Başvurular

Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu ?

Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu ?, başvurular bölümümüzde Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Doktor Maaşları Son Zamlarla Ne Kadar Oldu ?

Doktor Maaşları 2020 Yılı Güncel Miktarları

Doktor maaşları hep cezbedici de olsa yaşadıkları zorluklar ve eğitim hayatlarının süreğenliği yadsınamayacak kadar zordur. Tabi çektikleri bu zorluklar ister istemez maaşlarını da yansımaktadır. Peki doktorlar ne kadar maaş almaktadır ?

Doktorların maaşlarını etkileyen en önemli unsur görev yaptıkları bölgelerdir. 1.bölge ile başlar 7.bölgeye kadar gitmektedir.  Bu durumda doğuda görev yapan bir doktorla batıda görev yapan bir doktorun maaşı bir değildir.

Uzman Doktor Maaşları

Uzman doktor maaşları pratisyen doktorların maaşlarına oranla epey fazla. Misal verilecek olursa uzmanlığını tamamlamış bir kulak burun boğaz doktoru, kalp ve damar doktoru  yada göz doktorunun maaşları epey yüksek. Asistan yada pratisyen doktor ile aralarında maaş farkının en büyük sebebi tabi ki ki uzmanlığı için aldıkları ekstra eğitimdir.

Uzman doktorlarda diğer doktorlar gibi yılda 2 kez zam alırlar ve enflasyon farkı maaşlarına yansıtılır. Mesleğe yeni başlamış bir uzman doktor hemen hemen 8.500 TL gibi bir maaş almaktadır. Tabi ki bu maaş içinde asgari geçim indirimi ve nöbet fiyatları dahil değildir. Bu ücretler de eklendiğinde maaşların arttığı görülecektir.

Peki maaş miktarı yalnızca asgari geçim indirimi ve nöbet fiyatları ile mi atmaktadır. Tabi ki hayır.  Uzman doktor maaşları en fazla hizmet senesinden etkilenmektedir.

Çalışma yılına göre hemen hemen uzman doktor maaşları şöyle:

  • 5 yıl hizmeti bulunan doktorlar hemen hemen 8500 TL
  • 10 yıl hizmeti bulunan doktorlar hemen hemen 8700 TL
  • 15 yıl ve daha fazla hizmeti bulunan doktorlar ise 8900 TL

maaş almaktadır. Bu maaşların bunun bunun yanında TÜFE-Yİ-ÜFE oranlarıyla da değiştiğini belirtmekte yarar var. Ayrıca bu maaşlar devlet hastanelerinde çalışan doktor maaşları olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Özel hastanelerde çalışan doktorların maaşlarının bu rakamın çok üzerinde olduğunu belirtmek gerekir.

Peki ya özelde durum nasıl ? Eğer özel muayenehane açacaksanız kendini ispatlamanız ve çevre edinmeniz zaman alacağından ilk zamanlar 5000 TL gibi bir gelirle geçiminizi elde etmek zorunda kalabilirsiniz. Lakin kendini ispatlayan bir doktorun 8000-10000 TL bir gelire sahip olması içten bile değildir.

Eğer uzman doktorsanız ve işinizi iyi yapıyorsanız özel bir hastanede çalıştığınızda bu maaş 15.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu tamamen kendinizi ispatlamanızla alakalı bir durumdur. Uzman doktor maaşları ile ilgili anlatacaklarımız şuan için bu kadar.

Özelde Doktor Maaşları

Özelde doktor maaşları kamu hastanelerinde çalışanlara oranla epey fazla diyebiliriz. Hatta kimi doktorların USD ve EURO ile maaş aldığı da sır değil. Tabi her doktor için durum aynı değildir. Eğer tecrübeniz ve bilinirliğiniz fazla değilse kamu hastanelerinde çalışan doktorların aldığı maaştan çokta fazla alamayabilirsiniz. Eğer profesyonel bir doktorsanız ve bu işe senelerinızı verdiyseniz o zaman maaşlarınız 10.000 USD düzeysine yetişebilir. Tabi bunun içerisine fazla çalışma saatleri dahil değil. Yani kısaca özelde doktor maaşları tamamen sizin kendinizi yetiştirmenize bağlı bir durumdur.

Asistan Doktor Maaşları

Asistan doktor maaşları ne kadar olduğu tamamen doktorların özelde mi yoksa kamu da mı çalıştığı ile alakalıdır. Eğer asistan doktor özel hastanede çalışıyorsa bu miktar 9.000 TL’ye kadar yükselmektedir. Tabi bunların içerisine nöbet ücreti ve fazla mesai fiyatları dahil değildir.

Eğer asistan doktor hala üniversitede eğitim hayatına sürdürmektesa hemen hemen 2000-2500 civarı maaş almaktadır.

Cerrah Doktor Maaşları

Cerrah doktor maaşları ise araştırılan bir diğer konu. Cerrah olan doktorların ameliyatlara da girdiği hesaplanırsa maaşlarının yüksek olmasına şaşırmalı. Ortalama bir uzman cerrahın maaşları en düşük 10.000 en yüksek ise 17.000 TL’dir. Tabi bu sayılar kamu hastaneleri için olduğunu yine hatırlatalım. Cerrah maaşları özel hastanelerde epey fazladır.

Profesör Maaşları

Profesör maaşları ise doktorun kıdemine ve derecesine göre değişiklik göstermektedir. 2020 Profesör maaşları şu biçimdedir.

Eğer 2 yıldan daha az süredir profesör iseniz maaşınız hemen hemen 9900 TL’dir. Çünkü halen birinci derece ve birinci kademe sayılmaktasınız.

Eğer 2 senedir profesör iseniz maaşlarınız hemen hemen 10.000 TL’dir. Bu durum da birinci derece ikinci kademe olarak sayılırsınız.

Eğer 3 senedir profesör iseniz maaşlarınız hemen hemen 11.500 TL’dir. Bu durum da birinci derece üçüncü kademe olarak sayılırsınız.

Eğer 4 yıl ve daha fazla senedir profesör iseniz maaşlarınız hemen hemen 12.000 TL’dir. Bu durum da birinci derece dördüncü kademe olarak sayılırsınız.

Profesör maaşları diğer branşlara göre epey fazla. Bunun nedeni uzmanlığının normal doktorlara göre üst düzey olmasıdır. Bu ödemelere geliştirme ödeneği, akademik teşvik ödeneği ve yabancı dil tazminatı dahil edilmemiştir.

Pratisyen Doktor Maaşları

Pratisyen doktor demek üniversite eğitimini tamamlamış fakat herhangi bir alanda uzmanlık yapmamış doktor demektir. Buda maaşlarının bir tık daha az olmasına neden olmaktadır. Lakin doğu ve güneydoğuda görev yapan pratisyen doktor maaşları batıda görev yapan pratisyen doktor maaşlarına oranla fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Yeni atanan bir pratisyen doktor maaşı hemen hemen 7000 TL’dir.

Aile Hekimi Maaşları

Aile hekimlerinin durumu aslında diğer doktorlardan farklıdır. Çünkü aile hekimi maaşları baktıkları hasta sayısına göre de değişmektedir. Lakin hemen hemen 2020 aile hekimi maaşı 5500 TL civarıdır. Eğer ek ödemelerde alırsa bu maaş 7500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Tabi A sınıfında değilse. Eğer A sınıfında ise 17000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir.

Ayrıca aile hekimi maaşlarına 1000 Hasta için 2000 TL ek ödeme yapılmaktadır.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza doktorların maaşları ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Sizlerde fikirlerinizi yorum bölümünde bizlerle muhakkak paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu