Sağlık

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D Vitamini Eksikliği Belirtileri, sağlık bölümümüzde D Vitamini Eksikliği Belirtileri ile alakalı bilgi aktaracağız.. D Vitamini Eksikliği Belirtileri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini, insanlar için en önemli vitamin çeşitlerinden biri olma özelliğini taşır ve D vitamini eksikliği belirtileri görülmesi ile birlikte uzman kontrolünde d vitamini takviyesi alınması gereklidir.  

D vitamini eksikliği ile birlikte vücutta olumsuz anlamda bazı değişiklikler olur. Bu vitaminin eksikliği kan tahlili yapılarak belirlenebilir ve belirti olarak kişiden insana değişiklik gösterebilir. Kişi, kendinde ki olumsuz değişiklikleri fark ettikten sonra, gerekli tetkikleri mutlaka yaptırmalıdır.

D vitamini eksikliği belirtileri aşağıdaki gibidir;

D vitamini eksikliği ile birlikte çoğunlukla bu belirtiler gözlemlenir ve bu belirtilerin kişiden insana değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır.

D vitamini eksikliği bir çok nedene bağlı olarak oluşsa da, genelde nedenleri;

D vitamini eksikliğinin nasıl tedavi edileceği olabilecekdür. D vitamini alındığı takdirde diyabetten korunulduğu gibi, kalp sağlığı içinde bi hayli faydalıdır. Kemik ve kas sağlığı içinde bi hayli etkili olan D vitamini, ruh sağlığı üzerinde de etkilidir.

D vitamini eksikliğinden korunmak için D vitamini takviyesi alımı gerçekleştirilmelidir. Bir diğer yöntem ise cillten sentez yöntemidir ve bunun için bazı değişkenler bulunur. Bu değişkenlerin başında; yeterli düzeyde güneş ışığına maruz kalmak, mevsim durumu gibi durumlar gelir. Güneş ışığına maruz kalma yöntemi uzman kişilerın ilk tercihleri içinde yer almaz. Bunun nedeni ise, güneş ışınlarının cilt kanseri riskine neden olmasıdır.

D vitamini ihtiyacı güneş aracılığıyla D vitamini gereksinimini karşılar. Eğer bu vitaminin eksikliği yaşanıyor ise, birinin güneşte aşırıya kaçmadan durması tavsiye edilir. Birçok besin aracılığıyla de D vitamini ihtiyacı karşılanılabilir; ama besinler bir çok zaman eksikliğin giderilmesinde etkisiz kalır.

D vitamini nasıl tedavi edileceği ağızdan yahut enjeksiyon yolu ile yapılır ve tedavi bir çok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Kişinin yaşı, eksikliğin boyutu gibi nedenler, tedavi seçenekleri oluşturur. Buna göre de insana doktor, gerektiği kadar ilaç önerir. İlaç almak istemeyen insanlar için, enjeksiyon seçeneği daha caziptir. İlaç enjeksiyonu 6 aylık uzun bir süre D vitamini gereksinimini karşılamaktadır. Bundan dolayı enjeksiyon çok daha yüksek tercih edilir. Ağız yolu ile gerçekleşen tedavilerde ise, haftalık, günlük yahut aylık tedavi gerçekleşebilmektedir.

D vitamini takviyesi kullanan bireylere uzman kişiler yağ içeren besinler ile bu takviyenin alınmasını tavsiye etmektedir. Böylelikle %32 gibi bir miktarda emilim artışı gerçekleştirmekte ve D vitamini eksikliğinin giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

D vitamini içeren besinler;

D vitamini eksikliğinin besinlerden minimum düzeyde karşılandığı unutulmamalıdır. Tabi bu durum, D vitamini içeren gıdaların kullanılmaması gerektiği manasına gelmemektedir. Güneş ışığı ile birlikte bu gıdaların tüketilmesi, ihtiyacın karşılanma sürecinde bi hayli fayda yarayacaktır.

Kaynak: wikipedia / clevelandclinic

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu