Başvurular

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Bursu Nasıl Alınır ?

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Bursu Nasıl Alınır ?, başvurular bölümümüzde Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Bursu Nasıl Alınır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Bursu Nasıl Alınır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Kyk Bursu Nasıl Alınır ?

Kyk bursu nasıl alınır? Kyk Şartları Nelerdir? Devlet Bursu Nasıl Alınır? Bu sorular son haftalarda en fazla araştırılan sorulardır. Üniversitelerin başlaması ile yüksek okul öğrencilerimiz burs arayışına girmiş bulunmaktadırlar. Bu nedenle Kyk bursu nasıl alınır konusu önem kazanmaktadır. Peki nedir bu kyk bursu? Bu sorular çerçevesinde tüm ayrıntıları siz değerli okurlarımız için yazdık. Şimdi yazımıza başlayalım.

Kyk Bursu Başvuru Şartları

Devlet aracılığıyla lise ve lisans öğrencilerine eğitim dönemi boyunca verilen burslar mevcuttur. Bu bursların bir kısmı geri ödemeli bir kısmı geri ödemesizdir. Öğrenciler bu burslar aracılığıyla daha rahat okuyabilmektedir.
 
Maddi anlamda sıkıntı yaşayan öğrenciler aldıkları bu burslar aracılığıyla önemli bir imkan elde ederler. Biz de bu paylaşımımızda bursları anlattık.
 
Kyk bursu nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir? Sizler için aşağıda detaylı bir biçimde dile getirdik. Şimdi detaylara bakalım.

KYK Bursu Kimlere Verilir?

Eğitim dönemine başlayan herkesin devlet bursundan yararlanma şansı mevcuttur. Bu burslar geri ödemeli yahut geri ödemesiz biçimde iki türde verilir. Bu burslardan geri ödemesiz olanı maddi olarak zayıf ailelerin çocuklarına verilir. Geri ödemeli bursu ise aşağı yukarı herkes alır. Dolayısıyla KYK üzerinden online olarak alınan başvuruların hepsine burs çıkma ihtimali bi hayli yüksektir.
 
Geri ödemesiz burs daha avantajlı olduğu için herkese çıkma ihtimali düşüktür. Bunun için birtakım şartları karşılamak gerekir.
 
Geri ödemeli olarak alınan burstan ise her öğrencilerin yararlanma şansı mevcuttur.
 
Bu burslar eğitim dönemi boyunca her ay düzenli bir gelir olarak banka hesabına yatar. Dolayısıyla bu paranın öğrencilik zamanındaki ihtiyaçları karşılama noktasında çok faydalı olduğunu belirtmek gerekir.
 
Demek ki Kyk bursu kimlere verilir? Diye düşündüğümüzde bursun geri ödemeli olup olmadığına dikkat etmemiz gerekiyor.
 
Peki Kyk bursu başvurusları ne zaman başlıyor ? Açıklamalara devam edelim.

KYK Bursu Başvuruları Ne Zaman 

Kyk bursu nasıl alınır? Kyk Şartları Nelerdir? Sorularını soran dostlarımızın en fazla merak ettiği konulardan bir diğeride başvuru tarihleridir.
 
Eğitim öğretim döneminin ilk yarısında toplanan başvurular genelde EKİM ayına denk gelir. Bu zamanda her öğrenci online olarak hem yurt hem de burs başvurularını yapabilir.
 
Başvuru sonuçları bilgisi verildiktan sonra noter işlemlerinin sonrasında ilk ödemeler en kısa bir sürede gerçekleşir.
 
Şu konuya özen göstermek gerekir:
 
Okuldan atılma yahut sınıf tekrarı gibi durumlarda burs kesilir. Eğer aldığınız burs geri ödemesiz ise bursun geri ödemeli hale dönmesi söz konusudur.
 
Geri ödemesiz burs kazanan öğrencilerin derslerindeki başarılarına dikkat etmeleri mühimdir. Başarısız oldukları durumlarda burslarından olabilirler.
 
Geri ödemeli burs alan bir öğrencinin sınıf tekrarı yapması halinde son senesinde kredi ödemesi yapılmaz.
kYK burs başvuruları

Kyk Bursu Neden Kesilir ?

Pek çok öğrencinin atladığı noktalardan biri bursun ve kredinin h Bir çok öğrenci bursların kesilme nedenlerini bilmez. Burs ve kredinin hangi durumlarda kesildiğine yönelik bilgiler mühimdir. Bursun beklenilmeyen bir biçimde kesilmesi öğrencilerin sıkıntılı günler yaşamasına sebep olabilir. Dolayısıyla bursun ve kredinin kesilmesine neden olan şartlara ayrı bir başlık açtık. İşte kyk bursu kesintilerin nedenleri…

Kyk Bursu Hangi Durumlarda Kesilir

 • Okuldan atılma
 • Okuldan ayrılma
 • Okuldan uzaklaştırma cezası alma
 • Kazanılan okuldan vazgeçme,
 • Okul kaydının donduıması
 • Okulun Kapanması
 • Okula bir yıl gibi bir süre ara verilmesi
 • Süresiz alınan ceza ve uzaklaştırma
Bu durumlarda devlet bursları kesilebilmektedir. Ayrıca kuruma bağlı bir yurtta işlediği hatadan dolayı  öğrenim kredisini de olumsuz etkiler. Farklı kurumlara nakli gerçekleşen öğrencilerin yararlandığı hak kesilmeden devam edebilir.
 
Yatay geçişle değişik bir üniversiteye geçen öğrencinin kredi nakit başvurusunu yenilemesine gerek yoktur
 
Sizler de yukarıdaki maddelere dikkat ederek öğrencilik yaşamınıza devam etmelisiniz.

KYK Bursunun Kesilme Nedenleri

Kaydın dondurulması, yaşanılan sınıf tekrarı ve ara verme durumlarında burs kesilir. Bazı durumlarda bursun geri ödemeli hale dönmesi de olabilecekdür. Bunun için kuruma dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekebilir.
 
Kuruma bağlı yurtta işlenilen suç sebebiyle süresiz uzaklaştırma almış olmak da bursu kaybetmenin bir diğer nedenidir.
Öğrenim gördüğü kuruma bir yıl kadar ara verilmesi, yine kazanılan bursun kaybedilmesine sebep olabilir.
 

KYK Bursu Başvuruları? Kyk Şartları Nelerdir? Bu soruları değerlendirmeye sürdürmekteuz. Peki dersten kalınca neler oluyor ? Bunu biraz açalım.

 

Yeşil kartı vatandaşlarımızın öğrencilerine verilen eğitim yardımları için şu yazımızı okuyunuz : Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır ?

Alttan Dersin Kalması Geri Ödemesiz Bursa Zarar Verir Mi?

Hazırlık sınıfında okumaya başlayan bir öğrencinin bursunu sürdürebilmesi için sınıfını geçmesi lazımdır. Hazırlık tekrar okunursa geri ödemesiz bursun öğrenim kredisine dönmesi söz konusudur.
 
Hazırlık sınıfından sonra notlar ön plandadır. 2,00 not hemen hemensını yakalayamayan yahut 100’lük sistemde 53 altında not hemen hemensı yapamayan öğrencinin geri ödemeli bursu zarar görebilir.
 
Alttan ders bırakmanın geri ödemeli bursa herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.
 
Beklenilen not hemen hemensı başarısını yakalamak mühimdir. Bundan sonra bir yahut iki fark etmeksizin alttan ders bırakmış olmanın bursa herhangi bir zararı söz konusu değildir.

Sigortalı İşe Girince KYK Yardımı Kesilir Mi?

2020’den önce Öğrencilik zamanında hem okuyup hem de çalışınca burs kesilebiliyordu. Lakin 2020’de yeni alınan bir kararla sigortalı çalışan öğrencinin aldığı KYK desteklerinden mahrum bırakılmasının önüne geçilmiştir.
 
Böylelikle öğrenciler brüt asgari ücret üzerinden tam zamanlı yahut yarı zamanlı sigortalı çalışabilmektedirler.
 
Çalışan bir öğrencinin aldığı burs ve diğer nakdi yardımların kesintiye uğraması artık olabilecek değildir. Lakin asgari ücretten fazla maaş alınması ve bunun bordroya yansıması halinde burs kesilir.

KYK Bursu Kaç Ay Veriliyor?

Öğrencilik dönemi boyunca verilen bursun hazırlık dönemi de dahil eğitim dönemi boyunca ödenmesi söz konusudur. 2, 4 ve 6 senelik fakülte yahut yüksek okulların eğitim sürecine uygun biçimde hedeflenen destekler yazın da ödenmeye devam eder. Lakin öğrencinin planlı eğitim zamanını tamamlaması halinde destekler hemen kesilir. Dolayısıyla okulun uzaması halinde bursun yahut kredinin uzaması durumu olabilecek değildir.

Kyk Bursu Ne Kadar ? 2021

Burs ve kredi ödeme sayıları her sene güncelleniyor.

 • 2021 itibari ile bir öğrencinin aldığı burs ve kredi miktarı 550 liradır.
 • Yüksek lisans öğrencisine ödenen miktar ise, 1000 liradır.
 • Aynı biçimde doktora öğrencisine ödenen bursun miktarı 1500 liradır.
 • Lise öğrencileri için ödenen miktar ise, 350 liradır.

Bu sayılar, her sene güncellenir ve artar. Kyk bursu ne kadar diye genel sorudan ziyade bursu alım yapacağınız 2021 -2022 eğitim dönemi Kyk bursu ne kadar diye sorgulatmanız bu bakımdan mühimdir. Kyk burslarınının son zamlardan sonraki durumu yukarıdaki gibidir.

E Devlet Kyk Bursu Başvurusu

Burs başvuru sürecini takip etmek ve yararlanmak için iki farklı kaynaktan yararlanılabilir. En çok tercih edilen yöntem e devlet kyk bursu başvurusu yapmaktır. Bir çok kişi bu biçimde başvurusunu yapmaktadır. Aşağıda e devlet kyk bursu başvurusu ve KYK resmi sitesi üzerinden alınan başvuruların linkleri bulunmaktadır.

 • İlki e-devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasındaki burs başvuruları bölümünden yapılabilir. TIKLAYIN
 •  Ayrıca KYK resmi sayfası üzerinden de başvuru yapma ve takip etme şansınız mevcuttur. TIKLAYIN

Aşağıda Kyk burs başvurusunun e devletteki aşamalarını görebilrisiniz.

Kyk Burs Geri Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor

KYK bursu olarak da anılan ödemeler, her ayın ilk haftası öğrenciye açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılır.
 
Kredi olarak anılan burs türü ise öğrenim dönemi bittikten iki sene sonra takside bağlanarak geri ödenir.
 
Ödeme Kredi Kurumu’na yapılan erteleme başvurusu ile bir sene daha ertelenebilir.
 
Ayrıca devlet aracılığıyla çıkarılan vergi borcu yapılandırma zamanında bazı fırsatlar sunuluyor. Bu zamanlarda indirimden yararlanmak lazım. Tahakkuk eden borcun peşin ödemesi yapılarak, kayda değer miktarda bir indirimden yararlanılabilir.

Devlet Bursundan Yararlanmalı mıyım?

Öğrenim kredisi ve burs desteklerinden her sene yeni öğrenciler yararlanıyor. Bu desteklerin en önemli avantajı ise okul dönemi boyunca yaşanan masrafların karşılanmasıdır. Kitap, kırtasiye, kıyafet gibi masrafların karşılanmasında bursların etkisi yadsınamaz.
 
Burslar her ne kadar az gibi gözükse de her öğrencinin kritik ihtiyaçları karşılamak için mutlaka alınması gereken bir nakdi yardımdır.
 
kyk bursu nasıl alınır ? Kyk Şartları Nelerdir? Bunları yukarda detaylı dile getirdik. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi kendisine burs çıkmayanların geri ödemeli krediyi alma hususundaki tereddütleri de yersizdir.
 
Öğrencilik dönemi boyunca minimumından kritik ihtiyacın karşılanması noktasında önemli olan nakdi desteğin mutlaka alınması gerekir. Bu hususta ilk sene geri ödemeli krediyi almayıp, ardından pişman olan çok öğrenci mevcuttur. Bu durumda bir sonraki seneye kadar yeni başvuruları bekleyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.
 
Sonuç olarak devlet bursu geri ödemeli ve geri ödemesiz şeklinde yararlanılan nakdi yardımları ifade ediyor.
 
lisans öğrencileri için sunulan desteklerden yararlanmak için başvuru zamanında KYK ve e-devlet üzerinden mutlaka başvuruda bulunulması lazımdır.
Kamu ve özel kurumlar aracılığıyla sağlanan bütün bursları burs haberleri kategorimizde bulacaksınız. Bunun için tıklayınız: Burs Haberleri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu