Sağlık

Dolven Şurup Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

Dolven Şurup Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?, sağlık bölümümüzde Dolven Şurup Nedir, Ne Amaçla Kullanılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Dolven Şurup Nedir, Ne Amaçla Kullanılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Dolven Şurup Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

Çocuklarımız bizler için en kıymetli varlıklarımızdır. Onların hasta olması yahut rahatsızlanması durumunda derhal bir çözüm arayışı içerisine gireriz. Bunun yanında hemen bir doktora başvurarak tedavi için gerekli adımların atılmasını sağlamaktayız. Bunun bunun yanında, özellikle 6 aydan ve 7 kilogramdan büyük çocuklar için kullanılabilen bir şurup mevcuttur; Dolven. İçerisinde barındırdığı İbuprofen etken maddesi ile ateş düşürücü, ağrı kesici ve iltihap önleyici etkileri bulunmaktadır. Böylelikle hastanın sağlığına kavuşması için gerekli adımların atılmasında önemli bir role sahiptir. Genel itibari ile grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların şifası için kullanılan Dolven ile ilgili bazı soru işaretleri mevcuttur. Ebeveynler, çocukları için kullanılacak bu tedavi yönteminin ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı ve varsa yan etkilerinin neler olduğunu merak etmektedir. Bu içeriğimizde Dolven Şurup ile alakalı bilgileri keşfedebileceksiniz.

6 ayını tamamlamış bebekler ile 12 yaşına kadar olan çocuklar için kullanılan pediatrik bir ilaçtır. Bilhassa vücut dengesini ve bağışıklık sistemini korumak adına 6 aydan büyük ve 7 kilogramdan ağır çocuklar için kullanılması önerilmektedir. Etken maddesi olarak ibuprofen içermektedir. Dolayısıyla ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici olarak kullanılmaktadır. Keza çocuklarda görülebilen romatizmal eklem hastalığının(Juvenil artrit) nasıl tedavi edileceği için de Dolven Şurup, reçeteye yazılabilmektedir. Tat olarak, çocukların sevebileceği biçimde konsantre edilmiştir ve portakal aromasındadır.

Her bir tam ölçeği 5 ml olarak belirlenmiştir. Bir ölçekte(5 ml) ise 100 mg ibuprofen barındırmaktadır. Bu etken madde aracılığıyla çocukta bulunan ağrı, ateş, eklem rahatsızlığı gibi şikayetlerde azalma yahut tamamen iyileşme yaşanır. Bunun yanında bu durumu ayrıntıları ile ele alarak hangi koşullarda kullanılması gerektiğini maddeler halinde söylemekte yarar var.

Peki, ‘bu şurup nasıl kullanılır, nelere dikkat edilmelidir?’ sorularının cevabı için okumaya devam edebilirsiniz.

Doktor aracılığıyla hastanın durumu analiz edilip, değerlendirilerek günde kaç kez kullanılacağı önerilmektedir. Dolven Şurubun içinde kendisine ait bir ölçek bulunmaktadır. 5 ml bazında olan bu ölçek ile tam yahut yarım doz uygulaması uygulayabilirsiniz. Bunun yanında genel durum göz önünde bulundurulduğunda, hangi yaş gruplarının nasıl kullandığını incelemeniz üzere siz değerli okurlarımız için bir liste bir araya getirdik.  

* Doğru dozda kullanım için kaşık vb. gibi aletler kullanmayınız. Şurubun içinde bulunan ölçek, bunun için optimum ekipmandır.

Bu liste, doktorların hastaları için tavsiye ettiği uygulamaların hemen hemensı olarak ele alabilirsiniz. İlacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalı ve buna göre tedavi için yol haritanızı oluşturmalısınız. Ayrıca çocuğunuz 7 kilogramın altında ise bu metot önerilmemektedir.

8 saatlik süre bandlarında kullanımı uygundur. Şurubun kullanılmasından evvel homojen bir yapıda olması gerekmektedir. Bundan dolayı önce çalkalayıp akabinde çocuğunuza vermelisiniz. Bunun bunun yanında ilacın kullanılması için gerekli saati unuttuğunuzda bir sonraki sürecin gelmesini(örneğin, öğlen dozunu kaçırmışsanız, akşam dozunu vermek için) beklemenize gerek yoktur. Hatırladığınız an da, o anki dozu hastaya verebilirsiniz. Şurubun bir sonraki kullanım saatini de, kullandığınız andan bu yana hesaplayarak seçebilirsiniz. Keza şurup, çocuğunuzda şişkinlik, mide bulantısı gibi hazımsızlık poblemlerina yol açıyorsa mamasına yahut yemeğine katarak da verebilirsiniz. Aynı zamanda eğer çocuğunuz şurubu yutkunmakta kuvvetlik çekiyorsa, ölçeğin içerisine çok az miktarda su ekleyerek de kullanabilirsiniz.

İlacın etkisi, kullanımdan hemen hemen 30 ila 40 dakika sonrasında başlamaktadır. Bunun yanında çocuğunuz iyileşme gösterdiği an itibari ile tedaviyi yarıda bırakmak doğru değildir. Çünkü tam anlamıyla iltihabın gitmesi, ateşin düşmesi vb. gibi durumlar, düzenli kullanım ile olabilecekdür. Dolayısıyla doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca tedaviye devam edilmelidir.

Bazı hastalarda basit yahut ciddi yan etkiler görülebilmektedir. Bilhassa ağır ve ciddi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz.

Her insanın bağışıklık sistemi değişiklik gösterebilmektedir. Söz konusu çocuklar olduğunda ise halen yeni yeni yapılanan bu sistem, vücutta farklı tepkimeler verebilir. Bu hususta dolven şurubun basit yan etkilerinden bazıları şu biçimdedir;

İçerisinde barındırdığı ibuprofen etken maddesine alerjik reaksiyon gösterebilen çocuklarımız olabilir. Bundan dolayı ilacın kullanılmasının sonrasında çocuğun durumu takip edilmeli ve olası olumsuz bir durumla karşılaşıldığında derhal kullanım bırakılmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu ciddi yan etkilerden bazıları şu biçimdedir;

Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. En kıymetli varlıklarımız için tedavi metotları şansa bırakılmamalıdır. Yorumlar bölümünden fikir ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Sağlıkla kalınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu