Sağlık

Covid-19 Üzerinde Grip ve Zatürre Aşılarının Etkisi Yok

Covid-19 Üzerinde Grip ve Zatürre Aşılarının Etkisi Yok, sağlık bölümümüzde Covid-19 Üzerinde Grip ve Zatürre Aşılarının Etkisi Yok ile alakalı bilgi aktaracağız.. Covid-19 Üzerinde Grip ve Zatürre Aşılarının Etkisi Yok ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Covid-19 Üzerinde Grip ve Zatürre Aşılarının Etkisi Yok

Göğüs Hastalıkları hekimi Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, yoğun talep gören grip ve zatürre aşılarının yeni tipcorona virüsü (Covid-19) için koruyucu olmadığına dair açıklamalarda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü, Eylül itibariyle pandemide ikinci dalganın yaşanacağını öngörüyor.

Bunun yanında grip ve zatürre aşıları gündeme geldi. Konuya açıklık getiren Akkoyunlu; grip ve zatürre aşılarını sağlıklı bireylerin değil de riskli grubun vurulmasının daha doğru bulunacağını paylaşımı yaptı.

Akkoyunlu, grip ve zatürre aşılarının Covid-19 bulaşmasında, hastalığı rahat atlatmada veya ölümcül tesirini azaltmada bir etkisi olmadığına deyindi. Grip, zatürre ve korona hastalığının farklı mikroorganizmalar aracılığıyla yaşandığini paylaşan Akkoyunlu, herbirinin koruyucu aşısının farklı olduğunu da aktardı. Gribal enfeksiyonla birlikte korona salgınına yakalanma riskinin arttığına dair söylentilere de açıklık getiren Akkoyunlu, geçen kış için böyle bir verinin olmadığının altını çizdi.

Covid-19 ile alakalı yapılan bilimsel çalışmalardaki hatalara deyinen Akkoyunlu; bir makalede Covid-19 olup yaşamını kaybedenler içinde pnömoni (zatürre) aşılı bireylerin daha az olduğuna yer verildiğini aktardı. Lakin araştırmanın sınırlı sayıda insan içinde ve yalnızca bir bölgede yapılmış olmasının bilimsel hataya yol açtığu çok açık şeklinde konuştu. Benzer bir hatanın da kinin maddesinin yararlı olduğunu iddia eden çalışmalada olduğunu dile getirdi. Akkoyunlu, bu durumun yalnızca kininli içecek üreten markalara yaradığını dile getirdi.

Açıklamasında grip ve zatürre aşılarının Covid-19 üzerinde ispatlanmış bir yararının olmadığını özellikle ifade eden Akkoyunlu, aşıların kimlerin yaptırması gerekli olduğunu paylaşımı yaptı. İnfluenza yani grip aşısı; 6-59 ay arası çocuklar, kronik akciğer, 50 yaş ve üzeri hastalar, kalp, böbrek, immün yetmezlik hastaları, karaciğer, nörolojik, gebeler, hematolojik, metabolik hastalık, sağlık personeli ve komlikasyon riski yüksek bireylerin olması gerekli görülüyor. Pnömokok yani zatürre aşısının ise; 65 yaş üzeri, böbrek, kalp, karaciğer, akciğer ve şeker hastalığı olan bireyler, alkolikler, omurilik sıvı kaçağı olanlar, baskılayıcı tedavi görenler ve risk grubu bireylerin vurulması öneriliyor.

Source: WHO / NCBİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu