca nasıl tedavi edileceği, akupunktur tedavi eklem ağrılarında kullanılan yöntemlerden bazılarıdır. Fizik tedavide insana uygun egzersizler verilir ve bu egzersizler düzenli olarak kontrol edilir.

Kaplıcalara Gitmek Eklem Ağrısına İyi Gelir Mi? Kaplıcalar eklem ağrılarını gidermek için kullanılan ve başvurulan yöntemler içinde bulunmaktadır. İçerisindeki mineraller aracılığıyla ve bir araya gelen basıncın etkisiyle eklem ağrılarını giderir. Düzenli biçimde yapıldığı taktirde faydası görülmektedir. Kaplıcalarda bulunan ısı eklemleri rahatlatmakta ve belli sürelerle yapıldığı taktirde gidermektedir. Eklem ağrısı için kullanılan tedavi metotları içinde sayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu