Başvurular

Dul Maaşı Nasıl Alınır ? Güncel Konu !

Dul Maaşı Nasıl Alınır ? Güncel Konu !, başvurular bölümümüzde Dul Maaşı Nasıl Alınır ? Güncel Konu ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Dul Maaşı Nasıl Alınır ? Güncel Konu ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Dul Maaşı Nasıl Alınır ? Güncel Konu !

Dul Maaşı Nasıl Alınır ?  Dul Aylığı Nedir?

Dul maaşı nasıl alınır siz değerli okurlarımıza bu paylaşımımızda anlatmaya çalışacağız. Bu maaş eşini kaybeden ve bunun mağduriyetini yaşayan kadınlara devlet aracılığıyla aylık olarak ödenen belirli bir maaştır. Dul maaşı olarak anılan bu aylık maddi sıkıntı yaşayan ve başka güvencesi olmayan bireyler için bi hayli etkili bir gelirdir. Peki bu 2 ayda bir verilen dul maaşı nasıl bağlanır ?

Bu bireyler için aylık bağlanması tıpkı engelli maaşı ve yaşlılık ücreti  gibi sosyal devletin gerekliliğidir. Kadınların dul maaşından faydalanabilmesi için bazı şartları yerine getirebiliyor olması gerekir. Dul maaşı nasıl alınır paylaşımımızda bunları açıklayacağız.

Dul aylığı devlet aracılığıyla geliri olmayan ve bazı şartları yerine getiren kadınlara sağlanan bir tür gelirdir. Bu maaştan yararlanmak için bireylerin dul maaşı şartları için gerekli maddeleri yerine getirmesi gerekir.

Bu şartları yerine getirdiğinde fakat yararlanma hakkına sahip olabilir. Dul maaşı nedir anlattıktan sonra dul maaşı şartları, dul maaşı almak için ne yapmalı dulluk maaşı kimlere verilir merak edenler için bu hususta detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?

Dulluk aylığı olarak da anılan maaştan faydalanabilmek için bireylerin önceden de söz ettiğimiz gibi bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Dul maaşı alma şartları nelerdir ve kimler bu aylıktan faydalanabilir ondan söz etmek istiyoruz. Dul maaşı kimlere verilir, dulluk maaşı şartları nelerdir birlikte bakalım. Dul maaşı nasıl alınır? Şartlara bakalım.

Şöyle ki;

 • Öncelikle dul maaşı ile alakalı olarak ilk şart eşlerin ayrılmamış olmasıdır. Yani fakat eşi ölen kadınlar bu maaştan yararlanabilmektedir. Onun dışında eşinden boşanan kadınlar bu aylıktan yararlanamamaktadır. Eşinden boşanan dul hanımlara devlet aracılığıyla yine farklı yardımlar yapılmaktadır.
 • Eşi ölen kadın resmi nikah ile evli olmalıdır. Yani imam nikâhı ile evli olan kadınlar eşleri vefat etse dahi bu aylıktan faydalanamamaktadır.
 • Bu maaştan yararlanmak için başvuruda bulunacak olan kadınların hiçbir suretle SGK’dan herhangi bir maaş almıyor olması gerekir. Alınan maaşın miktarı hiç önemli değildir yani bireyler 1 lira dahi bir ücret alsa bu aylıktan yararlanamaz.
 • Dul maaşı için başvuracak olan bireylerin aynı evde yaşayan bireyler içinde da SGK güvencesi olan olmamalıdır. Bu durum aynı biçimde engelli maaşı içinde geçerlidir.
 • Kişinin kendi sigorta kaydı bulunmamalıdır. Sadece bu bireyler aynı evde ikamet etmeyen çocuklarının sağlık sigortasından faydalanabilirler. Yani dul maaşı alan kadın SSK’lı olarak çalışması durumunda aylığı kesilir yada başvurusu alınmaz.
 • Eşi vefat ettikten sonra başka biri ile resmi olarak nikahlanan bireyler bu maaştan faydalanamamaktadır.
 • Eğer bireyler resmi nikahlı olmasa dahi kişi eğer imam nikahı ile başka biri ile aynı evde yaşıyor ise yine bu maaştan faydalanamamaktadır.
 • Boşanmış dul maaşı nasıl alınır diye düşünüyorsa size kötü haberimiz var. Boşanmışlar dul maaşı alamamaktadır. Çünkü boşanmışlar resmi olarak dul değildir. Peki dul ne demek ?  Kanunda dul eşi vefat edenlere denilmektedir. Dolayısıyla boşanmış dul maaşı ne kadar diye düşünüyorsa bu soru yersiz bir soru olacaktır.

Dul yardımından kimler faydalanabilir, kimler alabilir anlattık. Şimdi de dul maaşı için nereye başvurulur bakalım.

Dul Maaşı Neden Kesilir ? 

Dul Maaşı İçin Nereye Başvurulması Gerekiyor?

Dul maaşı alabilmek için bireylerin bazı kurumlara başvurması gerekir. Lakin yukarıda saydığımız koşulları yerine getiren ve gerekli kurumlara başvuruda bulunan bireyler bu yardımlardan faydalanabilir. Peki 2 aylık dul maaşı nereden alınır, nereye yapılır ? Dul maaşı nasıl alınır? Konumuza devam edelim.

Onun dışında bunları yapmayan bireyler gerekli koşulları yerine getirse de bundan faydalanamaz. Duş maaşı için nereye başvurulur bundan bahsedecek olursak. Dul maaşından yararlanmak isteyen bireylerin yaşadığı il yahut ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurması gerekir.

Başka bir ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurulamamaktadır. Bunun için ikametgahınızı o ilçeye almalısınız.

İl yahut ilçeye bağlı sosyal yardım vakıflarından başvuruda olduğunuzda onlar size işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi verecektir.

Zaten resmi kayıtlarda sayılan şartları yerine getirdiğinize dair bilgiler görüneceğinden dolayı dul aylığı başvurusu esnasında sorun yaşanmayacaktır. Kısa sürede başvurunuz işleme alınarak size bu hususta olumlu yahut olumsuz geri dönüş yapılacaktır.

Dul maaşı için başvuru formu doldurmanıza gerek bulunmamaktadır. 2021 yılı için kimliğiniz yeterli olacaktır.

Dul Maaşı Ne Kadar ?

Dul maaşı ne kadar oldu sorusu çok fazla sorulan sorular içindeydı. İsterseniz şimdi de dul aylığı ne kadar ona bakalım. Dul maaşı nasıl alınır dedikten sonra şimdi de miktara bakalım.

Dul maaşı yapılan değişiklik ile ayda 325 olmak üzere 2 ayda bir 650 TL‘ye çıkarılmıştır. Burada akıllara takılan bir diğer soru dul maaşı ne zaman yatar sorusudur.  Dul maaşı ayın kaçında yatar diye düşünüyorsanız çift ayların son haftası yattığını hemen söylemekte yarar var.

Dul maaşı ne zaman verilecek dul maaşı ayın kaçında yatıyor diye düşünüyorsanız dul maaşı günleri 2,4,6,8,10 ve 12. ayların son haftasıdır. Dulluk maaşı kaç ayda bir alınır sorusu dışında araştırılan diğer bir konu dul maaşı cezası konusu. Dul maaşı alan kişi eğer resmi nikahsız bir birliktelik yaşadığı tespit edilirse (dini nikah ile) bu durumda resmiyette dul olsa da maaşı kesilecektir.

Bu durumun uzun süredir sürdürmekte olmasının tespit edilmesi durumunda vakıfların dava açma hakkı saklıdır. Ceza olarak da aldığınız dul maaşlarını yasal faizleri ile birlikte geri ödemek şeklinde olabilir.

Ayrıca en fazla sorulan bir diğer soru ise dul maaşı her ay mı alınacak sorusu. Dul maaşı şuan 2 ayda bir verilmektedir. Dul ve yetim maaşı ne kadar oldu öğrenmek istiyorsanız sayfamızı takip etmenizde yarar var.

Dul Maaşı ile Birlikte Alınabilecek Yardımlar Nelerdir?

Dul maaşı şartları
Dul Maaşı Nasıl Alınır ?

Dul kadın maaşı alan bireyler aynı vakıflardan farklı yardımlarda alabilmektedir. Yani yalnızca tek bir maaş ile bireylere destek olunmamakta bunun yanında bir çok destek yine kurumlar aracılığıyla verilmektedir.

Bunların neler olduğundan ve bunlardan yararlanmak için ekstra herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağından bahsedecek olursak. Dul maaşı ile birlikte alınabilecek yardımlar genelde şöyle olmaktadır;

 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı
 • Nakdi Yardımlar
 • Barınma ve kömür yardımları
 • Çocukları İçin Öksüz-Yetim Aylığı
 • Gıda yardımları
 • Elektrik Yardımı

Dul maaşı alan başka hangi yardımları alabilir sualinin yanıtı yalnızca bunlar değil tabi ki. Diğer yardım kurumları da ihtiyaç sahibi ailelere maddi ve erzak yardımlarından bulunmaktadır. Tabi dul maaşı almak için dul maaşı şartları yerine gelmesi gerektiği gibi bu yardımlarda da bir takım şartlar aranmaktadır.

Dul Maaşı Başvuruları Nasıl Sorgulanır?

Dul maaşı nasıl alınır öğrenip şartları yerine geldikten sonra sonucu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı adımlar mevcuttur. Dul maaşı sorgulama yöntemi olarak anılan bu metotları uygulayarak başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz. Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dul maaşı sorgulama için bazı seçenekler sunmuştur.

Bu yöntemler içinde şahsen başvuru yaptığınız kuruma gidip görüşme yahut sosyal yardım hatlarını arama en fazla tercih edilendir. Bu sosyal yardım hatları Alo 144 ve Alo 183’dür. Dul maaşı sorgulama telefon numarası ile de olabilecekdür. Bu metotları deneyerek dul maaşı başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. T.C. Kimlik No ile dul ve yetim aylığı sorgulama işlemleri için e devleti de kullanabilirsiniz. 

Dul Maaşının Kesilmesine Ne Neden Olur?

Dul maaşı nasıl alınır konusunu açtık. Peki neden kesilir? Dul maaşı başvurusu olumlu yanıtlanıp maaş bağlanan bireylerin bu maaşları bir süre sonra kesilebilmektedir. Bu durum aslında rastlantı sonucu yaşanan olağan bir durum değildir. Yani mutlaka dul maaşının kesilmesine neden olan bazı etkenler mevcuttur.

Dul maaşı neden kesilir ve sonrasında bu durum nasıl düzeltilir bahsedecek olursak. Kişiler dul maaşı alırken başka biri ile imam nikahlı olarak aynı evde yaşaması ve bunun tespit edilmesi ile maaşı kesilir. Ayrıca başka biri ile resmi nikah ile evlenen bireylerinde dul maaşları kesilir.

Bunun bunun yanında bireylerin sigortalı bir işe girmesi yahut SGK yolu ile bir gelire sahip olması bağlanan dul maaşının kesilmesine neden olacaktır. Böyle durumlar meydana gelmeden maaşı kesilen bireylerin başvuruda olduğu kurum ile görüşmesi gerekir.

Dul Maaşı Yaşlılık Maaşına Nasıl Çevrilir ?

Dul maaşını yaşlılık maaşına çevirmek isteyen vatandaşlar yaşlılık maaşı şartlarını taşıması durumunda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirler.

Lakin dulluk maaşı için sizden bir evrak doldurmanız istenecektir. Bu evrak bunun bunun yanında muhtarınız aracılığıyla imzalanması gerekmektedir. Aksi takdirde dul maaşı çevirme talebiniz dikkate alınmayacaktır.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza dul maaşı nasıl alınır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan sorulara yada bizimle paylaşmak istediklerinizi yorum kısmına mutlaka yazın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu