Sağlık

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Çözüm

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Çözüm, sağlık bölümümüzde Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Çözüm ile alakalı bilgi aktaracağız.. Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Çözüm ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Çözüm

Damar tıkanıklığı veya diğer adıyla damar sertliği, sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Kalp krizi, beyin kanaması, felç gibi birinin yaşamını olumsuz etkileyecek hastalıklara neden olabilecek damar tıkanıklığı, daha ziyade beyin ve kalbin koroner damarlarında görülür. Damar tıkanıklığına neden olan çok sayıda etken olmasına karşın bazı bitkiler, damar dostu güce sahiptirler. Bu bağlamda damar tıkanıklığı bitkiselçözümler ile önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Kolesterol artışı ve aşırı yağ birikimi neticesinde tıkanan damarların yeterli miktarda kan akışını engellemesi damar tıkanıklığı olarak ifade edilir. Damar tıkanıklığı, kalp, beyin veya diğer hayati organlara yettiği kadar kan yani oksijen gitmemesi manasına gelmektedir ki, bu durum organların fonksiyonlarını tam anlamıyla kullanamamalarına neden olmaktadır. Damar tıkanıklığı bitkisel tedavi ile düzeltilebileceği gibi cerrahi müdahalelerle de ortadan kaldırılabilir. Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz, damar tıkanıklığını önlemede en etkili yöntemlerdir.

İnsan bedeninin tamamında bulunan damarlar, vücudun geneline ihtiyaç duyduğu oksijeni taşır. Yani damarlarda oluşabilecek herhangi bir aksaklık veya tıkanıklık, ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Damar tıkanıklığı, vücutta yaşandıği bölgeye, pıhtının büyüklüğüne göre farklı sorunlara yol açar. Erken teşhis ve bi hayli hızlı bir tedavi süreci, birinin yaşam standartlarını iyileştirici güce sahiptir.

Damar tıkanıklığının nedenleri içinde çoğunlukla sigara ve alkol kullanımı, beslenme tarzı, olumsuz yaşam koşulları, hareketsizlik, kolesterol ve strestir. Damar tıkanıklığı belirtileri, yaşandıği bölgeye göre değişim gösterir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yaşam tarzında yapılan değişiklikler damar tıkanıklığı sorununu ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla damar tıkanıklığı için şifalı bitkiler tüketilerek ve hareketli bir yaşam tarzı sürdürülerek, dinç bir beyin ve vücut yapısı sağlanabilir. Damar tıkanıklığını önleyen besinler, farklı kategorilerde şu biçimde listelenebilir.

Lifli Gıdalar: Bolca sebze ve meyve, kepekli tahıl, fasulye ve yulaf ezmesi gibi gıdalar, en iyi damaraçıcı bitkisel besinler olarak bilinirler. Kolesterol düzeyinin düşmesine bundan dolayı damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı bitkisel çözümlerdir.

Besin Takviyeler: Bilhassa E ve K vitaminleri ile balık yağı gibi besin takviyeleri, damar çeperlerinde birikme yapan plakaların azalmasından yardımcıdırlar.

Omega3: Genel olarak balık türlerinin tamamı, Tuna balığı, somon ve keten tohumu omega3 deposudurlar. Kolesterol oksidasyonunu ve kan pıhtılaşmasını engellemek için etkili besinlerdir. Bunun dışında damar tıkanıklığının giderilmesi için domates de etkili bir gıdadır.

E Vitamini: Ispanak, ay çekirdeği, brokoli, kereviz gibi E vitamini yüksek miktarda olan gıdalar, damar duvarlarının iltihaplanmasını azaltmaktadır.

Düşük Kolesterol: Damar tıkanıklığını önlemek için doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan kaçınmalısınız. Badem, ceviz, fındık, balık, zeytinyağı, fıstık gibi doğal besinler, vücudunuzun yağ gereksinimini karşılamak için yeterli gelmektedir. Bu gıdalar dışında hareketli bir yaşam tarzını benimsemek ve olabilecek olduğunca fazla egzersize yaşamınızda yer vermek, damar tıkanıklığı ile karşılaşmanızı engelleyecektir. Damar tıkanıklığı yaşayan bireylerin yaşam standartlarını iyileştirmesi neticesinde mevcut sorunun zamanla ortadan kalktığı bilimsel olarak kabul görmüş bir gerçektir.

Kaynak: wikipedia / medlineplus

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu