Başvurular

Dul Maaşı Ne Kadar ? 2021 Güncel !

Dul Maaşı Ne Kadar ? 2021 Güncel !, başvurular bölümümüzde Dul Maaşı Ne Kadar ? 2021 Güncel ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Dul Maaşı Ne Kadar ? 2021 Güncel ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Dul Maaşı Ne Kadar ? 2021 Güncel !

Dul maaşı ne kadar oldu son haftalarda araştırılan konuların içinde gelmektedir. Bizde bu paylaşımımızda merakları gidermek için güzel bir yazı bir araya getirdik. Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza dul maaşi ne kadar ? Dul maaşı hesaplama nasıl yapılır ?  gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Hazırsak başlayalım.

Dul Maaşı Ne Kadar ?

Dul maaşı 2020 senesinde yapılan son değişiklikle birlikte 2 ayda bir ödenmek üzere aylık 650 TL’dir. Bu rakam önceden 2 ayda bir 500 TL idi. Peki 2021 de ne kadar olacak ? Bu maaş her sene zam alan bir maaş değildir. Dul maaşı bir maaştan çok yardım olduğu için zam dönemleri belirsiz diyebiliriz.

Dul maaşı kaç ayda bir veriliyor araştırılan bir diğer soru. Maaşlar 2 ayda bir verilmektedir. 2  ayda bir toplam 650 TL ödenilmektedir. Dul maaşı toplu ödeme olarak alınabilmektedir. Bu toplu ödeme olarak adlandırılan ödeme aslında sizin dul aylığına başvuru tarihinizden bu yana değil kabul tarihinden bu yana işleyen bir ödeme çeşididir. Yani örneğin siz maaşa ocak ayının birinde başvurdunuz. Maaş başvurunuz ocak 20 de kabul edildi. Bu durumda dul maaşı yardımı ödemesi ayın 20’sinden sonrası için yapılmaktadır.

Dul Maaşı Nasıl Alınır ?

Bu hususta akıllara takılan çok fazla soru var. Bizde bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza dul maaşı ile ilgili akıllara takılan sorulardan bazılarına yanıt vermeye çalışacağız.

1-Dulluk Maaşı Ayın Kaçında Yatıyor ?

Aylıklar ayın kaçında yatıyor yada ödeme tarihleri nedir diye merak edenler için hemen altını çizelim. Aylıklar çift ayların son haftasında yatmaktadır. Yani Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarının son haftasında yatmaktadır.

2-Dulluk Maaşı Yaş Sınırı Var Mı ?

Hayır. Bu aylıkta yaş sınırı yok. Resmi nikahınızın olması ve eşinizin vefat etmiş olması yeterli gelmektedir.

3- Dulluk Maaşı Ve Yaşlılık Maaşı Birlikte Alınabilir Mi ?

Bu aylık ve yaşlılık maaşı birlikte alınamaz. Dul maaşını 65 yaş maaşına çevirmek ise olabilecek. Bunun için sosyal yardımlaşma vakfının vereceği feragat dilekçesinin muhtarınıza imzalatmanız yeterli olacaktır. Lakin iki maaşı birlikte almanız olabilecek değildir.

4-Dulluk Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var Mı ?

Bayram ikramiyesi verilmemektedir. Çünkü bu aylık bir maaş değil aslında bir yardımdır. Şartlar taşınmadığı zaman kesilmektedir.

5-Dulluk Maaşı Alan Yetim Maaşı Da Alabilir Mi ?

Aylığı alan kişi eğer öksüz yetimleri var ise öksüz-yetim aylığı da alabilmektedir. Bunun için aranan şartları da taşıması gerekmektedir.

Dulluk Maaşı Bayramdan Önce Verilecek Mi ?

Aylıklar bayramdan öncesine geldiğinde çoğu zaman erken ödeme yapılabilmektedir.

Dulluk Maaşının üzerine Kredi Çekilebilir Mi ?

Hayır. Yardımların üzerine kredi çekilememektedir.

Dulluk Maaşı Yatmadı Ne Yapabilirim ?

Aylık yatmadıysa bunun birden çok sebebi olabilir ve maaşınız kesilmiş olabilir. Bu nedenleri önceden Dul maaşı neden kesilir adlı paylaşımımızda detaylarına bakmıştık. Göz atmanızı öneririz.

Dulluk Maaşı Evlenince Kesilir Mi ?

Bu aylık evlenince kesilmektedir. Eğer resmi nikahsız bir birlikteliğiniz de varsa ve bu durum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca tespit edilmesi durumunda maaşınız kesilecektir.

Dulluk Maaşı Evde Sigortalı Olunca Kesilir Mi ?

Bu aylık evde sigortalı olunca kesilmektedir. Bu birinin ikamet adresinin dul bayan ile aynı adreste olması gerekmektedir. Yakınlık derecesi fark etmeksizin maaşı kesilecektir.

Dulluk Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanmaktadır ?

Bu aylık bağlanabilmesi için son bir yıl içinde evinize hane ziyareti yapılmış olması gerekmektedir. Eğer yapılmamışsa yapılması beklenir. Dul aylığı bağlanma süresi hemen hemen olarak bir aydır.

 Dulluk Maaşı Yattı Mı Nasıl Öğrenebilirim ?

Aylığı e devletten takip edilebilmektedir. Dul maaşı e devletten nasıl bakılır düşünüyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bu linke tıklayarak alakalı ekrana varabilirsiniz.

Dulluk Maaşı Geriye Dönük Ödeme Alınabilir Mi ?

Aylığınız herhangi bir nedenten dolayı kesilmişse ve sizde başvuru yapmamışsanız geriye dönük ödeme almanız olabilecek değildir.

Dulluk Maaşı Şikayet Hattı Var Mı ?

Şikayet hattı bulunmamaktadır. Lakin ALO 144 sosyal yardım hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bu paylaşımımızda dul aylığı ne kadar sorusuna yanıt vermeye ve aklınıza takılan soruları yanıtlamaya çalıştık. Aklınıza takılan diğer soruları yorum bölümünden bizlerle mutlaka paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu