Sağlık

Demans Nedir?

Demans Nedir?, sağlık bölümümüzde Demans Nedir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Demans Nedir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Demans Nedir?

İnsan yaşamını her bakımdan bi hayli zorlaştıran ve yaşam değerini azaltan birbirinden farklı türde bir çok sağlık problemi mevcuttur. Demans bunlar içinde bulunan ve mutlaka üzerinde durulması gereken en önemli hastalıklardan biridir. Demans nedir? Ve insan vücudunda ne gibi etkilere yol açıyor bu bi hayli araştırma konusu olmuştur. Genel olarak bu hastalık zihinsel aktivite ve becerilerin önemli ölçüde zayıf bir hale gelmesiyle kişiliğizedir

Demans genel itibariyle unutkanlığın yaşandıği bir çok hastalığı tanımlamada kullanılan tıbbi bir terimdir. Kişilerde demansı meydana getiren etkenler birbirinden farklı niteliklere sahip olabilir. Bu hastalık çoğunlukla yaşlı insanlarda ortaya çıkmaktadır. Sosyal becerileri ve düşünmeyi bi hayli olumsuz bir yönde etkilemektedir. Halk içinde bunama olarak da anılan demansın günümüz toplumunda en sık karşılaşılan türü Alzheimer rahatsızlığıdır.

Demans ciddi anlamda insan yaşamını bi hayli olumsuz bir yönde etkileyen detaya sahiptir. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için tam ve net olarak çizgileri konulmuş kesin bir yol yoktur. Lakin bunun meydana gelmesini engelleyecek çok iyi yöntemler ve yaşam değişiklikleri seçenekleri mevcuttur.

Bu çok önemli unsurlar genelde demans hastalığı hastalıklarının meydana gelmesini önemli bir ölçüde engelleyen özelliklere sahiptirler. Yaşamda bu unsurları dikkat alacak biçimde bir prensiple ilerlemek her zaman daha rahat ve sağlıklı bir yaşamın temellerini oluşturmaya yardımcı olmaktadır.

İnsanlarda gözlenen bazı değişimler demans rahatsızlığının oluşmuş olmasına yönelik şüpheleri akıllara getirebilir. Demans nedir diye düşündüğümüzde bu değişimler genel itibariyle kendilerine özgü birtakım kişiliğistik özelliklere sahiptirler. Bu rahatsızlığın teşhis edildiği insanlarda alakalı belirtiler çok fazla gözlenmektedir.

Demans hastalıkları kişiliğistik olarak bu türden belirtilerle kendisini görülmektedirırlar. Bu belirtilerin varlığı halinde kişide bir demans tablosu olması durumu etkin bir ihtimal içerisindedir.

Demans hastalığının seyri genelde birkaç yıldan başlayıp 10 yıla kadar uzanabilmektedir. Bunun ortaya çıkış nedenine bağlı olarak bu durum bir değişkenlik gösterir. Demans hastalıklarını tedavi etme hususunda rahatsızlığın olumsuz gidişatını hafifletici bazı girişimlerde bulunulabilmektedir. Duruma uygun olarak kullanılacak ilaçlarla rahatsızlığın semptomları hafifletilebilmektedir.

Tıbbi olarak demansın kesin ve net bir nasıl tedavi edileceği halen bulunmamaktadır. Lakin ilaç nasıl tedavi edileceğine ek olarak vücuttaki eksik olan vitamin ve mineral değerlerinin yerine konulması durumun seyrini olumlu yönde etkileyebilmektedir.

Bilhassa B12 başta olmak üzere D3 vitamini, magnezyum, çinko, bakır ve diğer minerallerle durum daha olumlu bir hal alabilmektedir. Her ne kadar çoğunlukla rahatsızlığı gidermede tam bir başarı elde edilemese de ilaçlar ve ek vitamin mineraller arada bir hastalığın tamamen ortadan kaldırılabilmesine yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu