Müşteri Hizmetleri

D-Smart Şikayet

D-Smart Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde D-Smart Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. D-Smart Şikayet yazımızın detayları..

D-Smart Şikayet

D-Smart şikayet, D-Smart şikayet hattı, D-Smart şikayet telefonu var mı? D-Smart şikayetim var nasıl iletebilirim? D-Smart şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

D-Smart Şikayet

Türkiye’ nin en büyük ve en popüler dijital yayın platformlarından birisi olan D Smart zengin medya içeriğiyle tüketicilere hizmet vermekte. Doğan Yayın Holding bünyesinde faaliyet gösteren D Smart, 2007 senesinden bu yana kesintisiz olarak yayın hayatına devam etmekte. Her geçen daha da zengin bir yelpazeye ulaşan kanal ve yayın içeriğiyle dikkatleri üzerine çeken D Smart, bunun yanı sıra da abone sayısını da hızla arttırmaya devam etmekte. Türkiye genelinde tüketicilerin, pratik bir biçimde aboneliklerini gerçekleştirebildiği D Smart platformunda alınan hizmetler kapsamı içinde yaşanan problemlere istinaden bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde D Smart şikayet bildirimlerini alakalı birimlere iletebilme olanağı yer alıyor. Özellikle de tüketicilerin hizmet öncesinde veya hizmet sırasında yüz yüze kaldıkları poblemlerin en kısa vadede çözüme kavuşturularak, maksimum düzeyde müşteri tatminiyetinin yakalanabilmesi amaçlanıyor. Bu nedenle de günümüzde son derece yüksek kalite standartlarını yakalamayı başarmıştır.

D Smart, son senelerda yapmış olduğu anlaşmalar kapsamı içinde da yayın yelpazesini bi hayli genişletmeyi başarmıştır. Özellikle de spor kategorisinde ülkeler arası bağlamda yapmış olduğu yayın hakkı anlaşmaları ile spor tutkunlarına zengin bir içerik sunuyor. Futbol, basketbol, voleybol ve daha birden fazla farklı spor branşında tertip edilen organizasyon ve etkinliklerin Türkiye’ deki yayın haklarını elinde bulunduruyor. Böylelikle çok daha zengin bir spor içeriğiyle tüketicilerin en fazla tercih ettiği dijital yayın platformu konumunda yer alıyor. Bunun yanında dizi, televizyon ve daha birden fazla bölümde de en kaliteli yapımları ve en zengin yayın içeriğini abonelerine sunan D Smart, müşteri hizmetleri desteği yönünden da son derece dinamik bir ekibe sahiptir. Türkiye genelinde mevcut olan tüm aboneleri ve bunun yanında diğer tüketiciler D Smart müşteri hizmetleri desteğinden kolay bir biçimde faydalanabiliyor. D Smart ürün ve hizmetlerine dair her türlü sorunda tüketicilerin işlemlerinin hızla yerine getirilmesi için D Smart şikayet servisi yer alıyor.

Tüm tüketiciler son derece pratik bir biçimde gereksinim duydukları her zaman D Smart şikayet servisinden yardım alıyor. Doğrudan D Smart müşteri temsilcileriyle görüşme gerçekleştirerek, D Smart ürün ve hizmetlerindeki şikayetler bildirilebiliyor.

D Smart Şikayet Hattı

Teknolojik yenilikler tüketicilerin zengin bir medya içeriğine daha bi hayli hızlı ve daha kolay bir biçimde ulaşabilmesine olanak veriyor. Özellikle de tüketicilerin her türlü işlemlerini kuruma gitmek durumunda kalmadan online veya mobil olarak gerçekleştirebilme olanağı yer alıyor. İşte bu noktada D Smart müşteri hizmetleri servisi de D Smart hizmet ve ürünleri ile alakalı konularda işlem ve bilgi alımlarının tüketiciler aracılığıyla rahatlıkla gerçekleştirilmesine olanak veriyor. Tüm tüketiciler günün her saatinde D Smart müşteri hizmetleri servisinden destek alabilme olanağına sahip olabiliyor. Hatta D Smart şikayet hattı servisi de müşteri hizmetleri servisi bünyesinde tüketicilere yardımcı olduğundan, her türlü şikayetinde direkt muhataplarına uğraşmadan iletilebilmesi olabilecek oluyor.

Tüketiciler yaşadıkları sorun ve karşı karşıya geldikları mağduriyet ile alakalı olarak tüm bildirimlerini doğrudan müşteri temsilcilerine yönelik yapabiliyor. Özellikle de kurumsal hizmetlerde yaşanan sorunlara istinaden çözüm sağlayacak veya yetkili olan bir muhatap ile görüşme sağlamak çok zorlu olabiliyor. Bu durum tüketicilerin telefonda saatleri bulan ve sürekli olarak yönlendirmelerle karşı karşıya geldikları oldukça önemli mağduriyet haline dönüşebiliyor. Bundan dolayı D Smart dijital teknoloji çağının hizmet standartlarına uygun kalitede müşteri destek çözümleri için D Smart şikayet hattı biriminde, goğrudan tüketicilerinin bildirimlerini alıyor. Müşteri temsilcileri aracılığı ile tüketicilerin D Smart ürün veya hizmetlerinde yaşadıkları sorunlar ile ilgili detaylı olarak bilgilendirme alarak, gerekli işlemlere başlıyor.

D Smart şikayet hattı servisinde müşteri temsilcileri aracılığıyla, tüketicilerin yapmış oldukları şikayetler için ön başvuru alınıyor. Şikayet konusuna göre değişiklik gösterecek biçimde anında çözüm veya en kısa bir sürede çözüm oluşturulabilmesi sağlanıyor. Özellikle de tüketicilerin yaşadıkları sorundan en kısa vadede kurtulabilmeleri ve D Smart ürün ve hizmetlerinden her zaman en yüksek kalitede müşteri tatminiyeti elde edebilmesi sağlanabiliyor. D Smart müşteri hizmetleri servisinde, müşteri temsilcileri aracılığıyla tüketicilerin tüm şikayetleri ayrıntıları ile birlikte alındıktan sonra inceleme işlemlerine anında başlanıyor. Gerekli olan kontroller doğrudan sağlanabiliyor durumda ise incelemeleri hemen gerçekleştiriliyor. Lakin teknik arıza ve sorunlar için inceleme gerekliliği durumunda yine müşteri temsilcileri aracılığıyla alakalı birimler en bi hayli hızlı biçimde yönlendirilerek, yine işlemlerin en bi hayli hızlı biçimde neticelendirılması sağlanıyor.

D Smart müşteri temsilcilerinin yönlendirmiş oldukları ekipler, en bi hayli hızlı biçimde incelemeleri sağladıktan sonra yüksek miktarda müşteri haklılığını belirleyerek, gerekli olan çözümleri sağlıyor. Böylelikle D Smart şikayet bildirimleri için tüketicilerin saatlerce sürebilecek, onlarca birim yönlendirmesiyle uğraşacağı bir işlem koşturması ve karmaşasıyla boğuşmaması sağlanıyor. Bu müşteri destek çözümleri ile de D Smart, dijital yayın platformu sektöründe rakiplerinin önüne geçmesine ve tüketicide daha yüksek tatminiyet düzeysini yakalayabilmesine olanak veriyor. Bu durumda Türkiye genelinde hizmet değeri odağında bile en fazla tercih edilen dijital yayın platformlarından birisi haline gelmesine neden oluyor.

D Smart Şikayet Telefonu

D Smart müşteri hizmetleri servisinden kolay bir biçimde alınan hizmette yaşanan sorunlar için çözüm yardımı alınabiliyor. Direkt olarak D Smart şikayet telefonu şeklinde bir D Smart irtibat numarası yer almıyor olsa da müşteri hizmetleri servisinde, alakalı birimlere basit bir şekilde yönlendirme sağlanabiliyor. Yani tüketicilerin herhangi bir sorunla yüz yüze kalmaları halinde D Smart müşteri hizmetleri numarasını arayarak, müşteri temsilcilerinden söz konusu poblemlerina ilişkin gerekli birimlere yönlendirme gerçekleştirilmesini veya şikayet kaydının oluşturulmasını sağlaması olabilecekdür. Tüketiciler 7/24 kolay bir biçimde her ihtiyaç duyduklarında D Smart müşteri hizmetleri numiçinden müşteri temsilcilerine ulaşılabiliyor.

Günün her saatinde tüketicilerin kullandıkları dijital yayın platformu ürün, paket ve hizmetlerinde yaşadıkları poblemlerin hızla çözüme kavuşturulması amacı ile faaliyet gösteren D Smart şikayet telefonu tüm sabit numaralardan ve mobil numaralarda 7/24 kesintisiz olarak aranabiliyor. İlgili müşteri detaylarının paylaşılması ile birlikte müşteri temsilcilerine bağlanarak, güvenle D Smart şikayetine istinaden gerekli olan işlemler yerine getirilebiliyor. Böylelikle çok kısa zaman dilimleri içinde D Smart şikayetlerinin çözüme kavuşturularak, komplike bir sorun ve hatta oldukça önemli mağduriyet haline gelmesinin önüne geçilebilmesi olabilecekdür.

Gelişmiş D Smart müşteri hizmetleri kapsamı içinde verilen D Smart şikayet telefonu ise “0850” çağrı sisteminden bir araya gelmektedir. “D Smart Hızlı Başvuru Hattı” olarak isimlendirilen D Smart müşteri hizmetleri servisi numarası 0850 266 0 266 olarak belirlenmiştir. Tüm D Smart dijital yayın platformu abonelerinin dışında D Smart abonesi olmayan tüketiciler aracılığıyla da bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde bu müşteri hizmetleri numarası işlemler için kullanılabiliyor. Böylelikle şikayette bulunmak için karmaşık bilgiler ve çok sayıdaki irtibat numarasının oluşturduğu karmaşada mağduriyet yaşanmasının önüne geçilebiliyor. Doğrudan işinde uzman ve uzman müşteri temsilcilerinden yardım alınarak abonelik işlemlerinin bunun yanında şikayet işlemlerini de pratik biçimde yerine getirebilmek olabilecek oluyor. Bu açıdan D Smart, kurum olarak tüketicilerinin yüksek kalitede müşteri desteğinden yararlanarak, tatminiyete en yüksek düzeyde ulaşabilme şansına sahip olabilmesi sebebiyle yaygın bir şekilde tercih edilmekte.

Arama Kelimeleri: d-smart şikayet, d-smart şikayet var, d-smart şikayet hattı, d-smart şikayet telefonu, d-smart şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu