Başvurular

E SGK İşyeri Tescil Başvurusu

E SGK İşyeri Tescil Başvurusu, kamu ve özel iş başvuruları bölümümüzde SGK İşyeri Tescil Başvurusu ile ilgili detay vermek istedik.. SGK İşyeri Tescil Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

E SGK İşyeri Tescil Başvurusu


İş yeri tescil başvurusu sosyal güvenlik kurumuna giderek bizzat yapılabilir, bunun dışında posta yahut internet üzerinden de iş yeri tescil işleminizi yapabilirsiniz. Bu günkü makalemizde iş yeri tescil işlemi elden yahut tescil uygulaması kullanılarak nasıl yapılır söz edeceğiz.

SGK İşyeri Tescil Kaydı Nasıl Yapılır ?

Sgk, iş verenlerin işlemlerini kolaylaştırmak ve takip ve kontrollerini daha kolay yapabilmek için iş yeri tescil bildirisini online ortama taşımaktadır. Artık sosyal güvenlik kurumuna elden yapılan iş yeri tescik başvuru işlemi elektronik ortamdan da yapılabilmektedir. Sgk işyeri bildirme işlemini resmi internet sitesi olan www.sgk.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. E SGK İşyeri Tescil Başvurusu

SGK İşyeri Tescil Uygulaması İçin Tıklayın

Sgk İşyeri Tescil İçin Gerekli Evraklar

Sgk işyeri tescil işlemini yapabilmek için bir takım evraklar belgeler gerekmektedir.

  • İş yeri tescil işlemini internet üzerinden yaptığınızda işlemlerin sonundaki belgeyi çıktı alıp imzalamalısınız.
  • İşveren önlü arkalı kimlik foptokopisi
  • İş verene ait imza beyannamesi
  • Kanuni vekil , vekile ait kimlik fotokopisi ve vekalet verilen insana ait imza beyannamesi
  • Vergiye tabii olan iş yerinde vergi levhası fotokopisi
  • Yapılan iş ihale işlemi içeriyorsa yahut inşaat işi ise , ihale anlaşmasi yahut inşaat ruhsatı
  • İnşaat işi yapan şirketin vergiye tabii bir iş yeri yoksa yukarıda gösterilen vergi levhası zorunlu değildir.

İşyeri tescil başvurusu yapmak tek başına sigortalı işçi girişi yapılmasına olanak sağlamaz. İşyeri tescil işlemi yapıldıktan sonra sigortalı çalışan girişi yapılabilmesi için SGK e bildirge şifresine ihtiyaç mevcuttur. Bu şifre nasıl alınır şifreyi almak için gerekli belgeler ;

  • İşveren önlü arkalı kimlik fotokopisi
  • İşverene ait imza beyannamesi

SGK e bildirge şifresini eskisi gibi elden vermemektedir. Bu şifreyi görebilmek için e-devlete giriş yapmanız gerekecektir.

E Sgk İşyeri Bildirgesi Nasıl İptal Edilir

SGK iş yeri bildirgesini online olarak yapabiliyor olsanız da bu işlemin iptali için uygulamayı kullanamazsınız. İptal işlemi için gerekçeli dilekçe hazırlamak suretiyle size en yakın sosyal güvenlik kurumuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

SGK İşyeri Tescil Güncellemesi

İş yerinizin tescil işleminden sonra gerekli durumlarda güncelleme yapılabilmektedir. İş yeri adres değişikliği yahut unvan değişikliği gibi işlemler yapabilmek için sosyal güvenlik kurumuna isteğiniz ile alakalı dilekçe vermelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu