Başvurular

Çözger Gereksinim Raporu Nedir

Çözger Gereksinim Raporu Nedir, başvurular bölümümüzde Çözger Gereksinim Raporu Nedir ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Çözger Gereksinim Raporu Nedir ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Çözger Gereksinim Raporu Nedir

Çözger raporu 18 yaşından ufak özel bireylere verilen bir rapor türüdür. Şöyle ki adını 2019 senesinde çıkan bir kanundan almaktadır. Daha önceleri özel eğitim isteyen çocuklar bu bölümde sayılmıyordu. Yetişkinlerle aynı kurallara ve aynı şartlarda değerlendirilmeye alınıyordu. Lakin bu durumun bu biçimde olmaması gerektiğinin farkına varıldı ve değişime gidildi. Şimdi siz değerli okurlarımıza bu raporun içinden söz edeceğiz.

Öncelikle çocuğun özel eğitime tabii tutulması gerektiği bebeklik veya erken çocukluk zamanında mutlaka saptanmaktadır. Bu saptama yapılırken birey hem bedensel hem de zihinsel olarak bir çok testten geçiriliyor. Bu testler sırasında tüm ayrıntılar iyice araştırılıyor.

Çözger Raporunun Kapsamı

Tetkikler neticesinde çözger gereksinim raporunda hem mevcut durumu hem de gereksinimi olan eğitim türü ve davranış şekilleri aileye anlatılıyor. Amaç ailenin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini öğretmektir. Hem yakın çevre hem de aile bireyleri için bu durum oldukça önem taşıyor. Ayrıca temel gereksinimlerinin karşılanmasında da bu raporun önemi bi hayli belirgin.

Engelli vatandaşlarımıza verilen maaşların detayları için şu yazımıza mutlaka bakınız: 18 Yaş Altı Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

Bazı zaman ailenin dahi çocuklara yetersiz kaldığı durumlar olabiliyor ve alakalı kurumlar tetkikleri neticesinde bu detayların farkına varabiliyorlar. Neticede de uygulanması gereken metot çiziliyor. Bu detaylardan bazıları şunlardan oluşmaktadır:

 • Sağlık
 • Rehabilitasyon
 • Eğitim
 • Sosyal haklar
 • Ekonomik haklar

Barınma hakkı gibi temel haklar düşünülerek devlet aracılığıyla katkı sağlanıyor.

Çözger Gereksinim Raporu Ne İşe Yarıyor?

2019 senesinde çıkan bu kanun ile birlikte artık literatürde ve sosyal hayatta “Engelli” kelimesinin kullanımı sakıncalı olarak görüldü. Elbette hem aile hem de çocuk için toplumsal baskı azımsanmayacak bir durum. İnsanların eleştirisi, fikirleri ve Engel durumunu acınacak bir durum olarak görmeleri bu bireyleri zor durumda bırakıyor. Normal bir çocuğa göre yetişmeleri ve büyümeleri adına aileler fazlaca çaba harcamak zorunda kalırken bir de toplumun bu biçimde yaklaşımı hiç doğru değildir.

Bu çocukların eğitimi de eğiticileri de diğer çocuklara nazaran farklıdır ve özen istemektedir. Bu nedenle bu rapor aileye verildiği zaman onların da kamuda ve ekonomik hayatta işleri bir nebze olsun kolaylaşıyor. Amaç ise bu özel bireylerin toplumsal hayata katılımını sağlamak. Sosyal ve ekonomik hayatta bunu rahat edebilmesini sağlamaktır.

Zihinsel engelli, Down Sendromlu, hareket kısıtlığı bulunanlar veya uzuvlarında herhangi bir aksaklık bulunan çocuklar engelli birey olarak kabul edilmektedir. Çözger raporu ile bu bireylerin devlet aracılığıyla sağlanan hakları da resmileşmektedir.

Ailesinde özel çocuk bulunan aileler için çözger raporu bazı maddi konularda kolaylık sağlıyor. Bu rapora sahip olunduğu takdirde, evde bakım parası ve engelli yakını aylığı alınabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunularak bu gelir desteğinin alınması olabilecekdür. Ayrıca otomotiv sektöründe de bu çözger raporu olduğu takdirde belli başlı indirimler uygulanabiliyor.

Raporun en alt bölümünde ise ÖGV (Özel Gereksinim Vardır) ibaresi yer alır. Lakin bu özel gereksinim durumu için de belli oranlar belirlenmiştir, raporda bunlar da bulunmaktadır.

 • %20-39 ÖGV
 • %40-49 Hafif Düzey ÖGV
 • %50-59 Orta Düzey ÖGV
 • %60-69 İleri Düzey ÖGV
 • %70-79 Çok İleri Düzey ÖGV
 • %80- 89 Belirgin ÖGV
 • %90- üzeri Özel Koşul Gereksinimi olarak adlandırılıyor.Özel çocuğunuzun T.C. kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile birlikte raporunu denetleyebilirsiniz.
  18 Yaşından büyük bireylerin aldığı engelli raporları ile alakalı bi hayli detaylı yazımızı okuyunuz: Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021

Çözger Gereksinim Raporu Nasıl Alınır?

Genelde bu rapor üniversite hastanelerinden temin edilmektedir. Yapılacak olan testler ve uygun görülecek tedaviler büyük sağlık merkezlerinde daha kapsamlı kapsamlı biçimde ele alınır. Ayrıca genelde ilk etapta Aile Sağlık Merkezleri’ne veya Devlet Hastanelerine götürülür. İlk olarak tanı koyacak bölümler şunlardan oluşmaktadır:

 1. Göz hastalıkları uzmanı
 2. Çocuk cerrahisi uzmanı
 3. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzman kişilerı veya yan dalda uzman olanlar
 4. Kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanı
 5. Çocuk nöroloji uzmanı
 6. Fiziksel tıp ve iyileştirme uzmanı
 7. Ortopedi ve travma bilimi uzman kişilerı

Daha detaylı taramalar için daha büyük sağlık merkezleri tercih edilmektedir. Yukarıda verdiğimiz oranlar için genel anlamda tek doktor yeterli olmayabilir. Bundan dolayı sürecin sırası için asıl bilgiyi sağlık merkezlerden almalısınız ve o doğrultuda hareket etmelisiniz.

Çözger raporu özel bireylerin hem işini kolaylaştırmakta hem de onların sosyal hayata adapte olmasını kolaylaştırmakta.

Unutmayınız ki hepimiz bu duruma aslında aday konumdayız ve her zaman onlara yardımcı olmakla mükellefiz. Eğitim merkezlerinde veya kalabalık ortamda daha dikkatli olalım Engelli otoparklarına ve asansörlerine, özellikle de özel alanlarına karşı daha hassas davranalım. Çünkü hayat onlar için pek kolay değil. Lakin şimdilerde yapılan iyileştirmeler ve çıkan kanunlarla birlikte hem bu çocuklar hem de aileler daha rahat koşullarda yaşamaktadır. Çünkü özellikle ileri düzeyde olanların sosyal çevreye adapte olmaları daha zordur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu