Başvurular

Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek ?-Güncel Yazı-

Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek ?-Güncel Yazı-, başvurular bölümümüzde Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek ?-Güncel Yazı- ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek ?-Güncel Yazı- ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek ?-Güncel Yazı-

Çocuk parası ne zaman verilecek sorusu özellikle çocuk paralarının yattığı dönemlere yakın en fazla araştırılan konular arasına girmektedir. Çocuk parası olarak anılan şartlı eğitim yardımı nasıl alınır konusunu önceden ayrıntılı olarak detaylarına bakmıştık. Bu paylaşımımızda ise çocuk parası ne zaman verilecek onu inceleyeceğiz. Hazırsak başlayalım.

Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek ?

Çocuk parası olarak adlandırılan şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımı ödeme dönemleri birbirinden farklıdır. Şartlı eğitim yardımı denen eğitim yardımı ödemeleri kız çocuk ile erkek çocuk içinde değişiklik göstermektedir. Tabi yalnızca cinsiyete göre değil okuduğu sınıfa göre de değişiklik göstermektedir.

a) Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı eğitim yardımı ödemeleri belirli şartları taşıyan öğrencilere verilen yardımdır. Şartlı eğitim yardımı alabilmek için aranan şartlar şöyledir:

  • Hanede sosyal güvencesi bulunan bireyin olmaması gerekir.
  • Kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.
  • Vakıf mütevelli heyetinin belirlemiş olduğu şartları taşımak gerekir (Misal verilecek olursa araç, gayrimenkul, arazi miktar sınırları )

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar ?

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Peki öğrenci parası ne zaman yatar sorusuna bakalım şimdi de. Çocuk paraları yani şartlı eğitim yardımları tekli ayların son haftasında yatar. Yani 2020 senesinde Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım ayların son haftası yatar.

b) Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı sağlık yardımı denilince ise akıllar ilk gelen aşı parasıdır. Aşı parası ödeme dönemleri aslında şartlı eğitim yardımında olduğu gibi düzenlidir. Şartlı sağlık yardımı ödemeleri ne kadar oda bakalım.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar ?

Şartlı sağlık yardımı ödeme miktarları şu biçimdedir.

Şartlı sağlık yardımı kapsamı içinde, 0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye çıkarılmıştır.

Şartlı sağlık yardımları tekli ayların son haftasında yatmakta olup bebek ilk yaşını doldurduktan sonra ödeme dönemlerinin değiştiği bilgisini aldık.

Bu paylaşımımızda Çocuk parası ne zaman verilecek konusunu araştırmaya koyulduk. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden mutlaka bizlerle paylaşın. Detaylı bilgi için https://www.ailevecalisma.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu