İnternet

DNS Ayarları

DNS Ayarları, faydalı bilgiler bölümümüzde DNS Ayarları ile alakalı detayları verelim istedik.. DNS Ayarları arayışınızın yanıtları makalemizde..

DNS Ayarları

 • 1 Dns Nedir?
 • 2 DNS Değiştirme
 • 3 Google DNS Ayarları 2021
 • 4 Hızlı Dns Adresleri 2021
  • 4.1 Cloudflare DNS Adresi
  • 4.2 OpenDNS DNS Adresi
  • 4.3 Google DNS Adresi
  • 4.4 Level3 DNS Adresi
  • 4.5 Verisign DNS Adresi
  • 4.6 Comodo DNS Adresi
  • 4.7 UltraDns DNS Adresi
  • 4.8 DynDNS DNS Adresi
  • 4.9 Yandex DNS Adresi
 • 5 Telefon Dns Ayarı Değiştirme Nasıl Yapılır?
  • 5.1 Android Dns Değiştirme
  • 5.2 iOS Iphone Cihazlarda DNS Değiştirme (ios 14)
 • 6 Bilgisayar Windows DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?
 • 7 DNS Ne İşe Yarar ve Neden Kullanılır?

DNS internet denince akla gelen en önemli şeylerden biridir. İngilizcede Domain Name System sözcüklerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan DNS türkçe de alan adları sistemi olarak ifade edilir ve yasaklı sitelere giriş için kullanılmaktadır. Peki en iyi ve en bi hayli hızlı dns ayarları nedir? Vpn ve Proxy gibi özellikler de son senelerda DNS için en fazla kullanılan şeylerden biridir.

Android ve ios mobil cihaz ve tabletlerde dahi DNS için çeşitli uygulamalar kullanılmakta. Ayrıca DNS ayarları yaparak kısıtlamalı sayfalara giriş yapılabilir. Google dns ve dns ayarları değiştirme gibi sorularınızın yanıtını bu başlık altında bulacaksınızdır.

# Bilinen ve en fazla kullanılan dns ayarı “8.8.8.8 – 8.8.4.4” Google’a ait dns bilgisidir. Telefondan ve bilgisayardan dns değiştirme nasıl yapılır gibi bilgiler için aşağıdaki başlıklara bakabilirsiniz.

Dns Nedir?

En basit ve açıklayıcı biçimde DNS, internetin telefon rehberi olarak adlandırılabilir. İnternette her bilgisayarın bir adı ve her sunucunun ise bir alan adı bulunmaktadır. Dns ise bu alan adlarına ulaşmamıza olanak sağlamaktadır. DNS telefon numaralarında olduğu gibi 20.40.60.120 gibi isimlerin IP adresi karşılığına ulaşmamıza olanak sağlar. Bunun yanında tarayıcıda aradığımız herhangi bir alan adına basit bir şekilde ulaşabiliriz.

Teknik olarak DNS bizim internet siteleri ile olan bağımızı sağlamaktadır. Bazı zaman yasaklı sitelere giriş için veya interneti hızlandırmak için DNS özelliği kullanılabilir. Eğer yavaş bir DNS kullanıyorsanız doğal olarak bilgisayarınız internete yavaş bağlanacaktır. Ayrıca kimi zaman bazı sayfalar da engellenebiliyor. Örnek verecek olursak wikipedia gibi sayfalar. Ayrıca DNS özelliğini birinin kendine faydalı kullanmak kendi elindedir.

DNS Değiştirme

Dns değiştirme genelde interneti hızlandırmak ve daha sorunsuz bir sörf deneyimi için kullanılmaktadır. Ayrıca kimi zaman ülkeler bazı internet sitelerini engelleyebiliyorlar. Örnek verecek olursak Çin’de çeşitli internet siteleri yasaktır. WhatsApp’ın da aralarında olduğu 105 uygulamaya yasak geçen sene gelmiştir.

Dns değiştirme ile ilgili hiç bilgisi olmayanlar dahi buradaki rehberi takip ederek bilgisayarlarından veya telefonlarından DNS değiştirebilirler.

Google DNS Ayarları 2021

Google’un da kendine ait bir DNS ayarı yer alıyor. Bu kodu tercih ederek Google DNS ayarlarını yapmak bi hayli basittir. Ayrıca akılda kalıcı bir DNS kodu bulunmaktadır.

Google DNS Sunucuları: prepend domain-name-servers 8.8.8.8,8.8.4.4; bu kodu dns ayarı yapmanız halinde google’da dns’li biçimde kullanım yapılabilir.

Hızlı Dns Adresleri 2021

Telefon yada bilgisayarda kullanabileceğiniz en bi hayli hızlı dns adreslerini bu başlık altında gözlemleyebilirsiniz. DNS sunucuları içinden istediğiniz bir tanesini kullanabilirsiniz. Genelde en fazla kullanılan ve bilinen 8.8.8.8 / 8.8.4.4 DNS adresleridir. Lakin aşağıdaki gibi farklı ve güvenilir DNS adreslerini de basit bir şekilde kullanabilirsiniz.

Cloudflare DNS Adresi

1.1.1.1

1.0.0.1

OpenDNS DNS Adresi

208.67.222.222

208.67.220.220

Google DNS Adresi

8.8.8.8

8.8.4.4

Level3 DNS Adresi

209.244.0.3

209.244.0.4

Verisign DNS Adresi

64.6.64.6

64.6.65.6

Comodo DNS Adresi

8.26.56.26

8.20.247.20

UltraDns DNS Adresi

156.154.70.1

156.154.71.1

DynDNS DNS Adresi

216.146.35.35

216.146.36.36

Yandex DNS Adresi

77.88.8.8

77.88.8.1

Telefon Dns Ayarı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android Dns Değiştirme

Android’de DNS ayarlarını değiştirmek için Wi-Fi bağlantıları listesini açmalısınız ve bağlı olduğunuz ağa uzun basılı tutun. “Ağ ayarlarını değiştir” seçeneğine gelecektir buna dokunun, buradan “Gelişmiş ayarları göster” üzerine dokunmalısınız. “IP ayarları” altında Statik seçeneğini seçip DNS ayarlarını girin ve kaydedin.

iOS Iphone Cihazlarda DNS Değiştirme (ios 14)

iOS’ta DNS sunucusu değiştirebilmek için Wi-Fi Ayarları ekranını aç ve bağlı olduğun ağın yanındaki ok iconuna bas. DNS alanına dokun sonrasında DNS sunucularının adresini girerek kayıt edin.

Bilgisayar Windows DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızdan da yukarıdaki Dns sunucu adreslerini tercih ederek değiştirebilirsiniz. Bilgisayardan Dns değiştirebilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Bilgisayarınızdan denetim masasını açın. Ağ durumunu ve görevleri görüntüle simgesine giriş yapın.
 • Var olan internet bağlantısına sağ tıklayın.
 • Açılan ekrandan özellikler butonuna tıklayın.
 • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü seçin. Özellikler butonuna giriş yapın.
 • Yeni DNS adresini buradaki kutucuklara girin. Tamam’a tıklayın ve kayıt edin. Artık Dns kullanabilirsiniz.

DNS Ne İşe Yarar ve Neden Kullanılır?

Basit bir örnek verecek olursak, Dns kullanılarak kişi kendini değişik bir ülkedeki bilgisayarı kullanıyormuş gibi gösterir. Günümüzde bazı oyunlar ilk kez yurt dışı ülkelerinde çıkıyor ve ardındansında diğer ülkelere yayılmayı sürdürüyor. Bu tür oyunları önceden deneyimlemek için Dns kullanılabilir.

Bunun yanında kendinizi oyunun olduğu ülkede göstererek o oyuna erkenden ulaşım sağlamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu