Sağlık

Dereotunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılması Önerilir?

Dereotunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılması Önerilir?, sağlık bölümümüzde Dereotunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılması Önerilir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Dereotunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılması Önerilir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Dereotunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılması Önerilir?

Genelde salatalarda tüketilen dereotunun faydaları çiğ bir biçimde bitirildiğinde görülmektedir. Dereotu, magnezyum, bakır, C ve A vitaminleri, Potasyum, Fosfor, Kalsiyum, Çinko ve Demir yönünden bi hayli zengin bir bitkidir. Karın ağrısı ile mide bulantılarının giderilmesinde bi hayli etkili olan dereotu sindirim sistemi poblemlerina ve ağız kokusunun tedavi edilmesinde çoğu zaman kullanılmaktadır.

Aynı zamanda emziren anneler sütünü arttırmak maksadıyla dereotu tüketebilirler. Çocukların ve bebeklerin gaz sancılarının giderilmesinde faydalıdır. Bu hazımsızlık, mide krampları ve mide ağrılarının nasıl tedavi edileceğinde bi hayli etkilidir. Gaz sorunu yaşayan bireyler için de birebir güce sahip olan dereotu gaz çıkarılmasına fayda sağlamaktadır.

Oldukça etkili olan bu bitki doğal insülin vazifesi görebilir. Bu husus ile alakalı bireyler üzerinde gerçekleştirilen deneyler bi hayli sınırlı bulunmasına rağmen yapılan çalışmalar insülin düzeyindeki çeşitli dalgalanmalara engel olabildiğini ortaya koymuştur.

Saymakla bitmeyen birden fazla hastalığa şifa olan dereotunun faydaları bi hayli fazladır. Besin değeri yönünden tam bir mineral ve vitamin deposudur. Günümüzde çok fazla görülen kansızlık rahatsızlığına da bi hayli faydası bulunmaktadır.

Dereotu içinde fazla miktarda bulunan kalsiyum içeriği sebebiyle kemik sağlığı yönünden bi hayli faydalıdır. Kemiklerde oluşabilecek mineral kaybına engel olur ve her sene 100 binlerce bireyin yakalanmış olduğu kemik hastalıklarına yakalanma riskini minimum düzeyye indirir.

Dereotu düzenli ve ölçülü bir biçimde bitirildiğinde birden fazla hastalığa faydalı olmaktadır.

Faydalı olabilecek hastalıklar şunlardan oluşmaktadır;

Dereotu aşırı ve doğru tüketilmediği zaman sağlık yönünden zararlı olmaktadır. Aşırı tüketim ile alakalı olarak bir çok yan etkisi olabilir. Hamilelik sürecinde dereotu tüketim miktarına özellikle dikkat etmelisiniz. Emzirme sürecinde dereotu tüketiminin hangi ölçüde güvenli olduğu yönünden yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir. Dereotu ve dereotu suyu özellikle cildi güneş ışınlarına karşı hassas ve hassas hale getirmektedir bundan dolayı de cildinizin güneş yanığı olabilme olasılığını arttırabilmektedir.

Source: verywellfit / gooddecisions / healthbenefitstimes

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu