Başvurular

e-devlet Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu

e-devlet Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu, kamu ve özel iş başvuruları bölümümüzde 2021 Fakirlik Maaşı Başvurusu ,Nasıl Alınır ? ile ilgili detay vermek istedik.. e-devlet Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

e-devlet Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu

2020muhtaclıkmaaşıbasvurusu

Ülkemizde birden çok yoksullik sınırını altında geçim sağlayan vatandaşlarımız mevcuttur. Türkiye cumhuriyeti sosyal bir devlet olmanın gerekliliklerinden birisi olan yoksullik maaşı uygulamasını senelerdir uygulamaktadır. Devlet kamu kurum ve kuruluşları vasıtasıyla yardıma gereksinimi olan vatandaşlara ödeme yapmaktadır.

Bunun devlet aracılığıyla kontrolü ve tespitini yapmak zor bulunacağından sizin yoksullik maaşı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Fakirlik maaşı almak için şartlar mevcuttur, bu şartları karşılayan vatandaşlar bu maaş için başvuru yapabilmektedirler. Ülkemizde yoksullik maaşı 4 kişilik bir ailenin gıda ve mutfak gereksinimlerini giderebileceği düzeydedir.

Devlet bu yardımı 18 yaşından ufak engelli çocuğu olan anne babalara, 18 yaşından büyük engelli bireylere yahut annesi yahut babası olmayan ve bunun yanı sıra reşit olmayan çocuklara vermektedir. Aynı aileden yalnızca 1 insana muhtaçlık maaşı bağlanabilmektedir.

Vatandaşların en fazla merak ettiği şey ise yoksullik maaşı ne kadar sorusudur, Türkiye cumhuriyetinde yoksullik maaşı 2021 yılı itibari ile 817 TL olmuştur. Bunların dışında ilk okul ve ortaokula giden çocuğu olan ailelere eğitim yardımı da yapılmaktadır. Bu yardım başvurusu için ise okullar açıldıktan sonra 1 ay içinde bölge müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Fakirlik maaşı için başvurular vakıflar genel müdürlüğüne yapılmaktadır.

Muhtaçlık Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır ?

Muhtaçlık maaşı başbakanlığa bağlı olan vakıflar genel müdürlüğünce verilmektedir. Fakirlik maaşı başvuru yapan herkese verilmemektedir. Bu maaşı alabilmek için belli şartlar mevcuttur başvurunuz neticesinde kurum araştırma yaparak gereksinimi olan vatandaşlara maaş bağlamaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları

  • Annesi yahut babası olmayan yardıma muhtaç çocuklara,
  • %40 ve üzerine belgeli engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlara verilmektedir.

Bunların dışında sahip olmanız diğer şartlar ise ;

  • Herhangi bir kurumdan sosyal güvenceniz olmaması,
  • Herhangi bir gelire sahip olunmaması,
  • Sabir aylığınızın olmaması,
  • Devlet aracılığıyla bakım altına alınmamış olanız gerekmektedir.

Gelir sağladığınız herhangi bir taşınır yahut taşınmaz malınızın olmaması, olsa dahi gelirinizin size verilecek olan muhtaçlık maaşını geçmemesi gerekmektedir. Yukarıda yazmış olduğunuz şartları karşılayan herkes muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilir. Başvurunuzun neticesi olumlu olması durumunda Maaşlarınız ziraat bankası yahut ptt’de adınıza açılmış olan hesaplara yatmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi ve Yoksulluk Kağıdı Nereden Alınır ?

Muhtaçlık belgesi ve muhtaçlık maaşı farklı kurumlardan verilmektedir. Yoksulluk kağıdı işe bağlı olduğunuz muhtarlıklar aracılığıyla verilmektedir.

Muhtaçlık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Muhtaçlık maaşı başvurusu yapmayı düşünen bazı vatandaşlarımız başvurularını nasıl yapacakalrını bilmeyebilirler. Bizde aşağıda sırasıyla yapılması gerekenleri siz değerli okurlarımız için anlattık.

Muhtaçlık maaşı başvurunuzu ;

  1. İl Vakıflar Gnel Müdürlüğüne giderek başvurunuzu bizzat uygulayabilirsiniz.
  2. Posta göndermek suretiyle başvurunuzu yapabilirsiniz.
  3. Online olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü sitesini ziyaret ederek başvuru uygulayabilirsiniz.

Bilmeniz gereken diğer hususlar ise şöyledir; başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmalısınız. Engelli olarak yahut engelli bir birey adına başvuru yapılacaksa engelli olduğunu ispatlayan bir sağlık raporunu başvuru formuna eklemelisiniz.

Muhtaçlık Maaşı Başvuru Sorgulama

Muhtaçlık aylığı başvuru sonucu sorgulamak için 0312 415 50 00 nolu telefon numarasını aramanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu