Müşteri Hizmetleri

D&R Şikayet

D&R Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde D&R Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. D&R Şikayet yazımızın detayları..

D&R Şikayet

D&R şikayet, D&R şikayet hattı, D&R şikayet telefonu var mı? D&R şikayetim var nasıl iletebilirim? D&R şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

D&R Şikayet

İlk mağazasını 1997 senesinde İstanbul’ un Erenköy beldesinde açan ve aradan geçen zaman zarfında tüm Türkiye’ye yayılan bir mağazacılık zinciri olan D&R markası, Türkiye’ nin kültür, sanat, eğlence ve teknoloji klasmanındaki en kıymetli markalarından biri olma özelliğini taşır.  Kitap, film, müzik, teknolojik ürünler, oyunlar, hobi ürünleri, armağanlik eşyalar, kırtasiye ürünleri gibi daha birden fazla farklı klasmanda ürün seçeneği yer alıyor. Böylelikle zengin ürün yelpazesi ve yüksek hizmet değeri ile de Türkiye genelinde her alandan birinin en fazla ziyaret ettiği mağazalardan birisi olmasına neden oluyor. Böylelikle yoğun işlem kapasitesine sahip olan D&R markasının ürün ve hizmetleri için yaşanan sorunlarda ise D&R şikayet bildirimleriyle müşteri hizmetlerinden teknik destek sağlanmaktadır.

Türkiye’ nin her yerindeki mağazalarında alınan ürün ve hizmet ile alakalı olarak yaşanan sorunlar için D&R şikayet bildiriminde bulunulabiliyor. Tüketicilerin maksimum düzeyde tatminiyete sahip olması noktasında son derece hassas bir yaklaşıma sahip olan D&R markası, tüketicinin mağazalarında satışı yapılan ürünlerden, mağazalarda görevli olan personellerin hizmetlerine kadar satış hizmetlerinin ve satış sonrası hizmetlerin her aşamasına yönelik olarak hassas hizmet yaklaşımı gerçekleştiriyor. Bu çerçevede de kurumsal hizmet sorumluluklarının bilincinde olan D&R markasının bu hizmetleri ile birlikte her sorun ve mağduriyette profesyonel destek alınabiliyor.

Tüm tüketiciler son derece pratik bir biçimde D&R şikayet bildirimlerini farklı kanalları tercih ederek, basit bir biçimde yetkili birimlere iletebilme şansına sahip olabiliyor. Böylelikle en kısa zaman dilimleri içinde yaşadığı poblemlerin ve mağduriyetlerin teknik personeller aracılığıyla giderilmesi sağlanabiliyor. Özellikle de D&R müşteri hizmetleri servisi dışında, e-posta servisi, faks servisi gibi farklı başvuru kanalları şikayet bildirimlerinde kullanılabiliyor. Hangi kanaldan olursa olsun yapılan başvurulara hem bi hayli hızlı hem de olumlu biçimde dönüş sağlanarak, tüketici mağduriyetleri giderilmektedir. BU biçimde yüksek kalitede müşteri tatminiyeti oluşturabiliyor.

D&R Şikayet Hattı

Türkiye’ nin teknoloji, kültür, sanat ve oyun kategorisindeki en kıymetli markası olan ve zengin ürün yelpazesiyle bu alandaki her şeyi basit bir şekilde bulma şansı veren D&R markası bi hayli yoğun biçimde tercih edilmekte. Türkiye genelinde yüzlerce olan mağazaları ile tüketicilerin aradıkları her şeye daha bi hayli hızlı ve daha kolay biçimde ulaşmasını sağlıyor. Alınan ürünlerin kusurlu olması, hasarlı olması, bozuk olması gibi durumlarda şikayette bulunulabiliyor. Bunun yanında D&R mağazalarında görevli olan personellerin uygun olmayan hizmet yaklaşımları, ilgisizlikleri gibi durumlarda da hemen D&R şikayet hattı aracılığı ile şikayetler alakalı birimlere iletilebilmektedir.

Şikayet hattı üzerinden yapılan başvurularda ürün yahut personeller ile alakalı olarak gerekli incelemeler en bi hayli hızlı biçimde gerçekleştirilmektedir. Bu incelemelerin ardından da tespit edilen tüketici mağduriyetlerinin en bi hayli hızlı biçimde giderilmesi için gerekli olan işlemler yerinde gerçekleştirilmektedir.

D&R Şikayet Telefonu

Tüketiciler çok bi hayli hızlı bir biçimde D&R şikayet telefonu aracılığı ile şikayet bildirimlerini alakalı birimlere iletebiliyor. Böylelikle uzman ve profesyonel D&R müşteri temsilcileri aracılığıyla yaşanan poblemlerin değerlendirmeye alınması sağlanabiliyor. Yapılan incelemeler neticesinde tüketici mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli olan müdahaleler yerine getiriliyor. Bu bağlamda da D&R şikayetleri için kullanılabilecek telefon numarası ise hafta boyunca 09.00 ile 21.00 aralığında çalışma saatleri içinde kolay bir biçimde kesintisiz hizmet vermekte. Bu saatler dışında yapılan aramalarda sesli yanıt sistemi aracılığıyla alınan başvurular, bir sonraki ilk çalışma saatinde müşteri temsilcileri aracılığıyla geri dönüşle yanıtlanıyor.

Tüketiciler, D&R müşteri temsilcileri ile görüşme gerçekleştirebilmek için, 0850 266 37 37 telefon numarasını kullanabilmektedir. Bu telefon numarası üzerinden basit bir şekilde müşteri temsilcileriyle görüşme gerçekleştirilebiliyor. Bu telefon numarasının dışında “D&R İletişim Formu” veya “[email protected]” e-posta servisinden de şikayet bildirimleri yapılabiliyor.

Arama Kelimeleri: d&r şikayet, d&r şikayet var, d&r şikayet hattı, d&r şikayet telefonu, d&r şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu