Sağlık

Diş Eti Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Sızlamasına Ne İyi Gelir?, sağlık bölümümüzde Diş Eti Sızlamasına Ne İyi Gelir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Diş Eti Sızlamasına Ne İyi Gelir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Diş Eti Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş eti sızlamasına ne iyi gelir? Son senelerde bi hayli fazla artış gösteren diş eti sızlaması şikâyeti bir çok insan için dayanılmaz bir hal almaktadır. Evde uygulanılan tedavi metotlarınin de işe yaramaması sebebiyle bir çok insan bir diş doktoruna gitmektedir. Doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanılmasından sonra şikâyet ağır ağır azalmaya başlar ve bir süre sonra da tamamen ortadan kalkar.

Sızlayan dişin ve diş etinin üzerine herhangi bir ağrı kesici koymak çözüm olmamakla birlikte aksine dişi ve diş etini daha da kötü bir hale getirmektedir. Doktorun vermiş olduğu talimatları uygulayarak bu sorundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığı hususunda çok fazla titiz olmayan bireyler sürekli olarak diş eti sızlaması, diş eti şişmesi gibi sorunlar yaşamaktadır. Diş eti sızlamasına ne iyi gelir olarak yaptıkları araştırmalar ise doktorların bilgisi dâhilinde olmadığında daha da sıkıntılı bir duruma düşürmektedir. Diş etinde yaşanan apseler ve şişmeler bir çok yöntemle geçse de en iyi çözüm yöntemi bir doktora başvurmak olacaktır.

Fazla sıcak yahut fazla soğuk yiyecek yahut içecekler bitirildiğinde dişler zamanla tahriş olur ve sızlamalar meydana gelir. Diş etleri de bu durumdan olumsuz bir biçimde etkilenir. Meydana gelen diş eti sızlamaları bir çok kötü olayın habercisi olabilir. Diş etinde yaşanacak iltihaplanmalar bireyleri diş kaybına kadar götürebilir.

Düzenli diş fırçalanmaması, diş fırçalansa bile diş etinin bu durumdan etkilenmemesi, ağızda meydana gelebilecek yaralar gibi bir çok değişik neden diş eti sızlaması nedenleri içinde gösterilebilir. Üzerine düşülmediğinde yahut tedavi aksatıldığında ise bu durum diş etinin kaybına ve doğal olarak da diş kaybına yol açmaktadır. Diş eti sızlaması hissedildiği takdirde acil bir biçimde bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Diş eti sızlaması neden meydana gelir sualinin yanıtına sıra geldiğinde ise değeriz ağız bakımlarının yol açtığunu söylemek olabilecekdür. Bunun dışında bazı hastalıklar da diş etlerinde iltihaplanmalara neden olmaktadır. Genel olarak bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan diş eti iltihabı ‘gingivits’ olarak da bilinmektedir. Diş etlerinde yaşanan bu sızlamalar genelde bir iltihaptan kaynaklanmaktadır ve birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Diş eti iltihabının birkaç gün içinde geçmemesi ve şişliğin giderek artması durumunda ise bir doktora görünmek en mantıklı çözüm önerisi olacaktır.

Tedavi edilemeyen gingivitler ise çok daha sıkıntılı bir durum olan periodontite yani diş kaybına neden olmaktadır. Diş kaybından hemen sonrasında da bir süre daha devam edecek olan bu durum kuvvetli ağrı kesicilerle tedavi edilebilmektedir.

Diş eti çekilmesi dişleri saran etlerin ve derinin gerilerek dişlerin yapısını ön plana çıkarmasıdır. Dışarıdan gelecek her türlü tehlikelere karşı dişleri savunmasız bırakan bu durum bi hayli tehlikeli olmakla birlikte insana verdiği acı hissi ile daha da katlanılmaz bir hal almaktadır.

Diş eti çekilmesi neticesinde dişlerin ve diş etinin içinde ‘cepler’ meydana gelmektedir. Ortaya çıkan bu ceplere rahatlıkla girebilecek olan bakteriler ağız ve diş sağlığını kötü yönde etkilemektedir. Yavaş bir biçimde yaşanan diş eti çekilmesi bir çok insan aracılığıyla fark edilmemektedir. Bundan dolayı de birden ağzınızda oluşabilecek bir sızlama bundan kaynaklanıyor olabilir. Diş eti çekilmesinin bir çok değişik sebebi olabilir.

Diş eti çekilmesi bir çok doğal metotlar aracılığıyla ko9laylıkla ortadan kaldırılabilir. Karbonat, limon, misvak, kristal tuz gibi metotlarla diş eti çekilmesi engellenebilir yahut ağızda yarattığı sızlama hissinden kurtulmak olabilecekdür.

Limon yağı tercih ederek diş eti çekilmesi yaşanan bölgeye masaj yaparak uygulamak diş eti çekilmesinin önüne geçmektedir. Tedavi metotları bireyin kendi kendisine de uygulayabileceği biçimde kolay ve acısızdır. Diş eti çekilmesine karşı tedbir alınmazsa ve bakım yapılmazsa bu durum diş kaybı ile e sonuçlanabilir.

Kaynak: Crest / medlineplus

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu