Sağlık

Eczane Hizmetleri Nedir? Ne iş Yapar?

Eczane Hizmetleri Nedir? Ne iş Yapar?, sağlık bölümümüzde Eczane Hizmetleri Nedir? Ne iş Yapar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Eczane Hizmetleri Nedir? Ne iş Yapar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Eczane Hizmetleri Nedir? Ne iş Yapar?

Eczane hizmetleri 2 yıllık bölümler listesinde önemli bir yere sahip olan bir bölümdür. Eczane hizmetleri teknikeri olarak anılırlar. Nitekim diğer iki yıllık bölümler ile kıyaslandığında iş bulma olanağı daha basittir. Doktorların hastaları için yazdığı reçetedeki ilaçların eczacının kontrolünde hazırlayan ve hastalara ilaçları veren bireylerin oluşturduğu bölüm eczane hizmetleridir. Aynı zamanda laboratuvarlarda ve ilaç depolarında da görev yaparlar. Bu seçenekler aracılığıyla en iyi sağlık bölümleri listesinde önemli bir yer tutar.

Eczaneler şimdilerde sağlık sektörünün en önemli kurumlarından birisi olma özelliğini taşımaktadır. İlaçlar insanlar için hayati derecede önemli ürünlerdir ve bu ürünleri yalnızca eczanelerden temin edebilme şansımız mevcuttur. Eczane hizmetleri bölümü de tamamen bu konular ile alakalı bir bölümdür. İnsanların en önemli gereksinimlerinin karşılanmasında önemli rol üstlenmesine olanak sağlayan bir bölüm olarak da tanımlayabiliriz.

2 yıllık eğitimlerini bitirdiktan sonra eczane teknikeri unvanına erişirler. Sağlık teknikeri statüsüne ulaşırlar ve eğitim süreçlerinde bir çok ders görürler. Kapsamlı ders müfredatları bulunur ve dersleri kimya ağırlıklıdır. Aşağıda bu bölümde okuyanların dgs ile geçiş yapabileceği 4 yıllık bölümleri paylaşımı yaptığımızda sizlerde kimya ile alakalı bölümlere geçiş yapılabileceğini göreceksiniz.

Bölümden başarı ile mezun olmak için 8 haftalık bir stajyerlik dönemlerini tamamlamaları istenilir. Bu staj eczanelerde yapılır. Bu süreç iş yaşamında kendisinin neleri beklediğini anlaması için de büyük bir fırsattır.

Eczane hizmetleri ne iş yapar sorusuna genel bir cevabın yukarıda vermiştik. Detaylı bir biçimde eczane hizmetleri görevleri şu biçimdedir;

Eczane hizmetleri teknikeri olmak için, ilk kez biyoloji ve kimya konularında başarılı olmanız gerekmektedir. En önemlisi ise, bu alanlara ilginizin olmasıdır. İnsanlarla iletişim kurma hususunda başarılı olmanız da bir diğer önemli unsurdur. İlaçlar ile içli dışlı olunacağı için dikkatli birisi olmanız gerekmektedir. Zira bu hususta hataya yer yoktur. Düzenli birisi olmanızda sizleri daha avantajlı bir seviyeye sokacaktır.

Yukarıda da dile getirdiğimiz üzere bu bölümün iş olanakları bi hayli fazladır. Hem kamuda hem de özel sektörde iş bulma şansınız bulunmaktadır. Eczanelerde, hastanelerde, ilaç şirketlerinde, ilaç depolarında, medikal sektör alanında iş bulma fırsatları mevcuttur. Ülkemizde 24 binden fazla eczane bulunmaktadır ve bu oran da iş bulma olanağının ne kadar yüksek olduğunun bir ispatıdır. Eczaneler asıl eğitimlerini aldıkları işi yaptıkları yerlerdir. Yalnız ilaç deposu gibi diğer iş alanlarında da yardımcı eleman olarak görev uygulayabilirsiniz.

Eczane hizmetleri bölümünün iki yıllık bir bölüm olduğunu belirtmiştik. Bu 2 yıllık zamanda alacakları dersler;

Şeklinde olacaktır. Dikey Geçiş Sınavları aracılığıyla 4 yıllık bölüme geçiş yapma olanağı da bulunmaktadır. Eczane hizmetleri dgs yapılabilecek bölümler;

Bölümleridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu