Başvurular

Dilekçe Nasıl Yazılır, Dilekçe Yazma Kuralları ve Dilekçe Örnekleri?

Dilekçe Nasıl Yazılır, Dilekçe Yazma Kuralları ve Dilekçe Örnekleri?, kamu ve özel başvuru bölümümüzde Dilekçe Nasıl Yazılır, Dilekçe Yazma Kuralları ve Dilekçe Örnekleri? nasıl yapılır bilgi verelim istedik. Dilekçe Nasıl Yazılır, Dilekçe Yazma Kuralları ve Dilekçe Örnekleri? ile alakalı bilgiler yazımızın içinde.. 

Dilekçe Nasıl Yazılır, Dilekçe Yazma Kuralları ve Dilekçe Örnekleri?

Bildiğimiz üzere dilekçe bir isteği yahut şikayeti ifade etme şekillerinden biridir. Daha kullanımı sürmekte olan dilekçe formu okullar, kamu kuruluşları ve özel sektörlerde daha çok kullanılıyor. Bizde siz değerli okurlarımız için bi hayli önemli olan dilekçe yazma konusunu ele alacağız. Bu yazımızda dilekçe nasıl yazılır ?dilekçe emsallari ve dilekçe yazım kaideleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. Dilekçe hususunda daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Dilekçe Nedir ?

Aslını söylemek gerekirse bir çoğumuz hatta hepimiz bilinmektedur dilekçenin ne olduğunu. Yinede kısaca ifade etmek gerekirse dilekçe, daha çok resmi kurumlarda olmak üzere dilek, şikayet ve istek yazılarıdır. Dilekçe birden çok alanda kullanımaktadır. Okullarda, adli binalarda, belediyelerde, kamu kuruluşlarında ve iş dilekçeşi gibi birden çok alanda dilekçe yazımı sürdürmektedir. Bundan dolayı sizde yapabileceğiniz bir şikayet, istek yahut dilek için dilekçe yazılışını bilmeniz gerekmektedir. Peki dilekçe nasıl yazılır ? Dilekçe yazarken nelere dikkat edilmeli?

Dilekçe Yazma (Yazım) Kuralları

 1. Sorun hangi kurumu ilgilendiriyorsa onahitap edilerek başlanmalıdır.
 2. Nesnel olunmalıdır.
 3. Hiyerarşik düzene dikkat edilmelidir.
 4. Yer ve tarih belirtilmelidir.
 5. Çizgisiz beyaz kâğıt kullanılmalıdır. Kâğıdın arka yüzüne geçilmemeli, çok gerekliyse ikinci kâğıt kullanılmalıdır.
 6. Bilgisayarla veya daktiloyla yazılmalı; el yazısı kullanılması halinde yazının kitap harfleriyle,açık, okunaklı olmasına özen gösterilmelidir. Bilgisayarda hazırlanan dilekçe 12 punto büyüklüğünde ve Times New Roman yazı kişiliğinde olmalıdır. Yazı koyu olmayan standart siyah renkte olmalıdır.
 7. Ciddi, resmi, saygılı bir dil ve üslup kullanılmalıdır.
 8. İstenen şey yasalara uygun olmalı; yasal çerçeve kesinlikle aşılmamalıdır. Bir şikâyet sözkonusuysa sorun mutlaka belgelere ve tanıklara dayandırılarak açıklanmalıdır.
 9. Sorun/durum veya dilek kısa ve açık olarak ifade edilmelidir. Gereksiz ayrıntılara ve kişiselliğe yer verilmemelidir.
 10. Dalkavukluğa ve yalvarmacılığa asla yer verilmemelidir.
 11. Doğru, düzgün, özenli ve temiz bir Türkçeyle yazılmalıdır.
 12. Yazım ve noktalama kaidelerina dikkat edilmelidir.
 13. Dilekçe mutlaka imzalanmalıdır.
 14. Dilekçe sahibi adını ve açık adresini belirtmelidir.
 15. Dilekçeye eklenecek ek belgeler yazının sonunda “ekler” başlığı altında maddeler halinde sıralanmalıdır.
 16. Genel kısaltmalar dışında kısaltma kullanılmaz.
 17. Dilekçe yalnızca makamlara hitaben yazılır. Kişilere hitaben dilekçe yazılmaz.
 18. Üst makam alt makamdan isterken rica eder, alt makam ise üst makamdan isterken arz eder.Vatandaşlar yalnızca arz eder.
 19. Arz etmek zaten saygı anlamı içerdiği için saygıyla arz edilmez. Arz etmek saygıyla sunmak demektir.

Yukarıda dilekçe yazımı ile alakalı kurallar verilmiştir. Yukarıdaki kurallar dilekçe şekiline göre değişiklik gösterebilir. Okul, adli ve hastane gibi. Eğer bu konu ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız, dilekçe yazımı ile ilgili bütün bilgilere ulaşmak istiyorsanız hemen tıklayın.

2021 Güncel ve Yeni Dilekçe Örnekleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu