Başvurular

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?, başvurular bölümümüzde Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Ülkemizde belediyeler ve kaymakamlıklar başta olmak üzere bir çok kurum; yoksul ve dar gelirli vatandaşlara aylık kira borçlarını ödeyebilmeleri noktasında faydalı oluyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yani barınma giderlerini bile karşılamakta zorlananlar; belediyelere ve kaymakamlıklara kira desteği almak adına başvurabiliyorlar.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamı içinde evi geliştirilen vatandaşlara da tekrar evlerinde yaşamaya başlayana dek kira yardımı yapılıyor.

Çevre ve şehircilik bakanlığı aracılığıyla yapılan kira desteği; 6306 sayılı kanun Yönetmeliği’ne bağlı olarak, yönetmelikte gösterilen miktar ışığında yapılıyor.

Bu makalemizde kısaca devletten kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kira Yardımı Nedir?

Kaymakamlık ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği çerçevesinde yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan kira yardımından muhtaç aileler yararlanabiliyorlar.

Kira yardımı ile yoksul ailelerin sokakta kalmasının önlenmesi amaç ediniyor.

Herhangi bir düzenli geliri ve sigortalı işi olmayan ailelere yapılan kira yardımı aracılığıyla yoksul ailelerin çocuklarının da evsiz kalması engelleniyor. Bu ailelere kış aylarında yapılan yakacak yardımı ile aile bireylerinin soğuk kış günlerinde ısınmaları sağlanıyor.

Çocuklar için her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yapılan kırtasiye desteği aracılığıyla yoksul aile çocuklarının eğitim hayatlarına kesintisiz bir biçimde devam etmeleri olabilecek bir hale geliyor.

Kentsel dönüşüm kapsamı içinde hak sahiplerine verilen kira yardımı; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi ile ilgili kanun gereğince yapılıyor.

Kanuna göre afet riski mevcut olan yapıların yıkılıp, yeniden inşa edilmesi sebebiyle evleri yeniden inşa edilene dek vatandaşların sokakta kalmalarını ve mağdur olmalarını önlemek adına vatandaşlara maksimum 48 ay boyunca kira desteği sunuluyor.

Kısa olaraksı ülkemizde 2 çeşit kira yardımı yapılıyor.

Yoksula Kira Yardımı Yapan Kurumlar

Ülkemizde dar geliri ve yoksul ailelere kira desteği sunan en önemli kurumları aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kaymakamlıklar
 • Dernekler ve vakıflar
 • Belediyeler

Bilhassa pandemi sürecinde yalnızca yoksul vatandaşlara değil, işleri durma noktasına gelen esnaflara da kolaylık sağlayan bu kurumlara kira desteği almak adına başvurabiliyorsunuz.

Yukarıdaki kurumlar; işsiz ve muhtaç vatandaşlara öncelikli olarak kira desteği sunmakla birlikte muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda kalanlara yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen kazancı, asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan ailelere de kira yardımı yapabiliyorlar.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı başvurusunu nasıl yapacağınız, başvuracağınız kuruma göre değişebiliyor.

Devletten kira yardımı başvurusu esnasında izleyebileceğiniz metotları aşağıdaki biçimde özetletebiliriz:

Belediye Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyükşehir belediyelerin bunun yanında ilçe belediyeleri aracılığıyla da muhtaç ve yoksullara yönelik olarak gerçekleştirilen kira desteğine e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Bizzat ikametgahınızın olduğu yerdeki belediyeye giderek ve burada başvuru formu doldurarak da kira desteğine başvurabilme şansınız yer alıyor.

ALO153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle kira yardımı başvurusu için gerekli şartları, belgeleri ve bu yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden belediye kira desteğine başvurmak için ilk kez https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Ardından Uygulamaya Git butonuna dokunmalısınız.

Karşınıza çıkan belediye sosyal yardım başvuru formunda başvuracağınız belediyeyi seçtikten sonra formu eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız.

Daha sonra sayfanın hemen alt bölümündeki ‘Talep edilen yardım türünü seçiniz’ başlığı altındaki seçenekler içinden ‘Muhtaç ailelere kira yardımı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; bu bölümde bulunan gıda ve erzak yardımı, sağlık ve ilaç yardımı, giyecek yardımı vb. seçenekler içinden ihtiyaç duyduğunuz diğer yardımlara da aynı form üzerinden başvurabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlıklarla işbirliği içinde muhtaçlara kira desteği sunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kira yardımına başvurmak isteyen vatandaşların ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılan kira yardımının miktarı ve süresi; vakfın bütçesine ve ihtiyaç sahibi vatandaşların muhtaçlık durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Yani vakıflar da tıpkı belediyeler gibi yoksul ve muhtaç vatandaşlara her ay düzenli olarak kira yardımı yapabilecekleri gibi birkaç seferli olarak da yardım sunabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kira desteğine internetten veya e-devlet üzerinden başvurulamıyor.

ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, kira desteğine dair bilgi edinebiliyorsunuz.

Dernek ve Vakıf Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar; ülkemizde yoksullara gıda yardımı, para yardımı, eğitim ve burs yardımı gibi yardımlar yapan dernek ve vakıflara giderek de kira yardımına başvurabiliyorlar.

Dernek ve vakıflara kira desteği almak adına bu kurumların internet siteleri üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Dernek veya vakıf genel müdürlüklerine ait telefon numarasını arayarak veya mail yoluyla da başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ülkemizde yoksul ve sahipsiz vatandaşlara kira yardımı, para yardımı vb. yardımlar yapan dernek ve vakıflara İHH İnsani Yardım Derneği, Vuslat Derneği, TOÇEV, Dost Eli Derneği, Ayhan Şahenk Vakfı, Düşün Taşın Derneği, Rüştü Akın Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı vb. dernek ve vakıfları misal olarak gösterebilmemiz olabilecek!

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi kaymakamlıklar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile işbirliği içinde yoksul vatandaşlarına kira yardımı sunuyor.

Yani vatandaşlar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, kira yardımı başvuru formu doldurduklarında kaymakamlık kira desteğine de başvurmuş oluyorlar.

Kira Yardımı Başvuru Sorgulama

Ülkemizde belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve başvurulan diğer kurumlar; başvuruları genelde en fazla 1 ay içinde neticelendirıyor.

Bazı zaman yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor.

Kira desteğine başvuran vatandaşlar; başvurularının kabul edilip edilmediğini yani kira desteği alıp alamayacaklarını internetten ve e-devletten sorgulayabiliyorlar.

 Belediye Kira Yardımı Sorgulama

Belediye kira yardımı başvurunuzun sonucunu başvuru sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Alternatif olarak ALO53 Beyaz Masa hattını veya başvurduğunuz belediyeye ait telefon numarasını arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kira Yardımı Sorgulama

Başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını yahut ALO183 veya ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayarak, kira yardımı başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kira yardımı ve diğer sosyal yardım başvurularınızın sonucu görüntülemek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Kira Yardımı Sorgulama

Dernek ve vakıf kira desteği başvuru sonucunuzu öğrenmek istiyorsanız başvurduğunuz kuruma ait olan iletişim bilgileri üzerinden yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Kira Yardımı Başvuru Formu 2021

Kurumların kira yardımına başvurmak isteyen vatandaşların başvuru esnasında mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formlarda başvuru sahiplerine mesleklerine, aylık kazançlarına, giderlerine kısacası muhtaç olup olmadıklarını tespit etmeye yönelik sorular yöneltiliyor.

Kira yardımına veya diğer yardımlara başvuran bireylerin başvuru formunda soruları mutlaka doğru yanıtlamaları, başvurdukları kurumların kendileri ile iletişime geçebilmeleri noktasında güncel telefon ve diğer iletişim detaylarını paylaşmaları gerekiyor.

Başvuru formunda gerçekçi bilgiler paylaşmayanlar, örneğin muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterenler; sonradan bu durumun başvurulan kurumca fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Cezai yaptırıma maruz kalan bireylerin ise aldıkları kira yardımını güncel faizleriyle birlikte kuruma geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise kurum aracılığıyla mahkemeye veriliyor.

Kira Yardımı için Gerekli Evraklar

Kira yardımı başvurusu esnasında başvuru sahiplerinden birtakım belgeler talep ediliyor.

Talep edilen bu belgeleri aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınabilen yoksullik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • İşsiz bireylerin işsiz olduklarına dair SGK’dan almaları gereken belge
 • Kira anlaşmasi

Yoksul ve muhtaç vatandaşlardan yukarıdaki belgelere ek olarak birtakım belgeler de talep edilebiliyor.

Misal verilecek olursa; kronik bir hastalığı veya engeli yüzünden çalışamayacak, hem kendisini hem de ailesini geçindiremeyecek halde olanlardan tam teşekküllü bir hastaneden almaları gereken sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

Afetzedelerin ise bilirkişi raporu teslim etmeleri gerekiyor.

Eşi vefat eden, geliri ve maaşı olmayan ve velayeti altındaki çocuklarının geçiminden sorumlu olan dul kadınların ise eşlerine dair ölüm belgesini teslim etmeleri gerekiyor.

Üzerine kayıtlı kıymetli menkulü veya ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü olanlar; kira yardımının bunun yanında gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi ve kırtasiye yardımı vb. diğer yardımlardan da faydalanamıyorlar.

Kira Yardımı Şartları

Devletten kira yardımı yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan bireylere yapılıyor.

Kira yardımından kimlerin faydalanabileceğini aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç veya işsiz olanlar
 • Dar geliri ve yoksul olanlar
 • Gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar
 • Muhtaç ve yoksul asker, şehit ve gazi yakınları
 • Sahipsiz ve kimsesiz yaşlılar
 • Düşkünler
 • Afetzedeler
 • Engelliler ve kronik hastalar

Muhtaç ve işsiz olan gelirsiz vatandaşların bunun yanında düzenli bir işi ve geliri olmasına rağmen hane halkı kişi başı aylık kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da kira desteğine başvurabiliyorlar.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir? 

6306 numaralı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamı içinde riskli bölgelerde yaşayan, ev veya işyerleri yıkılarak, yeniden inşa edilecek olan konut sahiplerine ve kiracılara yapılan kira yardımına kentsel dönüşüm kira yardımı ismi veriliyor.

Vatandaşlara ödenecek olan kira yardım bedeli; her sene Tüketici Fiyatları Endeksi yani TÜFE oranına göre artış gösteriyor.

Konut sahiplerinin ve kiracıların mağdur olmamaları adına verilen kira yardımı; en fazla 48 ay için yapılıyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu farklı şekillerde yapılabiliyor.

Vatandaşlar;

 • Belediyelere bağlı olan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlükleri’ne
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olan il veya ilçe müdürlüklerine
 • E-imza yöntemi ile e-devlet üzerinden

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira desteğine başvurabiliyorlar.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2021

Kentsel Dönüşüm kapsamı içinde konut sahiplerine yapılan kira yardımı miktarı; şehirden şehre göre değişiklik gösteriyor.

2021 yılı için vatandaşlara 715 TL ile 1150 TL içinde aylık yardım yapılıyor.

Artvin, Bilecik, Bingöl, Karaman, Bartın, Nevşehir, Burdur, Bolu, Çankırı, Erzincan, Nevşehir, Sinop, Ardahan, Iğdır, Yalova, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Tunceli, Bayburt, Kırıkkale, Karabük ve Kilis’te evlerini kentsel dönüşüme veren vatandaşlara 715 TL ödeniyor.

Aylık 1150 TL kira yardımı ise İzmir, Ankara ve İstanbul illerinde yaşayan ve evi kentsel dönüşüme giren vatandaşlara veriliyor.

Kentsel dönüşüme giren konutlarda oturan kiracılara ise 2 aylık kira yardımı yapılıyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için Gerekli Belgeler 2021

Kentsel dönüşüm kira yardımına başvuran bireylerden talep edilen belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

Konut Sahiplerinin Teslim Etmeleri Gereken Belgeler:

 • Başvuru formu
 • TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünden alınması gereken, ıslak imzalı nüfus kayıt örneğinin aslı
 • IBAN numarasının olduğu hesap cüzdanı fotokopisi(Halkbank, Ziraat Bankası vb. kamu bankası olması gerekiyor)
 • Gayrimenkulün bağımsız bölümünü gösteren tapu senedinin aslı ve fotokopisi
 • Binanın riskli olduğunu gösteren rapor
 • Yıkım belgesi
 • Hak sahibi adına kayıtlı olan, son üç aya ait elektrik, su, doğalgaz veya telefon/internet faturalarından biri

Kiracıların Teslim Etmeleri Gereken Belgeler

 • Başvuru belgesi( başvurduğunuz kurumdan veya e-devlet üzerinden alabilirsiniz)
 • Binanın riskli olduğuna dair tescilli rapor
 • Kiracının TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Yıkım belgesi
 • Nüfus Müdürlüğünden alınması gereken nüfus kayıt örneği( birinin riskli binadan taşındığını ve yeni adresine yerleştiğini göstermesi gerekiyor)
 • Kamu bankalarından birinde açılmış olan hesap cüzdanı fotokopisi
 • Kiracının adına kayıtlı, son 3 aveyair elektrik, su, doğalgaz, telefon/internet faturalarından biri

İşyeri Kiracılarından Talep Edilen Belgeler

İşyeri kiracıları da tıpkı konut kiracıları gibi kentsel dönüşüme giren işyerleri için 2 aylık kira yardımı alabiliyorlar.

 • Başvuru formu
 • Binanın riski olduğunu gösteren, tescilli belge
 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Bina yıkım belgesi
 • Riskli binaya ait vergi levhası
 • Yeni taşınılan binaveyair vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • İşyerine dair tapu senedinin aslı ve fotokopisiyle güncel tapu kaydı
 • İşyeri kapatıldıysa işyerinin kapatıldığına dair meslek odasından veya vergi dairesinden alınması gereken belge
 • Riskli binanın tahliye edildiğini ve yeni işyerine yerleşildiğini gösteren vergi dairesinden alınmış yahut meslek odasından alınmış sicil kaydı
 • Son üç aveyair elektrik, su, doğalgaz yahut sabit hatta kayıtlı internet/telefon faturalarından biri
 • Kamu bankalarından birinde başvuru sahibi adına açılmış olan hesap cüzdanı fotokopisi

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyen vatandaşlar; binanın tahliye edildiği tarih itibariyle en fazla 1 yıl, binanın yıkıldığı tarihten sonra maksimum 3 ay içinde kira yardımına başvurabiliyorlar. Bu süreler bittiğinde birinin kira yardımı alma hakkı, zaman aşımına uğramış oluyor.

E-Devlet Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-imza yani elektronik imza kullanan vatandaşlar; e-devlet üzerinden kentsel dönüşüm kira yardımına başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden kentsel dönüşüm kira yardımına başvurmak için,

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linkine tıklamalısınız.
 • TC kimlik no ve e-devlet şifre bilginizle sisteme giriş yapmanız gerekir.
 • Uygulamaya Git bağlantısına tıkladıktan sonra ‘Kendim için Başvuruyorum’ veya ‘Tüzel Kişilik için Başvuruyorum’  alternatiflerinden birine dokunmalısınız.
 • Size yöneltilen soruları eksiksiz bir biçimde yanıtlamalısınız.
 • Dosya yükle bağlantısına tıkladıktan sonra ‘elektronik imzalı belgeleri’ sisteme yüklemelisiniz.
 • Başvuru önizle sayfasında yüklediğiniz belgeleri ve sorulara verdiğiniz yanıtları kontrol etmelisiniz.

Bu makalemizde devletten kira yardımı nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya, dar gelirliye kira yardımı yapan kurumlara dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de devletten kira yardımı alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız, konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu