Başvurular

E Rapor Sorgulama Yapacaklar Buraya!

E Rapor Sorgulama Yapacaklar Buraya!, başvurular bölümümüzde E Rapor Sorgulama Yapacaklar Buraya! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. E Rapor Sorgulama Yapacaklar Buraya! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

E Rapor Sorgulama Yapacaklar Buraya!

İçerik gizle
1e Rapor Sorgulama Sistemi Nedir?
2SGK’dan E Rapor Açıklaması

2.1E-Rapor Örneği Gösterir Misiniz ?
3RAM Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır ? RAM Raporu Nedir ?

E rapor sorgulama nedir?e rapor nedir ? gibi sorular son haftalarda çok fazla sorulan sorulardan. Zaman zaman gerek sağlık poblemleri gerekse de iş başvurusu gibi konulardan dolayı sağlık kuruluşlarına müracaat etmekte sağlık raporu almaktayız. Sağlık raporlarını almak için uzun bir bürokrasi süreci yaşamakta, arada bir de birden fazla kuruma şahsen gitmek durumunda kalmaktayız. Buna ek olarak görsel ve yazılı medyadan, sahte raporlar hazırlanarak kamu zararı oluşturulduğunu öğrenmekteyiz. Sağlık raporlarında yaşanan bu problemlere çözüm getirmek maksadıyla, Sağlık Bakanlığı tamamen kendi iç kaynaklarıyla geliştirdiği bu sorgulama Sistemini yaşama geçirmiştir. e rapor sağlık alanında bir devrim olmuştur. Sağlık bakanlığı rapor sorgulama işlemleri hususunda vatandaşlarına büyük kolaylık sağlamış oldu.

e Rapor Sorgulama Sistemi Nedir?

Sağlık kuruluşlarınca verilen raporların (engelli, doğum, sürücü, istirahat vb.) elektronik ortamda, e-imzalı olarak verilmesini sağlamak maksadıyla, “ https://csgohaber.com/wp-content/uploads/2021/09/e-rapor.htmlsorgulama Sistemi” geliştirilmiştir.

https://csgohaber.com/wp-content/uploads/2021/09/e-rapor.html sorgulama nedir ? Sisteminin hizmete sunulmasıyla, ülkemiz genelinde, sağlık kuruluşlarınca verilen tüm sağlık raporu süreçlerinin elektronik ortama taşınmıştır. Bu süreçler sonunda üretilen raporların e-imzalı olarak oluşturulması sağlanmaktadır. Bu Sistem ile birlikte, sağlık kuruluşlarında üretilen farklı raporlar, alakalı kurum ve kuruluşlarla mevzuatlar çerçevesinde paylaşılabilmektedir. Aynı zamanda vatandaşlarımız kendilerine ait raporlara e-Devlet kapısı üzerinden ulaşabilmektedirler. Bu Sistemi, tüm sağlık raporlarını kapsayacak biçimde devreye alınmaktadır.

T.C. Sağlık Bakanlığı aracılığıyla yürütülen bu sorgulama sistemine ulaşmak ve e rapor sorgulama işlemi yapmak için https://erapor.saglik.gov.tr/DogrulamaServisi/ linkini kullanabilirsiniz.

SGK’dan E Rapor Açıklaması

“Kurumun ödeme kapsamı içindeki ilaçların kullanımı için gerekli sağlık raporlarının MEDULA sistemini kullanan sunucularında 01 Kasım 2011 tarihinden bu yana. Aile Hekimliklerinde ise 01 Ocak 2017 tarihinden bu yana “https://csgohaber.com/wp-content/uploads/2021/09/e-rapor.html” olarak çıkarılmasının zorunlu hale getirildiği “manuel (kağıt)” ilaç raporları kabul edilmediği;

“Bu raporun çıkarılmasının zorunlu olmadığı sağlık hizmeti sunucularınca 01 Şubat 2019 tarihinden bu yana tertip edilen “manuel (kağıt)” ilaç raporlarının, sistemsel alt yapı çalışmalarının tamamlanması sebebiyle Kurumca kabul edilmeyecek. Bu tarihten bu yana tüm sağlık hizmeti sunucularında ilaç sağlık raporlarının rapor” olarak düzenlenmesi gerektiği, bu tarihten önce tertip edilen “manuel (kağıt)” ilaç raporlarının süresi sonuna kadar geçerli bulunacağı;

Ayrıca tüm sağlık hizmeti sunucularınca çıkarılan ilaç sağlık raporlarının 01 Mart 2019 tarihinden bu yana. Güvenli Elektronik İmza ile imzalanmış olması zorunlu olduğu; güvenli Elektronik İmza ile imzalanmayan raporların sistemden çıkarılmasına izin verilmeyeceği; hasta mağduriyetlerinin yaşanmaması için tüm sağlık hizmeti sunucularınca gereken önlemin alınması gerektiği bildirilmektedir.”

e rapor sayfası üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden bazıları şöyledir:

 • Doğum Raporları
 • Sürücü Raporları
 • Asal Raporları
 • Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporları
 • Psikoteknik Raporları
 • Yatağa Bağımlı Kişiler İçin Durum Bildirir Tek Hekim Raporu
 • Askeri Raporlar
 • Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)
 • Sporcu Raporları
 • Hastane Defterleri
 • Durum Bildirir Tek Hekim Raporları
 • Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları

Aşağıda akla takılan en sık sorulara yanıt aktaracağız.

E-Rapor Örneği Gösterir Misiniz ?

Aşağıda da sağlık kurulundan alınmış bir E-Rapor Örneği görmektesiniz. Sağlık raporu örneği bütün hastanelerde aynıdır.

https://csgohaber.com/wp-content/uploads/2021/09/e-rapor.html
https://csgohaber.com/wp-content/uploads/2021/09/e-rapor.html

Yukarıda sağlık kurulu raporu örneği görünmektedir. Bu etapta akıllara takılan bir iki soru daha var. Rapor referans numarası nedir ? Rapor referans numarası nerede yazar ? Rapor referans numarası yukarıda rapor numarası olarak yazan yerdir. Ayrıca raporun arka sayfasında e imzalı sağlık raporu barkod numarası göreceksiniz. Bu barkod numarası e rapor sisteminde kayıtlı olduğundan sahte raporun oluşturulması olabilecek olmamaktadır.

Özürlü sağlık kurulu raporları e-devlet sağlık kurulu raporu sorgulama bölümünden sorgulanabilmektedir. Rapor sorgulama sağlık bakanlığı adı altında yapıldığını hatırlatmakta yarar var.

Lakin bazı vatandaşlar engelli raporu e devlette görünmüyor diye şikayetlerde bulunmaktadır. E-Devlet Sağlık Raporu sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama  tıklayarak alakalı e-devlet linkine varabilirsiniz .e rapor e devlet üzerinde rahatlıkla gözükecektir.

RAM Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır ? RAM Raporu Nedir ?

RAM kelimesinin açılımı Rehberlik ve araştırma merkezidir. Bu merkez Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olup ücretsizdirler. Bu merkezlerde Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu bulunmaktadır. Bu kurul çocuğun özel eğitime gereksinim duyduğunu tespit ettikten sonra çocuğa RAM raporu hazırlanmaktadır. RAM raporu almak isteyen vatandaşlar Rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz olarak bu raporu alabilmektedir.

Bir diğer kavram ise ÇÖZGER. Çocuk Özel Gereksinim Raporu’dur. Daha önce yetişkinler gibi çocukların da aldığı sağlık kurulu raporları engelli raporu olarak geçmekteydi. Yapılan son değişiklikle 18 yaş altı çocukların aldığı raporlara Özel Gereksinim Raporu denmiştir.

Peki RAM raporu sorgulama ve Özel gereksinim raporu sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? 

Ram raporu ve özel gereksinim raporu sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ram raporu ve ÇÖZGER raporu sorgulama için e devletin alakalı ekranına https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-cocuk-ozel-gereksinim-raporlari-sorgulama bu linkten varabilirsiniz.. https://csgohaber.com/wp-content/uploads/2021/09/e-rapor.html doğrulama doğrulama işlemlerini de yine buradan uygulayabilirsiniz.

Pratisyen hekim e rapor işlemleri ile ilgili detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim ?

Buraya tıklayarak pratisyen hekim e rapor işlemleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

e sağlık raporu gerek vatandaşların gerekse de resmi kurumların yükünü ciddi manada azaltmıştır. https://csgohaber.com/wp-content/uploads/2021/09/e-rapor.html doğrulama önceden raporun alındığı hastane dışında olabilecek değildi. e rapor giriş ekranıyla artık bu işlemler bi hayli kolaylaşmış durumda. Sağlık bakanlığı e rapor doğrulama sisteminden sonra sahte raporlarda ciddi miktarda azalma olduğunu açıklamıştır. Çünkü her rapora rapor takip no verilmektedir. e rapor SGK aracılığıyla da maaş işlemleri için de çok fazla kullanılmaktadır.

Rapor no ile sağlık raporu sorgulama  ve engelli raporu sorgulama işlemleri hususunda anlatacaklarımız bu kadar. Engelli raporu hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlattığımız yazımızı( https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-raporu-hesaplama-2021/ ) mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. e rapor onaylama ve sorgulama hususunda aklınıza takılan soruları yorum bölümünde bizlerle muhakkak paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu