Sağlık

Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar?

Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda çok fazla sorulan Dexofen 25 Mg ne işe yarar ilacın aktif bileşeni deksketoprofendir. Dexofen genelde vücutta bulunan ağrı ve iltihaplanmaların giderilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. DEXOFEN, osteoartrit (romatoid artrit), romatoid artrit ve ankilozan spondilit, akut kas-iskelet ağrısı (bel ağrısı, sırt ağrısı, akut gut artrit ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı, postoperatif ağrı ve menstrüasyon) ağrı belirti ve eldeki verilerin ı tedavi yok etmek için kullanılır. Osteoartrit (kireçlenme): Eklemdeki kıkırdak dokusunun yapısının bozulması, kıkırdağın incelmesi, yıpranması ve hasar görmesi sonucu da bir araya gelen eklem hastalığıdır.

Romatoid artrit: Genelde iltihaplı romatizma olarak adlandırılan iltihaplı, kronik iltihaplı bir eklem hastalığı olup, esas olarak eklem ağrısı, şişme, sertlik ve işlev kaybına neden olmaktadır, fakat bunun yanı sıra vücudun diğer organlarını da etkiler.

Ankilozan spondilit: Bu, omurga ve kaburgalar içindeki eklemlerde sertleşme ve omurga, koksiks ve pelvisi birbirine bağlayan eklemlerde sertleşme ve hareket kabiliyetinin azalması yahut kaybı ile kişiliğize ağrılı, ilerleyici, iltihaplı bir romatizmal hastalıktır.

Akut gut artriti: ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, dizlerde, dirseklerde, ellerde ve bileklerde kendi kendine ağrı olarak yaşanan ani ağrı başlangıcı. Akut gut artriti, esas olarak ayak başparmağını etkileyen bir artrit türüdür ve kandaki ürik asit artışının yol açtığu bir hastalıktır.

Dexofen 25 mg tablet kullanım şekli, doktorunuz size bu ilacı nasıl bir biçimde reçete etti ise o biçimde kullanmanız önerilmektedir. Tedavi boyunca kesinlikle uzman hekiminizin direktiflerine uymanız gereklidir. İlacın her bir dozunu bir bardak dolu su ile birlikte yemek sırasında almalısınız. Günlük dozunuz 3 tableti kesinlikle geçmemelidir. Ağrının durumuna göre 8 saatte 1er tablette alabilirsiniz. Ağrınız şiddetli ise ve ağrının daha da bi hayli hızlıca rahatlamasını istiyorsanız, emilimi daha rahat bulunacağından aç karnına yemekten minimum 30 dakika önceden almalısınız.

Her ilaçta olduğu gibi Dexofen 25 Mg Yan Etkileri de bulunmaktadır. Karın ağrısı, boğazda, dilde, yüzde, dudaklarda şişlik, nefes almada zorluk, kurdeşen gibi durumlarda uzman hekiminizi kesinlikle bilgilendirmelisiniz. Mide bulantısı, ishal, hazımsızlık, kusma gibi sıklıkla görülen yan etkiler de görülmektedir.

İlacın etken maddesine alerjiniz varsa tavsiye edilmez. Dexofen 25 Mg ile ilgili bilinmesi gerekenler içinde, insan vücudunda iltihaplanma ve ağrıya neden olan belirli biyolojik etkenleri azaltabilen bir anti-enflamatuar ve analjeziktir. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta yahut şiddetli böbrek problemleriniz yahut şiddetli karaciğer problemleriniz varsa yahut kanama bozukluğunuz yahut kan pıhtılaşma hastalığınız yahut astımınız varsa yahut aspirin yahut ilaçlarından herhangi birini kullanırken astım krizi geçiriyorsanız, alerji semptomlarının türevleri yahut kronik iltihaplı bağırsak hastalığınız yahut sindirim sistemi hastalıklarınız (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi) varsa kullanmayın.

Geçmişte yahut hâlihazırda gastrointestinal hastalık, mide kanaması, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmiş kalp krizi, felç yahut kan pıhtılaşması, üreme poblemleri öyküsü varsa yahut kısır olmanız gerekiyorsa kontrol edin, tıbbi geçmişiniz, önceki ülseratif kolit, bağ dokusu hastalığı, karaciğer yahut böbrek hastalığı, lütfen Crohn hastalığını deneyimleyin; doktora danışmadan kullanmayın. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülserleriniz ve kanamanız varsa kullanmayınız. Diüretik alıyorsanız yahut kusma, ishal yahut yetersiz sıvı alımı sebebiyle ciddi biçimde susuz kaldıysanız (büyük miktarda sıvı kaybı) bir doktora danışmadan kullanmayın.

Bypass cerrahi operasyonu öncesi ve sonrasında ağrı kesici kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı mide ve bağırsak kanaması ve delinmesi gibi risklere sebep olabilir. Kahve telvesi gibi siyah, kanlı yahut katran gibi dışkı ve kusmuk gibi kanama belirtileri de fark ederseniz, lütfen hemen bir uzman hekime başvurun. Dikkatli kullanılmalıdır çünkü yaşlı hastaların mide ve bağırsaklar üzerinde ciddi yan etkilerinin görülme olasılığı daha yüksektir.  18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanmayın. Hamilelik ve emzirme zamanında kullanılmamalıdır. Doğmamış bebeklere ve emziren bebeklere zarar verebilir. Gebe takibinde ki süreç önemli olduğu için uzman doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız. Hem sağlığınız, hem de bebeğiniz yönünden önemli yer taşımaktadır.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu