Sağlık

Egzama Doğal Tedavi Yöntemleri

Egzama Doğal Tedavi Yöntemleri, sağlık bölümümüzde Egzama Doğal Tedavi Yöntemleri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Egzama Doğal Tedavi Yöntemleri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Egzama Doğal Tedavi Yöntemleri

Egzama, ciltte kaşıntılı, kuru ve kızarık pullanmalara neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Genelde genetik olarak yatkın olan bireylerde çocukluk zamanında çıkar fakat her yaşta görülebilir. Birçok değişik türü olan egzamanın en yaygın olan türü atopik dermatittir ve egzama dendiğinde genelde kastedilen tür budur. Egzamanız varsa ve senelerdir bu hastalıkla mücadele ediyorsanız olabileceken, rahatsız edici semptomları kontrol etmek için yeni yollar arayıp duruyorsunuzdur.

Umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok; doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar yetersiz kalıyorsa egzama nasıl tedavi edileceği için doğal metotlare başvurabilirsiniz. Lakin gene de herhangi bir yöntemi denemeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Aşağıda yer verdiğimiz egzama doğal tedavi metotları ile birlikte olumlu yanıtlar alım yapacağınıza inanıyoruz.

Hindistan cevizi yağı hem nemlendirici hem de antienflamatuvar ve antimikrobiyal özellikleri olan bir yağdır. Bilimsel araştırmalar hindistan cevizi yağının cilt üzerine uygulandığında, mikropları öldürerek enfeksiyon ihtimalini azalttığını göstermektedir.

Hindistan cevizi yağını günde bir yahut iki defa kuru cildin üzerine uygulayabilirsiniz. Seçtiğiniz yağın soğuk sıkım olmasına dikkat edin. Bu yöntemle sıkılan yağlarda katkı maddesi olmaz; böylece alerjik bir reaksiyon oluşmaz. Egzama doğal tedavi için Hindistan cevizi yağı bi hayli önemli bir yağdır. Aynı zamanda daha bir çok faydası bulunmaktadır.

B12 vitaminin hem yetişkinlerde hem de çocuklar üzerinde etkileri araştırılmış ve her iki grupta da egzama üzerinde etkili olduğu görülmüştür. B12 içeren yüz kremleri piyasada yer alıyor. Lakin egzama nasıl tedavi edileceğinde B12 kremini deneyeceksiniz bu hususta doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Egzama doğal tedavi için önemli bir yere sahip olsa da, uzmana danışmadan kullanmadan riskli bir seçim olabilir.

Aloe vera jeli, aloe vera isimli bitkinin yapraklarından çıkarılan jeldir. Aloe vera, geleneksel olarak yaralarda ve egzama nasıl tedavi edileceğinde kullanılmıştır. Antienflamatuvar, antimikrobiyal ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkileri ise bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir.

Ayrıca aloe vera jelinin mikroplara karşı etkili olması da egzamadan dolayı hassaslaşan cildinizi enfeksiyona karşı koruyabilir. Kuru ve çatlamış ciltlerde enfeksiyona yatkınlık artar.

Çocukluğumuzdan beri balın ne kadar faydalı olduğuna dair hikayeler dinleyip durmuşuzdur. Bal gerçekten efsane olacak kadar faydalı bir gıdadır. Birçok faydasının bunun yanında egzama doğal tedavi metotları içinde bi hayli önemli bir yere sahiptir.

2017 senesinde yapılan bir araştırmada balın içindeki aktif maddeler incelenmiş ve antienflamatuvar, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri belirlenmiştir. Yani bal hem vücuttaki iltihaba karşı faydalı hem de mikroplara karşı etkilidir.

2015 senesinde yapılan başka bir araştırmada ise balın cilt hastalıkları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada, balın bağışıklık sistemini düzenleyici ve yara ve yanıklar üzerinde iyileştirici olduğu desteklenmiştir.

Lavantanın hem otu hem de esansiyel yağının faydalarıyla alakalı bir çok bilimsel araştırma mevcuttur. Bunun bunun yanında lavanta yağının antienflamatuvar ve antiseptik etkilerinin bir çok yağdan daha kuvvetli olduğu söylenmektedir.

2018 senesinde yapılan bir araştırmada lavanta yağının bu etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma neticesinde lavanta yağının hem topikal olarak hem de ağız yoluyla kullanımında antienflamatuvar etkileri olduğu görülmüştür.

Topikal etkilerinden yararlanmak için egzama üzerinde deneyebilirsiniz. Lakin tek başına kullanımı ağır olacaktır; mutlaka zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ ile seyrelterek kullanınız. Doğrudan hiç seyreltmeden kullandığınızda egzama semptomlarınız kötüleşebilir. Egzama doğal tedavi araştırması yapanlar lavanta yağı ile ilgili da bilgi edinmelidir.

Akupunkturu hepimiz duymuşuzdur. Geleneksel Çin Tıbbına ait bu yöntemde vücuttaki belirli enerji noktalarına iğneler sokulur. Birçok hastalığın nasıl tedavi edileceğinde ve özellikle ağrı yönetiminde akupunktur en fazla başvurulan yöntemlerden biridir.

2015 senesinde yapılan bir araştırmada akupunkturun egzama semptomları üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma neticesinde, akupunkturun kaşınmaya neden olan hastalıklarda kaşınmanın yoğunluğunu azalttığı görülmüştür. Her yöntemin herkeste başarılı olmayacağını söylemekle birlikte, akupunktura bir şans verebilirsiniz diyoruz.

Egzama doğal tedavi metotları makalemizde, 6 doğal yöntemi sizlerle paylaşımı yaptık.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu