Başvurular

DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır?, başvurular bölümümüzde DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

DYS evrak takibi sistemi yahut Doküman Yönetim Sistemi projesi SGK aracılığıyla faaliyete geçirilen bir uygulamadır. Kuruma giren yahut kurumdan çıkan tüm evrakların yönetiminin yapıldığı uygulamadır.
Şimdi gelin DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır konusunu tüm ayrıntıları ile gözlemleyelim.

DYS Evrak Takibi

Bu uygulama aracılığıyla:
 
 • SGK’ya yapılan ödemeler, 
 • emeklilik başvuruları,
 • sigorta girişleri ve daha fazla hizmetin takibi kolay bir şekilde bir biçimde yapılabilir.
DYS evrak takibi ve sorgulama ekranı üzerinden kimlik no ile gerçekleştirilen sorgulamalar ile kuruma yapılan başvurunun durumunu öğrenebilir, sonuçları anbean takip edebilirsiniz.
 
SGK aracılığıyla Doküman Yönetim Sistemine geçilmesiyle evrak takip ve sorgulama süreci daha da kolaylaştı. Artık kurumu aramaya yahut en yakın SGK Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmadan e-devlet sistemi üzerinden başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz.
 
DYS ile evrakların elektronik ortama aktarılması, belgelerin kaybolma riskini de azaltan bir durumdur. Böylelikle yapılan başvuru sırasında evrak kaybı riski söz konusu olmadan sonuca ulaşmak çok daha bi hayli hızlı gerçekleşiyor.
 

DYS Evrak Sorgulama İşlemi 

DYS evrak takip ve sorgulama adımları: 
 
DYS evrak takip sistemine ulaşmanın en kolay ve basit yolu e-devlet sistemine girmektir. Kimlik no ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan arama kutusuna “ SGK DYS Evrak Takip” yazmanı yeterli gelmektedir.
 
 1. Arama kutucuğu adımından sonra SGK sayfasındaki “Doküman Takip Sistemi” menüsüne yönlendirme gerçekleşir.
 2. Bu etapta uygulamaya git diyerek Doküman Takip Sistemi uygulama sistemi açılır. Kimliğimi onayla dedikten sonra sisteme giriş gerçekleşir.
 3. DYS evrak takip sistemine giriş yaptıktan sonra görüntülemek istediğiniz evrakların yılını seçmelisiniz. Başvuru yaptığınız yılı seçip, getir dedikten sonra o döneme ait tüm başvuru ve belgelerle alakalı sonuçları görmeniz olabilecekdür.
Henüz e-devlet şifresi almayanlar için DYS evrak takip sistemine ulaşmak olabilecek değil mi? Elbette bu da olabilecekdür. E-devlete girmeden de DYS evrak takibi sistemine girebilir ve doküman sonuçlarını kontrolünü yapabilirsiniz. Bunun için izlenmesi gereken yol şöyledir:

DYS Evrak Takibi SGK Sistemi

 • Öncelikle e-devlete giriş yapmadan DYS sorgusu çalıştırabilmek için SGK aracılığıyla kurulan Doküman Sorgulama Sistem Sayfasına gitmelisiniz: uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/
 • Sizden talep edilen kimlik numarasını girip, sorgulama yapılacak evrakın ait olduğu yılı yazarak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.
SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır. Bu konu ile alakalı yazımızı da okumanızı önerirriz: SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır ? Detaylı Anlatım.

Varide No İle DYS Evrak Takibi

Kuruma yaptığınız başvuru sürecinde size verilen varide no ile evrak takip sistemi üzerinden dosyalarınızı takip etme şansınız mevcuttur. Bunun için SGK aracılığıyla hazırlanan evrak doğrulama sistemine erişmeniz gerekir: uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakDogrulamaWEB/

Evrak doğrulama sistemine giriş yaptıktan sonra varide no kısmına evrak numarası, doğrulama kısmına da evrak doğrulama kodunuzu girmeniz halinde sorgulama yapmanız olabilecekdür. Böylelikle başvurunuzla alakalı güncel durumu öğrenebilirsiniz.

SGK Evrak Takip Sistemi Üzerinden Verilen Hizmetler

Öncelikle DYS Evrak Takibi sistem ve uygulaması üzerinden gerçekleşen kapsamlı özelliklerden yararlanabilmek için mutlaka e-devlet sistemi üzerinden uygulama sayfasını kullanmanız gereklidir. Diğer bir ifadeyle SGK aracılığıyla kurulan uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ sayfası üzerinden yalnızca sorgulama yapabilir, sistemi kısmen kullanabilirsiniz. Uygulama üzerinden erişilebilen bazı özellikler ise şöyle:

 • Emeklilik durumu takip ve başvuru sonucuna yönelik detaylı bilgiler.
 • Emekli maaş durumu, bununla alakalı evrak takipleri, emeklilik maaşı bağlanmadıysa neden bağlanmadığına dair bilgiler.
 • 4/A ve 4/B maaş takipleri.
 • Bireysel ödemelere ilişkin tüm ayrıntılar.
 • SGK kurumuna gönderilen evrak, yapılan tüm başvuru süreçleriyle alakalı kapsamlı bilgiler.

DYS Evrak Takibi İle Alakalı En Çok Sorulan Sorular

Uygulama üzerinden sorgulama yapanların en fazla karşı karşıya geldikları durumlara ilişkin konular şöyle:

DYS evrak takibi ve sorgulama sisteminde evrak kaldırılmış ne anlama gelir?

Sistem üzerinden yapılan sorgulama sonucu ulaşılan bu bilgi alakalı başvuruyla alakalı işlemin tamamlandığı manasına gelmektedir. Lakin bazı durumlarda eksik evrak yahut hatalı evrak durumu sebebiyle işlemin iptal edilmesi durumlarında da “evrak kaldırıldı” ibaresini görmek olabilecekdür. Buna benzer bir durumda kurumu aramalısınız.

Giden evrak kayıtlı yahut gelen evrak kayıtlı ibareleri nedir?

Kuruma gönderilen yahut kurumdan sizin adınıza çıkan evrakın alakalı birime eriştiğini yahut gönderildiğini ifade eden bir nottur. Bu bildirimler, işleminizin başarıyla gerçekleştiğini gösterir.

DYS evrak takip ve sorgulama “zimmetten çıktı” ibaresi ve anlamı nedir?

Yine en fazla karşılaşılan kavramlar içinde yer edinen “zimmetten çıktı” ibaresi nedir?  Başvuru işlemine ilişkin tüm sürecin başarı ile tamamlandığını ifade eden bir deyimdir. Bu ibare, alakalı başvuru için gerçekleştirilmesi gereken evrak toplama, arşivleme, gönderme yahut teslim alma gibi prosedürlerin tamamlandığını haber verir.

Emeklilik servisi-1 ibaresi ne anlama geliyor?

Emeklilikle alakalı başvuru sürecini takip eden kullanıcılar aracılığıyla sistem üzerinden sorgulama yapılınca alınan mesajlardan en önemlisi “emeklilik servisi-1” ibaresidir. Bu ibare, 4a, 4b, 4c emeklilik başvurularında alakalı birinin evraklarının kabul edildiği ve işleme alındığını gösteren bir bildirimdir. Bu ibare, alakalı birinin emeklilik sürecinin işleme alındığını gösteren ve alakalı kurum aracılığıyla alakalı birinin dosyaların kontrol edildiğini haber veren bir mesajdır.

Evrak kayda alınmadı mesajını görünce ne yapılması lazımdır?

SGK’ya gönderilen evraklarınızı kontrol etmek için önce DYS evrak takip sistemi üzerinden giriş yapıyoruz. Sonra bu mesajı almanız halinde düşünmeniz gereken iki durum mevcuttur.

 • Birincisi, alakalı evrakların halen işleme alınmadığı ve sisteme girilmediği için evrak kaydı alınmadı mesajını normal karşılayabilirsiniz.
 • İkinci durum ise, belirli bir zaman geçmesine rağmen halen aynı mesajın alınması halinde evrakların alakalı birime ulaşmadığından şüphelenebilirsiniz. Bu durumda alakalı birimleri aramanız ve bilgi almanız gerekir.

Malulen emeklilik dosya takibi nereden yapılabilir?

Malulen emekli olmak için SGK başvurusu gerekir. Buradan alınacak sevk ile sağlık heyetine gözükülür ve gereken tetkiklerin yapılmasının sonrasında heyet raporu doğrudan Sigorta Kurumu’na gönderilir. Bu sürecin başından sonuna kadar takip edebilmeniz için DYS evrak takip sistemi uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer heyet aracılığıyla gönderilen raporda iş gücü endişe yüzde 60 ve üzeri ise, primler de uygunsa aylık bağlanıp bağlanmayacağı yahut ne zaman aylık alım yapacağınıza dair bilgileri sistem üzerinden kontrolünü yapabilirsiniz.

GENEL SAĞLIK SİGORTANIZI YAPTIRDINIZ MI? genel sağlık sigortası ile alakalı kapsamlı yazımızı okumalısınız. Genel Sağlık Sigortası Borcu ( GSS ) Nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu