Başvurular

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı, başvurular bölümümüzde Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı  2021 senesinde da sürdürmektedir. Peki doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı olarak neler verilmektedir ? Şartları nelerdir ? Kimler bu yardımlardan faydalanabilir birlikte bakalım ?

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı Kalemleri Hangileridir ?

Ülkemizde ev hanımı olup çalışma yaşamına atılmamış binlerce kadın bulunmaktadır. Bu kadınlar işe alımlara dahil olmayıp aile içinde geleceklerini kurmaktadırlar. Ama farklı zamanlarda maddi sıkışıklıklar içinde kaldıkları da bir gerçek. Çalışma yaşamının içinde bulunan kadınlar geçimlerini bir nebze de olsun yerine getirirken ev hanımlarında bu durum değişik bir boyut kazanabilmektedir.

İşte devletimiz ev hanımları için çeşitli yardım kalemleri hazırlamış ve sevkiyatına başlamıştır. Bu yardım kalemlerinden bazıları şöyle:

  • Gebelik Yardımı
  • Doğum Parası
  • Şartlı Sağlık Yardımları
  • Şartlı Eğitim Yardımları
  • Dulluk Maaşı
  • Öksüz-Yetim Aylığı

Gebelik Yardımı

Gebe olup maddi imkanlara sahip olmayan kadınlara verilen yardımdır. Yeşil kartlı olma zorunluluğu aranmaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla ödenilmektedir. Aylık 45 TL olup PTT aracılığıyla ödenilmektedir. ( Açıklamalar için tıklayın). Hamile ev hanımlarına maaş denilince akla gelen ilk yardımdır.

Doğum Parası

Ev hanımı annelere devlet yardımı denilince akla gelen diğer bir yardımda doğum yardımıdır. Her doğumdan sonra alınabilmektedir. Doğumun hastanede gerçekleşme şartı aranır. PTT’ler aracılığıyla verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla ödenilmektedir. Peki doğum parası ne kadar ? Şuan doğum yardımı 100 TL’dir.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı sağlık yardımı ise yine sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilmektedir. Yeni dünyaya gelmiş bebekler için verilmektedir. Yeni doğan bebek okul çağına gelinceye kadar ödemeler sürdürmektedir. Yeşil kartlı olma şartı aranmaktadır. Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı almak isteyen anneler faydalanır.

Aşı parası kapsamı içinde, 0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Şartlı Eğitim Yardımı

Ev hanımlarına yapılan diğer bir yardım ise şartlı eğitim yardımıdır. Çocukları okula giden kadınlara ödenilmektedir. Yeşil kartlı olma zorunluluğu aranmaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla verilmektedir. Ödemeler ise şöyle:

2020 Nisan ayında yapılan son değişiklik ile son durum şöyle:

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

2020 Nisan ayında yapılan son zamlı miktarlarıdır.

Dulluk Maaşı

Doğum yapmış ve doğumdan hemen sonra yada bebeği karnında eşinin kaybetmiş kadınlara verilen yardımdır. Çalışacak durumda olmayan kadınlar için güzel bir yardım diyebiliriz. 2 ayda bir ödenen bu yardım 650 TL’dir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca verilmektedir. Yeşil kartlı olma zorunluluğu aranmaktadır.

Öksüz-Yetim Maaşı

Eşini kaybetmiş ve 18 yaş altında ki çocukları ile bir başına kalmış annelere ve babalara verilen yardımdır. Yeşil kartlı olma zorunluluğu bulunmaktadır. SYDV’ler aracılığı ile verilmektedir.2 ayda bir 300 TL olarak PTT’ler aracılığı ile ödenilmektedir.

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Bu hususta aklınıza takılan soruları yorum bölümünde bizlerle mutlaka paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu