Başvurular

Cumhurbaşkanlığı kamu personeli alımları nasıl yapılıyor 2022

Cumhurbaşkanlığı kamu personeli alımları nasıl yapılıyor 2022, iş başvuruları bölümünde Cumhurbaşkanlığı kamu personeli alımları nasıl yapılıyor ile ilgili bilgi aktaracağız. Cumhurbaşkanlığı kamu personeli alımları nasıl yapılıyor ile merak edilen tüm detaylar yazımızda..

Cumhurbaşkanlığı kamu personeli alımları nasıl yapılıyor

Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren DDK, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Diyanet, Genel Kurmay, İletişim Başkanlığı, MGK Genel Sekreterliği, MİT Başkanlığı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Savunma Sanayi, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Türkiye Varlık Fonu isimli kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlara yapılan alımlar nasıl gerçekleşmektedir ve kimler başvurabilir?

Cumhurbaşkanlığı adı altında ilk kez kadrolu kamu personeli alımlarında merkezi atamalarla alımlar yapılmaktadır. Merkezi alımlar genelde KPSS puan sıralamasına göre yapılmaktadır. Bunların bunun yanında anlaşmali ve kadrolu uzmanlık gerektiren unvanlar için sözlü yahut yazılı sınav sistemi de benimsenmiştir.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığına bağlı kurumlara işçi alımları da yapılmaktadır. Bu alımlar da genelde İŞKUR aracılığıyla kura yöntemi yahut yine sözlü sınav yöntemi ile yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı aracılığıyla yapılacak olan alımlarda ilk kez adaylardan T.C. vatandaşı olması, kamu haklarından mahrum bulunmaması, kesinleşmiş hapis cezasının bulunmaması gibi genel özellikler aranmaktadır.

Bunların bunun yanında yapılacak olan alımların uzmanlığına göre fakülteler istenmektedir. Misal verilecek olursa İletişim Başkanlığına yapılacak olan uzman yardımcılığı unvanı için adaylardan İngilizce denkliği bulunan fakültelerin mürtecim-tercümanlık, çeviri bilimi yahut İngiliz dil bilimi bölümlerinden mezun olmaları,

YDS’den minimum B derecede başarı sağlamış olmaları yani İngilizce, Fransızca, Almanca, Çince, Rusça yahut Arapça gibi minimum ikinci bir dil bilmeleri,
KPSS minimum 70 puan almış olmaları özel şartları aranmaktadır.

Adayların bu şartları sağlaması durumunda dünya çapında yaşanan pandemi sebebiyle Cumhurbaşkanlığı adı altında yapılan alımlar için başvurular alakalı kurumun resmi internet sitesi üzerinden alınmaktadır. Akabinde başvurularını bu biçimde tamamlayan adayların yazılı ve sözlü sınavlardan geçmesi beklenmektedir.

Yine Cumhurbaşkanlığı adı altında ise güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi, aşçı gibi unvanlarda İŞKUR aracılığıyla alımlar yapmaktadır. Bu alımlar ise genelde kura üzerinden yahut sözlü sınav sonucu yapılmaktadır. İşçi alımlarında genelde adaylardan minimum ilkokul mezunluğu beklenmektedir. Ayrıca yapılacak olan unvana ilişkin belirli bir tecrübe de beklenmektedir. Böylelikle Cumhurbaşkanlığı aracılığıyla memur, anlaşmali kamu personeli, anlaşmali yahut kadrolu diğer uzmanlıklara dair alımlar, işçi alımları yapılmaktadır.

Tüm ilanlar yayınlandıkça takipçilerimize paylaşmak istedik. Aşağıda bulunan ücretsiz cep uygulamayı indirerek anlık haber alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu