Sağlık

Dikloron Nedir – Ne İşe Yarar?

Dikloron Nedir – Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Dikloron Nedir – Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Dikloron Nedir – Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Dikloron Nedir – Ne İşe Yarar?

Dikloron, biyolojik etkenlerden kaynaklı, vücuttaki ağrıların yahut iltihapların nedeni olarak gösterilen ağrıların dindirilmesi için kullanılır. Ameliyatlardan sonra bir araya gelen ağrılar için sık kullanılan bu ilaç, romatizmaya bağlı ödemlerin (eklem bölgelerindeki)  yok olmasında da etkilidir. Doktorlar aracılığıyla çok fazla önerilen bu ilaç, etkili olmasından dolayı hastalar içinde vazgeçilmezdir. Peki bu Dikloron nedir? Ne işe yarar? Bu konuları ele alalım.

Dikloron kısaca tanımı ağrıların ve iltihapların giderilmesinde kullanılan ilaç türüdür. Dikloron jel, film tablet yahut ampul olarak piyasada bu ürünün formlarını bulacaksınız. Ağrıların azalmasında bi hayli etkili olan bu ilaç, eklemlerde ki sertleşmelerden, romatizmaya bağlı şişkinliklere kadar etkilidir. Dikloron 25 mg vücuttaki ateşten sonra kullanılabilmektedir. Dikloron nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre içinden bahsedebiliriz.

Dikloron içeriği incelendiğinde diklofenak sodyum  ismi verilen bir maddenin etkin olduğunu görmekteyiz. İltihaba bağlı bir araya gelen ağrıların giderilmesinde etkili olan bu madde ile birlikte kardiyak glikozidin kullanılır ise, azaltılması tavsiye edilir. Kullanılan ilaçlar ile ilgili bu hususta doktorun bilgilendirilmesi bi hayli mühimdir.

 Dikloron kullanımı öncesinde prospektüs eksiksiz bir biçimde incelenmelidir. Ağrı kesici ilaçlara yahut iltihap ilaçlarına alerjisi olan bireylerin bu ilacı kullanmaması gerekir. Dikloron verilen doz hastaya göre ayarlanılabilir ve doktorun tavsiyesi dışına da asla çıkılmamalıdır. Çekilen ağrıya göre de kullanım zamanı değişebilmektedir. Şöyle ki, gece şiddetli ağrısı olan birisinin bu ilacı akşam alması gerekir. Dikloron tablet yutarken bir bardak suyunuzda yanınızda mutlaka olmalıdır. Doktor tavsiye etmedi ise tablet ortadan ikiye bölünmemelidir ve çiğnenmeden direk yutulmalıdır. Tabletler yemek yemeden önce kullanılmalıdır.Dikloron ne zaman etki eder bu bilinmez ve değişiklik gösterebilir. Dikloron Hamileler Kullanabilir Mi?

Bu ilacı hamilelerin kullanmaması gerekir. Aynı biçimde emzirme zamanındaki annelerinde bu ilacı kullanmaması gerekir.

Dikloron ağrı kesici bir detaya sahiptir ve ağrılarınızın giderilmesinde; bunun yanı sıra iltihabın yok edilmesinde kullanılır.  Bunun bunun yanında Dikloron ne işe yarar diyenler için;

Bu ilaç kullanılabilmektedir.

Dikloron benzeri yani eş değeri ilaçlar ise aşağıdaki gibidir;

Dikloron diğer ilaçlarda olduğu gibi hastalarda bazı yan etkiler oluşturabilmektedir. Bu yan etkilerin bazıları ciddi olabilir. Dikloron yan etkileri;

1000 hastadan 1 – 10 hastada görülen bazı nadir yan etkiler;

100 hastanın 10’unda görülen yan etkiler ise;

Çok daha nadir görülen yan etkileride mevcuttur.

Dikloron iğne yahut diğer formlarını kullananlar bu hastalıklara sahip iseler bu ilacı kullanmamalıdırlar. Doktorun sizin için uygun gördüğü dozdan aşağısını yahut fazlasını almamalısınız. Alkol içeriklen asla bu ilacı da kullanmamalısınız. Nitekim, ilacın yan etkileri görülme ihtimalini yükseltecektir.

Yukarıda dile getirdiğimiz üzere hamilelik zamanında ve emzirme zamanında bu ilaç kullanılmamalıdır. Böyle bir durumda bebeğe de zarar verme ihtimali bulunur ve bu yüzden bu hususlara dikkat edilmelidir.

Dikloron fiyatı 10.74 TL’dir ve Şubat 2021 de halen yeni zam almıştır. Eczane fiyatı sabittir ve bu fiyata sizlerde bu ilacı alabilirsiniz. Bu makalemizde Dikloron nedir siz değerli okurlarımıza detaylı bir biçimde anlatmış olduk.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu