Başvurular

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ?

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ?, başvurular bölümümüzde Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ?

Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir sorusu son haftalarda araştırılan konulardandır. Bizde bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza çocuklar için verilen maaşları söz edeceğiz. Böylelikle hem yardımları hem de çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir konusunu tamamen öğreneceksiniz.

Çocuk parası Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarını aracılığıyla vatandaşlara verilen yardımlardan. Lakin çocuk parası denince akıllara o kadar fazla ödeme geliyor ki vatandaşın aklının karışmaması olabilecek değil. Biz bu paylaşımımızda bu kavramların için dolduracağız ve çocuk parası sorusuna ayrıntılı bir yanıt aktaracağız.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ?

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanlığının Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma vakıfları ve Sosyal Hizmet merkezleri marifetiyle çocuklar için verdiği maaşları şu biçimde sıralayabiliriz:

  1. Aşı Parası
  2. Doğum Yardımı
  3. Süt Parası
  4. Eğitim Yardımı

Şimdi bu destek ve yardımların detaylarına bakalım.

1- Aşı Parası

Çocuk parası denilince akla ilk gelen sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilen ve adına aşı parası da denen ama gerçek ismi şartlı sağlık yardımı olan yardımdır. Bu aşı parası belirli şartları taşıyan ailelere verilen bir yardımdır. Bu yardım PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Aşı parası 0-6 yaş grubunda ki çocuklar için aylık 45 TL, gebe ve lohusa kadınlara aylık 45 TL  ve hastanede doğum yapan yeşil kartlı kadınlara ise bir sefere mahsus 100 TL verilmektedir.

Bu konuyu önceden aşı parası nasıl alınır adlı paylaşımımızda ayrıntılı olarak anlatmıştık. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

çocuk yardımı nasıl alınır

2- Doğum Yardımı

Doğum yardımı denilince akla gelen ödeme ise Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri aracılığıyla verilen doğum yardımıdır. Bu yeni doğan çocuk piçinde ise birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır. Doğum parası yardımı adlı paylaşımımızda konuyu ayrıntılı olarak ele almıştık.

3- Süt Parası

4a,4b ve 4d sigorta ile çalışan kadın yada erkeğe yapılan ödemedir. Bu yardımdan yararlanmak için SSK’lı olmak zorundasınız. SSk yoksa yakın zamana kadar belli bir sigorta primi yatırmış olmanız gerekir. Eğer anne SSK’lı ise anneye baba SSK’lı ise babaya ödeme yapılmaktadır. Süt parası 2021 yılı itibariyle 202 TL olmuştur.

4-Eğitim Yardımı

Okula giden çocukların ailelerine ödenen yardımdır.  Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ödenir. Eğitim yardımı ana sınıfında ödenmeye başlanmaktadır. Bu ödemeler lise öğreniminin tamamlanmasıyla son bulur.

2020 Nisan ayında yapılan son değişiklik ile son durum şöyle:

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir ?

Şimdi gelelim esas konuya.  Çocuk yardımı kaç yaşına kadar ödenir ? Doğum parası kaç yaşına kadar ödenir ?

Doğum yardımı alabilmeniz için 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştirmiş olmalısınız. Bu tarihten önce ki doğumlar için ödeme yapılmamaktadır. Her doğum için bir defa ödenir.

Süt Parası ise yalnızca 1 kereye mahsus ödenilmektedir.

Eğitim yardımı ise lise son sınıf tamamlandıktan sonra kesilmektedir. Açık öğretim okuyan yada yatılı okuyan öğrenciler bu yardımdan faydalanamazlar.

Aklınıza takılan soruları yorum bölümünde bizlerle mutlaka paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu