Başvurular

Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021

Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021, başvurular bölümümüzde Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021 ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021 ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021

Dul maaşı şartları dul maaşı başvurusunda bulunacak bireylerin en merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bizde bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza dul maaşı nasıl alınır ? Dul maaşı kimlere verilir araştırmaya koyulduk. Hazırsak başlayalım.

Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?

Dul maaşı nasıl alınır? Merak ediyorsanız ilk kez şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Lakin bu şartları yerine getiren bireylere bu aylık ödenilmektedir. Peki dul maaşı şartları nelerdir ? Dul maaşı kaideleri nelerdir ? Şimdi buna bakalım.

  • Dul maaşı şartlarından ilki erkeğin vefat etmiş olmasıdır. Eğer vefat eden bayanda erkek dulluk maaşı alamaz. Ayrıca kadının kocasından boşanmış olması onu dul yapmaz. Kadının dul olabilmesi ve dulluk maaşı alabilmesi için eşinin vefat etmiş olması şart.
  • Karı koca içinde resmi nikah bulunması şart. Eğer karı koca resmi nikahsız evliyse hatta çocukları bile olsa dul maaşı alamaz. Dul maaşı alabilmek için resmi nikah zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Dul bayanın yaşadığı evde sigortalı çalışan bulunmamalıdır. Resmi ikamet adresi dul bayanın yanında olan bireyler içinde SSK’lı bulunması durumunda dul maaşı alınamaz.
  • Dul maaşı alacak kişi her ne isim altında olursa olsun SGK‘dan herhangi bir aylık almıyor olmalıdır.
  • Dulluk maaşı alan kişi SGK’lı olarak çalışmaması gerekmektedir. Aksi halde maaşı kesilecektir.
  • Resmi nikahsız olarak evli olması da dul maaşı almaya engel durumlar içinde sayılmaktadır.
  • Kişi eşi vefat ettikten sonra bir başkası ile resmi nikah yaptıysa dul maaşı kesilecektir.

Dul Maaşı Kimlere Verilir ?

Dul maaşı şartlarını taşımayan bireylere dul maaşı verilmemektedir. Lakin şartlar yalnızca yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir. Ayrıca hanede de arazi, araç, kat mülkiyeti ve emekli kaydı gibi durumların bulunması da dul maaşına engel sayılan diğer durumlardır.

Her sosyal yardımlaşma vakfı birbirinden bağımsız bir biçimde mütevelli heyetlerince yönetildiği için aranan şartlar da değişebilmektedir. Bu şartlar ile ilgili en sağlıklı bilgiyi bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından alabilirsiniz.

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Dul maaşı için bağlı olduğunuz ilçe de ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekir. Yukarıda saydığımız dul maaşı şartları sizin için de uygunsa sorun yok. Vakfa bizzat giderek başvurunuzu uygulayabilirsiniz. Başvuruyu e devletten değil de bizzat giderek yapmanız faydanıza olacaktır. Önemli olan dul maaşı almanın şartları konusudur. Bunlarda sorun yoksa siz de başvurunuzu yapın.

Dul Maaşı Ne Kadar Oldu?

Dul maaşları 2 ayda bir 650 TL olarak ödenilmektedir. Maaşlar Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla bağlanmakta ve PTT’ler aracılığıyla ödenilmektedir. Siz de dul maaşı başvurusu yaparak maaşı alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için dul maaşı ne kadar adlı yazımıza https://www.sosyalyardimlar.com/dul-maasi-ne-kadar-2021-guncel/ buradan varabilirsiniz.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza dul maaşı şartları nelerdir anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlerle mutlaka paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu