Gündem

DİZANTERİ NEDİR

DİZANTERİ NEDİR, güncel bilgiler bölümümüzde DİZANTERİ NEDİR başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. DİZANTERİ NEDİR haberimizin detayları..

DİZANTERİ NEDİR

DİZANTERİ NEDİR
Dizanteri kısaca şiddetli ishal ile alakalı bulaşıcı bir virüstür bakteriyle enfeksiyon Shigella basili dizanterinin başlıca nedenleridir.
Dizanteri bir sindirim yolu hastalığıdır genelde kirli su ve kirli gıda tüketiminden hastalığa yakalanılır bunun bunun yanında çocuk ve bebeklerde bi hayli tehlikeli boyutlara çıkabilir. En yaygın nasıl tedavi edileceği yeterli sıvı tüketimi ve uygun antibiyotik kullanımıdır fakat aşırı bulaşıcı olduğundan hastalığa sahip kişi ile temas edip aynı ortamda bulunmak risklidir bilmeden bulunulduysa kesinlikle bir sağlık kuruluşuna görünülmelidir. Dizanteri her yaş ve cinsiyete bulaşabilir fakat çoğunluk 1-5 yaş arası çocuklardır yaz aylarında bu oran artar. Belirtiler başta bi hayli seyrek ve yavaştır fakat son raddeye gelindiğinde hastalığa sahip kişi 1 günde 100 defa dışkılayabilir kişide 38 derece ve üzeri ateş, ani kusma ve ani mide krampları gibi şikayetler görülür.

DİZANTERİ TEDAVİSİ
Dizanteri 2 türdedir amipli dizanteri basilli dizanteri uygulanacak tedavi bu duruma göre de değişebilir. Genel olarak hastalığın durumuna göre hastanın hekiminin uygun gördüğü antibiyotik kullanılır hastanın hastalık boyunca kaybettiği sıvı vücuda yeniden sıvı tüketimi ile konur kusma ve ishal şikayetleri devam etmektesa hekimin kararına göre hastaya serum takviyesi yapılabilir. Hasta bakıcı ve yardımcı personele hastalığın ne kadar bulaşıcı olduğu söylenir hijyenik davranmaya dikkat edilir.
AMİPLİ DİZANTERİ NEDİR
Amipli dizanteri oral yoldan , kirli su ve besinler aracılığı ile bulaşan bir dizanteri şeklidir. Tek hücreli bir amip hastalığa yol açtığu için adı amipli dizanteridir. Bağırsakta çoğalan amip dışkı yoluyla dışarı atılır ve dış ortamda da uzun süre durabildiği için genelde salgın şeklinde olur. Hastalık karın ağrısı ,halsizlik , mide bulantısı ve ateş ile seyreder. Amipli dizanteri eğer tedavi edilmez ise kana karışan amipler hayati fonksiyonları olan iç organlara sıçrar ve oldukça önemli risk oluşturur. Bu hastalıktan korunmak için yapılabilecek şeyler var tabii;
Eller sürekli olarak dezenfekte edilmeli
Durağan yahut bilinmeyen su kaynaklarından su tüketilmemeli
Sebze yenileceği zaman pişirilerek yenmeli , çiğ yenmemeli
Yenmeden önce mutlaka meyve ve sebzeleri sirkeli su da bekletmeliyiz.

BASİLLİ DİZANTERİ
Basilli dizanteride hastalığa neden olan etken bakterilerdir. Oral yolla vücuda giren bu bakteri kirli su yahut yiyeceklerin yenmesi kirli ellerle dokunulmuş yüzeye temas etme ile kapılır. Oral yollan vücuda girdikten sonra kalın bağırsağa yerleşip orada çoğalan bakteriler aşırı tuvalete çıkma , kanlı ishal , ateş gibi belirtiler gösterir. Basilli dizanteri hastalığı tanısı konup tedavi altına alınan bir kişi taşıyıcı konumuna geçer bu sürede el hijyeni bir hayli mühimdir. Basilli dizanteri dışkı yoluyla bulaşır bundan dolayı hastanın dışkıladığı her yer dezenfekte edilmelidir.
Basilli dizanteriden şu biçimde korunuruz;
El hijyenine bi hayli önem verilmeli
Kaynağı emin olmayan yahut kirli olan yiyecek içecekler tüketilmemeli
Pişmemiş besinler tüketilmemeli
Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra mutlaka eller sabun ile yıkanmalı.

Paylaş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu