Sağlık

EEG Nedir?

EEG Nedir?, sağlık bölümümüzde EEG Nedir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. EEG Nedir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

EEG Nedir?

EEG nedir? Halk içinde “beyin elektrosu” olarak anılan Elektroansefalografi tekniği, 1929’da Alman Ruh Hekimi Hans Berger aracılığıyla geliştirildi. Elektroensefalograf aletiyle elde edilen kayıt ise elektroansefalogram (EEG) olarak adlandırılır.

EEG, beynin elektriksel etkinliğinin değerlendirilmesi maksadıyla yapılır. İşlem esnasında, beyindeki sinir hücreleri aracılığıyla hem uyanık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyet, kâğıt üzerine beyin dalgaları halinde yazdırılır. Beynin faaliyetleri yalnızca uyku ve uyanıklıkla sınırlı değildir. Birçok faaliyeti bulunur. EEG ile bunlardan yalnızca biyoelektrik faaliyeti kaydedilir.

Sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrılarının nedeninin araştırılmasının yanında beyin fonksiyonlarının çeşitli açılardan incelenmesi gerektiğinde de EEG’ye gereksinim olur. Lakin beynin normal elektrik faaliyetlerinin bozulmasından kaynaklanan bir hastalık olan epilepsi tanısının konulmasında, nasıl tedavi edileceğinde ve takibinde çok önemli bir role sahiptir.

EEG bunun bunun yanında, bilinç ve algı bozuklukları, unutkanlık, dikkat bozukluğu, uyku bozuklukları ile santral sinir sistemi iltihabının teşhis ve nasıl tedavi edileceğinde, ilk akla gelen en önemli tetkik olarak yerini alır.

Önce, uzanır pozisyonda olan hastanın saçlı derisine metal elektrotlar yapıştırılır. Beyindeki elektriksel faaliyet, bu elektrotlar aracılığıyla EEG cihazına iletilerek, kaydedilir. Toplam 20-35 dakika içinde süren işlemde, hastaya, ilaç, ağrı kesici ve elektrik kesinlikle verilmez. Hastanın nörolojik olarak teşhis konulması gereken bir rahatsızlığı varsa, uyku EEG’si çekilir.

Eğer beyinde bulunan elektriksel faaliyetler anormal durumda ise uyku EEG’si en fazla başvurulan yöntemlerden biridir. Hasta bir gün uykusuz bırakılmasının sonrasında ertesi gün ilaç verilmeksizin doğal olarak uykuya geçmesi sağlanır. Uyku sırasında da beynin elektriksel faaliyetleri, EEG yöntemiyle kayıt altına alınır.

Hastanın EEG çekimine gelirken yapması gereken fazla özel bir hazırlık yahut dikkat etmesi gereken özel bir durum yoktur. Sadece çekimin yapılacağı gün, sabah erkenden hastanın saçlarını yıkayarak, saç derisini temiz ve parazitsiz hale getirmesi yeterli gelmektedir. Alması gereken ilaçları varsa doktorunu mutlaka bilgilendirmelidir. Vücuda oturan dar ve sıkı kıyafetler yerine uykuya geçişi kolaylaştıran pijama yahut eşofman gibi pamuklu giysiler tercih edilmelidir.

Source: medlineplus / hopkinsmedicine

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu