Müşteri Hizmetleri

Denizbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Denizbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma, müşteri hizmetleri bölümümüzde Denizbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma ile alakalı bilgiler paylaştık. Denizbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma yazımızın detayları..

Denizbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Denizbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma ile ilgili bilgi almak istiyorsanız makalemize inceleyebilirsiniz. Makalemizde Denizbank müşteri temsilcisine direk bağlanma ile iletişim telefonu üzerinden şikayet hattına ulaşabilirsiniz.

DenizBank 1938 senesinde son hız gelişmekte olan Türk denizcilik sektörüne finansman sağlamak adına kurulmuş bir devlet bankasıdır. Son derece yüksek standartlar içinde sunmuş olduğu ürün çeşitleri ile çok kısa süre içinde Türk bankacılık sektörünün en kaliteli ve saygın kurumları içinde yer almayı başarmıştır.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun ilk temelleri 1997 senesinde DenizBank’ın özelleştirmesi ile atılımıştır. Hükümetin bazı devlet bankalarının birleştirme kararı ardından bu banka Emlak Bankası çatısı altına girmiştir. Daha sonra gerçekleşen özelleştirme ile DenizBank Zorlu Grubu bünyesine katılmıştır. 2006 senesinin Mayıs ayında Zorlu Grubu ve Avrupa’nın en ileri gelen grupları içinde olan Dexia ile içinde yaplana anlaşma sonrası buraya geçiş yapmıştır. Dexia çatısı altında faaliyetlerini sürdüren DenizBank 2007 senesinin Haziran ayı sonuna doğru 13 istiraki ve 303 tane şubesi ile Türkiye içinde özel sermayeli olan 6. Büyük bankası haline gelmiştir. DenizBank 28 Eylül 2012 yılı itibari ile Rusya Devletinin en büyük bankası olan Sberbank çatısı altına geçmiştir ve burada hizmet vermeye devam etmiştir. 2013 senesinde ise Citi Bank’ın Türkiye de bulunan bireysel bankacılık bölümünü almıştır. Bunun yanında 600 binden daha fazla müşteri ve yaklaşı 1400 tane çalışanı bünyesine eklemiştir.

DenizBank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

DenizBank Finansal Hizetler Grubu son derece yüksek miktarda olan iş ahlakı ve kurumsal yönetim ilkelerine bağlı olması ile hem kurumsal hem de bireysel müşterileri ile devam eden fazla büyük ilişkiler kurmuştur. Belli başlı odaklandığı ufak ve orta dereceli işletmeler, proje finansmanı, ihracatçılar ve bireysel müşterilerdir. Ayrıca gemi finansmanı, tarım kredileri, turizm, sağlık hizmetleri, yurt dışı inşaat projeleri ve eğitim gbi birden fazlaalanda da dış pazarlarda faaliyetlerini devam ettirmektedir. Hayat Deniz de Güzel sloganı ile DenizBank bankacılık sektöründe birden fazla dalında da bulunmaktadır. Bananın en büyük hizmetleri DenizBank bireysel, KOBİ, altın, emekli, tarım ve afili bankacılık sağlamaktadır. DenizBank kredi kartı, sigorta ve BES, yatırım, bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetlerini en güvenli biçimde sağlamaktadır.

Denizbank müşteri hizmetlerine direk  bağlanma için ilk olarak Denizbank müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 0 800 aranmalı. Ardından 2,1 ve 0 tuşları sırasıyla tuşlanarak müşteri hizmetlerine bi hayli hızlı biçimde bağlanılabilir.

Denizbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
0850 222 0 800 -> 2-1-0

Arama Kelimeleri: denizbank müşteri hizmetlerine bağlanma, denizbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma, denizbank müşteri hizmetleri, denizbank müşteri hizmetleri numarası, denizbank müşteri hizmetlerine bağlanma 2018, denizbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma 2018, denizbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma, denizbank müşteri hizmetlerine hemen bağlanma

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu