Başvurular

E KPSS Nedir? Güncel !

E KPSS Nedir? Güncel !, başvurular bölümümüzde E KPSS Nedir? Güncel ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. E KPSS Nedir? Güncel ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

E KPSS Nedir? Güncel !

E KPSS nedir ? Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı yani kısa adıyla EKPSS, engelli statüsünde bulunan lise ve üniversite mezunu olan bireylerin atamalarının yapılmasına yönelik olarak başvurulan sınavdır. Engelli oranı %40 yahut üzerinde ve çalışabilir durumda olduğu aldığı sağlık kurulu raporu ile belgeleyen engelliler başvurabilmektedir. Önceli senelerde Özürlü Memur Seçme Sınavı olarak anılan bu sınav, ‘özürlü’ tanımının ‘engelli’ olarak değiştirilmesi sebebiyle isim değişikliğine uğradı. 3 Ekim 2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete ile yürürlüğe gire bu sınav ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde farklı eğitim düzeylerindeki bireyler için ayrı olarak düzenlenmektedir. Ayrıca sınava katılan bireylerin engel durumuna göre sorular farklı şekillerde hazırlanmaktadır.

E KPSS nedir ? Engelli bireyleri topluma kazandırmak ve onların devlete bağlı olarak gelir elde etmelerini sağlamak maksadıyla tertip edilen bu sınava 40 bini aşkın engelli vatandaş başvurmaktadır. Sınava giren adayların yalnızca sınavdan yüksek puan almış olmaları yeterli değildir. Yapacakları işin fiziki şartlarını karşılamada daha az sorun yaşayacak olan bireyler öncelikli olarak tercih edilmektedir. Burada bireylerin dil gelişimleri, sözel iletişim kuvvetlikleri dikkate alınarak bilgi, yetenek ve becerileri ölçülür. Bu belirleme işe alım yapan kurum aracılığıyla tespit edilen 5 kişilik bir komisyon ile incelenmekte ve uygun adaylar kurum adı altında işe alınmaktadır.

E KPSS sınavının yapılacağı tarihler Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla her sene ocak ayında tespit edilen sınav ve yerleştirme takviminde bulunmaktadır. Sınav 2 yılda bir yapılmaktadır. EKPSS sınavının geçerlilik süreci sınavın yapıldığı tarihten bu yana dört yıllık süreyi kapsamaktadır. Yani aday bu dört yıl içinde girdiği 2 sınavdan yüksek aldığı puanı kullanabilir.

Engelli Maaşı Neden Kesilir ?  

E Kpss Nedir Ne Zaman Yapılacak ?

e KPSS 2021 senesinde eylül ayında yapılacak. E KPSS Coronavirüs sebebiyle eylül ayına ertelendi. Sınava girmek isteyen adaylar başvurularını açıklanacak tarihler içinde yapabilecekler. Sınav ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında e-işlemlerde bulunan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır. Sınav sonuçlarının gösterilen tarihlerde açıklanması planlanmaktadır fakat, sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sınav sonuçları açıklanacaktır. 2021 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (2021-E KPSS); ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan yahut E KPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilecektir. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar mezun oldukları en üst düzeyden e KPSS’ye başvurmak zorundadır. 

Engelli KPSS sınavı ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Sizlerde kıymetli yorumlarınızı bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Yorum bölümünden dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu