Başvurular

Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ? Mutlaka Oku !

Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ? Mutlaka Oku !, başvurular bölümümüzde Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ? Mutlaka Oku ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ? Mutlaka Oku ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ? Mutlaka Oku !

İçerik gizle
1Doğum Parası Yardımı Nedir?
2Doğum Parası İle İlgili Kavramlar

2.11- Yeni Doğan Yardımı – Şartlı Doğum Yardımı

2.1.1Şartlı Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ?
2.1.2Doğum Parası Yardımı Başvuru İşlemleri
2.1.3Şartlı Doğum Parası Yardımı Şartları Nelerdir ?
2.1.4Şartlı Doğum Parası Ne Kadar ?
2.1.5Şartlı Doğum Parası yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?
2.22- Doğum Parası ( 1. Çocuk 2. Çocuk Ve 3. Çocuk Yardımı )

2.2.1Doğum Parası Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır ?
2.2.2Doğum Parası yardımı Şartları Nelerdir ?
2.2.3Doğum Parası Yardımı Ne Kadar ?
2.2.4Çoklu Doğum Yardımı Nasıl Hesaplanmaktadır ?
2.2.5Doğum Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılmaktadır ?
2.2.6PTT Doğum Parası Sorgulaması
2.33- Süt Parası
34- Aşı Parası

Doğum Parası Yardımı Nedir? 

Doğum Parası yardımı nasıl alınır konusu doğum yapan annelerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Doğum parası nasıl alınır ?  Doğum parası başvuru işlemleri nasıl yapılır ? Doğum yardımı sorgulama nasıl yapılır ? Bu sorular doğum yapan annelerin merak ettiği soruların başında geliyor.
 
Sosyal medya aracında yaptığımız aramalarda bu konu ile alakalı bilgi kirliliğinin olduğunu gördük. İnsanların sağlıklı bilgi alması hemen hemen imkansız.
 
Bu yazımız sizi kavram karmaşasından kurtaracak. Bu yazımızı baştan sona kadar dikkatlice okuduğunuz takdirde doğum yardımları ile ilgili bütün soru işaretleriniz çözümlenecektir.

Doğum Parası İle İlgili Kavramlar

doğum parası yardımı
doğum parası yardımı

Yeni doğan yardımı:  Yeşil kartlı vatandaşlara sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ödenen bir yardımdır. 

Doğum yardımı: Hem SSK’lı vatandaşlara hem de yeşil kartlı ailelere verilen yardımdır.

Süt parası: SSK’lı olan yada yakın günlerde SSK’sı bulunan bireylere ödenen yardımdır. 

Aşı parası: Doğum yapan yeşil kartlı annelere verilen bir maaştır. Bu maaş eğitim çağına gelinceye kadar devam eder. Şimdi de ayrıntılara bakmaya başlayalım.

1- Yeni Doğan Yardımı – Şartlı Doğum Yardımı

Yeni doğan yardımı yeni doğan bebek parası olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yeşil kartlı ailelere verilen bir yardımdır. Her doğumda bir kereye mahsus verilir. Diğer ismi şartlı doğum yardımıdır.

Şartlı doğum yardımı, doğumunu yetkili hastanelerde gerçekleştiren vatandaşlara verilir. Bunun için doğum belgelerini  il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına iletmeniz yeterli olacaktır. Böylelikle tek sefere mahsus yapılan nakdi yardımı almaya hak kazanabilirsiniz.

Şartlı Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ?

Doğum yardımı başvuru işlemleri için İl/İlçe Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor.

Doğum yardımı başvuru işlemleri için ikamet ettiğiniz ilçedeki sosyal yardımlaşma vakıflarını başvuru yapmanız gerekir. Aksi takdir de başvurunuz ret edilecektir.

Doğum Parası Yardı Başvuru İşlemleri

Doğum parası başvurusu işlemleri için ” doğum yardımı başvuru dilekçesi ” diye bir dilekçe doldurmanız gerekmiyor. Doğum belgenizi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfınıza teslim etmeniz yeterli.

Eğer SYD vakfında önceden yardım dosyanız mevcut ise yardımınız hemen başlatılacaktır. Eğer önceden hiç yardım başvurunda bulunmadıysanız yani vakıfta dosyanız yoksa öncelikli olarak kendinize yeni bir dosya açmalısınız.

Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sosyal yardımlaşma yardım başvurusu nasıl yapılır adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Şartlı Doğum Parası Yardımı Şartları Nelerdir ?

Doğum yardımı alabilmeniz için bir takım şartları taşımanız gerekiyor.

Peki doğum parası yardımı nasıl alınır ? Alma şartları şöyledir:

 1. Doğum yardımı alabilmeniz için ilk kez gebelik yardımından faydalanmış olmanız gerekir. Eğer gebelik yardımı nedir bilmiyorsanız gebelik yardımı adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.
 2. Doğumunuzu yetkili bir hastanede yapmanız gerekir. ( Devlet hastanesinde yada özel hastanelerde )
 3. Yeşil kartı olmalısınız.

Şartlı Doğum ParasıNe Kadar ?

Doğum parası 11 Nisan 2020 tarihinde yapılan son dakika değişikliği ile birlikte 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarıldı. Bu yardımı her doğumunuzda yeniden alabilirsiniz. Maddi durumunuzda değişiklik olmadığı sürece her doğumda bunu alma hakkınız mevcuttur.

Bu ödeme her doğumda yalnızca bir kere yapılmaktadır. Ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır.

Şartlı Doğum Parası yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Doğum parası sorgulama işlemleri için e devleti kullanabilirsiniz. Eğer doğum parası sorgulama ekranına nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak alakalı ekrana varabilirsiniz.

Evet ilk yardımımız olan Yeni doğan yardımından bahsettik. Bu yardımın gerçek ismi Şartlı Doğum Yardımıdır.

Bu yardımı yalnızca yeşil kartlı vatandaşlar almaktadır. 

2- Doğum Parası ( 1. Çocuk 2. Çocuk Ve 3. Çocuk Yardımı )

Şimdi herkesin yakında zamandan bildiği bir yardıma gelelim. Analık parası olarak da anılan bu yardım arada bir de çocuk parası olarak adlandırılıyor. Yasal ismi ise doğum yardımıdır.

1. çocuğa 300 lira 2. çocuğa 400 TL yardım diye de adlandıran vatandaşlarımız mevcuttur.

Doğum parası nasıl alınır diye araştırdığımızda bunun Türk vatandaşları ile mavi kart sahiplerine ödenen bir yardım olduğunu görmekteyiz. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir.

 • Memurlar:  Çalıştıkları kuruma,
 • Yeşil kartlılar ve SSK’lı olarak özel sektörde çalışanlar: Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapmalıdırlar.

Doğum Parası Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Peki doğum parası yardımı nasıl alınır ? Yeşil kartlı ve özel sektör de SSK’lı olarak çalışan vatandaşlar doğum yardımı başvuru işlemleri için Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İlçe Müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor.

Eğer anne yada babadan herhangi biri kamu kurumunda (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) çalışıyorsa çalıştıkları iş yerlerine başvuru yaparlar. Doğum yardımı için başvuru süresi bulunmamaktadır.

Aile.gov.tr adresinden doğum parası başvuru yapılmadığını belirtmek istedik.

Doğum Parası yardımı Şartları Nelerdir ?

Doğum Yardımı başvuru yapmak isteyen vatandaşlarda bir takım şartlar aranmaktadır. Ayrıca doğum yardımı alabilmek için bir iki işlemle uğraşmanız gerekecek. Doğum parası şartları şöyle:

Yapmanız gerek işlemler şunlar:

 • Doğum yardımı alabilmenin ilk şartı doğum gerçekleştikten sonra nüfus müdürlüğüne giderek Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden kayıt işlemi yapılmasıdır. Yani çocuğunuza kimlik çıkarmalısınız.
 • Doğum yardımı alabilmeniz için 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştirmiş olmalısınız. Bu tarihten önce ki doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
 • 15.05.2015 tarihi ve sonrasında evlatlık edinmişseniz evlat edindiğiniz çocuk için önceden doğum yardımı alınmış ise tekrar ödeme alamazsınız. Çocuk öz ailesinde kaçıncı çocuk ise ödemenizi de o biçimde alabilirsiniz.
 • Ödeme anne ve baba sağ ise anne adına yatırılır. Anne doğum sırasında vefat ederse ödeme babaya yapılır.
 • Aile bakanlığının il müdürlüklerine başvuru yapacak vatandaşlar doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurmaları gerekir. Doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulmuş örneği aramanıza gerek yoktur. Kurum size formu verdikten sonra yardımcı olmaktadır.
 • Evde doğum yapmış olsanız bile 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında doğum yapmışsanız bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Doğum Parası Yardı Ne Kadar ?

Doğum parası hesaplama işleminde doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu önem kazanmaktadır.

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında ödeme yapılır. Bu ödemeler bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır.
 • Doğum yardımı ödemesi almak için son başvuru tarihi bulunmamaktadır.
 • Doğum Yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve haczedilemeyeceğini de hatırlatalım.
 • Eşinden boşanan kadın yeni bir evlilik yapar ve yeni eşinden çocuk sahibi olursa ilk eşinden çocuğu varsa onlarda sıralamaveyahil edilir ve kaçıncı doğumu gerçekleştirmişse ona göre ödeme yapılır.
 • Babanın eski eşinden olan çocukları sıralamaveyahil edilmez.

Çoklu Doğum Yardı Nasıl Hesaplanmaktadır ?

Eğer bir çocuğunuz varsa ve ikizlere hamile iseniz ikizlerden herhangi biri 2. diğeri ise 3. çocuk olarak hesaplanır ve çoklu doğum yardımı olarak 1000 TL ödeme alırsınız.

Doğum Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılmaktadır ?

Doğum yardımı ödemeleri PTT şubelerinden yapılmaktadır. Peki doğum yardımı ne zaman alınır ? Aslını söylemek gerekirse doğum parası ne zaman alınır sorusunun net bir cevabı yoktur. Ortalama 15 günde içinde paranız hesaba geçecektir.

PTT Doğum Parası Sorgulaması

PTT doğum parası sorgulama işlemleri için en pratik yöntem e devlettir. Doğum parası sorgulama işlemleri için ve doğum yardımı başvuru sonucu için buraya tıklayarak alakalı e devlet sayfasına varabilirsiniz. Doğum yardımı başvuru formu e-devlet üzerinde bulunmamaktadır. Bunun için aile bakanlığı ilçe müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. PTT doğum parası sorgulama e-devlet üzerinden bi hayli rahat. PTT doğum parası sorgulama telefon üzerinden de yapılmaktadır. Bunun için ALO 144’ü arayabilirsiniz.

3- Süt Parası

 • Süt parası yada diğer ismi ile emzirme ödeneği 4a,4b ve 4d olarak çalışan ailelere ödenilmektedir.
 • Süt parası alabilmeniz için doğumdan önce 120 günlük bir sigorta priminiz bulunması gerekmektedir.
 • Süt parası 2020 yılı itibariyle 202 TL olmuştur. Ödemeler ziraat bankası aracılığıyla yapılmaktadır.

Süt parası ile ilgili çok detaylı bir yazı paylaşımı yaptık. O yüzden bu kısmı kısa tutuyoruz. Süt Parası (Emzirme Ödeneği ) Hakkında Her şey!-2021 adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

4- Aşı Parası

Aşı parası denen bu ödeme aslında doğumdan sonra da uzun soluklu zamanda sürdürmektedir. 

 • Gebelik yardımı ,doğumla birlikte sonlanan bir yardımdır. Gebelik süresi boyunca verilen bir yardımdır. 
 • Çocuk parası olarak da anılan yardım yeşil kartlı vatandaşlara yapılmaktadır.
 • Canlı doğum gerçekleşmesinden hemen sonra başlar çocuğun eğitim çağına gelmesine kadar devam eder.
 • Aşı parası kapsamı içinde, 0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin aylık 45 TL (en fazla 72 ay)
 • Gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL 
 • Hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır.

  2020 doğum parası hesaplama işlemleri yaparken bu sayılar baz alınmalıdır.

SGK doğum parası ile ilgili yazdığımız dev rehbere göz atmanızda yarar var. Aşı parası nedir adlı yazımıza buradan varabilirsiniz.

Bu paylaşımımızda doğum parası yardımı nedir ? Doğum parası yardımı nasıl alınır ? Doğum parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ?  Çalışmayan kadın doğum parası ne kadar ? Gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Eğer sosyal güvenceniz yoksa devletin yeşil kartlılara verdiği sosyal yardımlar hususunda yazdığımız yazımızı mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu