Başvurular

Dul Maaşı Neden Kesilir ? Detaylı Anlatım

Dul Maaşı Neden Kesilir ? Detaylı Anlatım, başvurular bölümümüzde Dul Maaşı Neden Kesilir ? Detaylı Anlatım ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Dul Maaşı Neden Kesilir ? Detaylı Anlatım ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Dul Maaşı Neden Kesilir ? Detaylı Anlatım

Dul maaşı neden kesilir diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.  Maaşlarının kesilmesi, dul maaşı alan kadınların korkulu rüyasıdır. Kolaylıkla bağlanan bu maaş rahatlıkla da kesilebilmektedir. Bundan dolayı dul maaşı hangi durumlarda kesilir iyi bilmek gerekir.

Dulluk Maaşı Nedir?

Halk içinde Dulluk maaşı olarak anılan maaştır. Asıl ismi Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımı Programıdır.  Bu maaş arada bir istenmese de kesilebiliyor. Bu yardım aslında engelli, yaşlılık ve dul yardımları içinde en kolay kesilebilen maaştır. Aslını söylemek gerekirse bağlanması da bir o kadar kolay olan bir yardımdır. Kolay kesilebiliyor çünkü maaşı alan vatandaşın çocuklarından birinin bir-iki gün sigorta girişi bile yapması yardımı kesmeye yetiyor.

SSK kaydından dolayı maaş kesilme durumu yaşlılık aylığında (65 yaş) yada engelli aylığında yoktur. Bağlanması kolay çünkü resmiyette dul olduğunuz da Sosyal Yardımlaşma Vakfına gidip bir başvuru dilekçesi doldurmanız yeterli oluyor. Lakin şartları taşımanıza rağmen yetim maaşı kesilmemesi için dilekçe vermeniz pek bir şey ifade etmemektedir. Eğer hanede yaşayan bireylerden bir tanesi dahi sigortalı ise maaşınız kesilecektir. Eğer maddi gelirinizde bir değişiklik yoksa maaşınız basit bir şekilde bağlanacaktır. Lafı çok uzatmadan ilk önce Dulluk maaşı neden kesilir sualinin yanıtını verelim.

Dul Maaşı Neden Kesilir ?

Dul Maaşı  neden kesilir ?
  • Aylığı alan birinin yada hanede ikamet eden bireylerden herhangi birinin SGK kaydının olduğu tespit edilmesi durumunda Bütünleşik yardım sistemi yardımı otomatik olarak feshetmektedir. Bu birinin sizinle aynı adreste ikamet ediyor olması yeterli. Akrabalık derecesine bakılmaz. Dul maaşı neden kesilir sorusunun en önemli cevabı bu maddemizdir.
  • Dulluk aylığı bağlandıktan sonra resmi nikahlı yada dini nikahlı eşiyle yaşadığı tespit edilirse yardım feshedilir. Bunu nerden anlayacaklar ki demeyin. Sosyal Yardım Ve İnceleme Görevlileri her sene minimum bir kez evinizi ziyarete gelecek. Eğer şüphelendikleri yada çevreden aldıkları bilgiler ışında yardımınızı kesmeye yetkileri var. Tabi sizin de itiraz hakkınız. Dul maaşı alan kadın evlenirse maaşı kesilecektir. Dul maaşı neden kesilir sorusunun önemli yanıtlarından biri bu maddemizdir.
  • Adres değişikliği yapıp değişikliği SYDV’ye bildirmeyen bireylerin adres değişikliği yaptığı Sosyal İncelemeciler aracılığıyla tespit edilmesi durumunda aylığı feshedilir. Aslını söylemek gerekirse aynı ilçe içinde adres değiştirmeniz yardımınızı doğrudan kesmez. Ama orada oturmadığınız tespit edilirse ve nereye taşındığınızı bilemeyecekleri için yardım el yordamıyla kesilmek zorunda kalınacak.10 metre ilerisine bile taşınsanız mutlaka önce Nüfus Müdürlüğünden adresinizi düzeltin. Arkasından da adres değişikliğini bağlı olduğunuz vakfa bildirin. Dul maaşı neden kesilir sorusunun en önemli yanıtlarından biri bu maddedir.
  • Maddi durumuna iyileşme olduğu tespit edilen fayda sahibinin yardımı Vakıf Mütevelli Heyetince feshedilebilir. Bütünleşik yardım sisteminde banka hesaplarınız ve yastık altına sakladığınız paralarınız hariç:) bütün mal varlığınız bu sistemde görünür. Araç, Hayvan Kaydı, Arazi, Ev, SSK vs.
Dulluk Maaşı Nasıl Alınır ?  

Dul Maaşım Kesildi Ne Yapmalıyım ?

Gelelim ikinci soruya. Yani dulluk maaşım kesildi ne yapmalıyım sorusuna. Maaşınız kesilerse maaşın kesilme nedenlerini ortadan kaldırdıktan sonra kimliğiniz ile bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvurmanız yeterli. En geç 1 ay içinde maaşınız aksi bir durum yoksa bağlanacaktır. 

Merak edilen bir diğer bir soruveya yanıt vermek istiyoruz. Dul maaşı alan kişi sigortalı olunca yani çocuklarından herhangi birinin sigortasından yararlanması durumunda maaşı kesilmez. Lakin eğer sigortalı olan çocuğu aynı hanede yaşıyorsa bu durumda maaşı kesilecektir. 

Dul maaşı neden kesilir anlatmaya çalıştık. Sizlerin de aklına takılan soru olursa mutlaka bizlerle yorum bölümünden paylaşın. Sorularınıza en kısa zaman da yanıt vermeye çalışmaktayız. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu