Sağlık

Cipralex Ne İşe Yarar?

Cipralex Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Cipralex Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Cipralex Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Cipralex Ne İşe Yarar?

Cipralex ne işe yarar sorusu sürekli olarak aratılmaktadır. Beyindeki serotonin içeriğini artırarak zihinsel dengenin muhafaza edilmesina yardımcı olmaktadır. Esas olarak depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılsa da panik ataklar için kullanılabilir. Cipralex reçeteli bir ilaçtır ve bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Doz değişikliğine ve ne zaman durulacağına yalnızca doktor karar verebilir. Diğer antidepresanlarla karşı karşıya geldirıldığında, daha az yan güce sahiptir ve tolere etmesi basittir. Lakin mide bulantısı, anksiyete, kilo alma, baş dönmesi, halsizlik ve ağız kuruluğu gibi birden fazla yan etkisi olabilir. Yaygın olarak majör depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılmasına rağmen, kronik ağrı, panik atak yahut obsesif-kompulsif bozukluğu tedavi etmek için de kullanılabilir.

Cipralex, eski antidepresanlara kıyasla yan etkilere sahiptir. Cipralex ve Citoles iki eşdeğer ilaçtır. Bu iki ilacın etken maddesi, aynı amaçla kullanılabilen essitalopramdır. Cipralex beyindeki serotonin içeriğini artırarak zihinsel dengenin muhafaza edilmesina yardımcı olmaktadır. Yaygın olarak depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılsa da panik ataklar için reçeteli ilaçlar reçete edilebilir. Başka bir çalışmada essitalopramın yaygın anksiyete bozukluğunun nasıl tedavi edileceğinde etkinliği ve tolere edilebilirliği değerlendirildi. Bu çalışmaya göre, plasebo grubuyla karşı karşıya geldirıldığında, essitalopram grubu iyileşme ve gelişme gördü. Ayrıca hastalar aracılığıyla iyi tolere edilir ve yan etkileri düşük olarak tanımlanır.

Cipralex kullanım şekli sürekli olarak araştırma konusu olmuştur.  Uzman hekiminiz size verilen ilacı nasıl bir biçimde reçete ettiyse o şekil de kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresi boyunca lütfen uzman hekiminizin direktiflerine uyarak düzenli bir biçimde ilacı kullanınız. İlacın her bir dozu bir bardak dolusu su ile alınmaktadır. Her gün aynı saat hatta aynı dakika almaya özen göstermeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Tercihen yemek ile birlikte yahut ara öğün aralarında alabilirsiniz. Doyduğunuzda Cipralex’i açabilir yahut içebilirsiniz. Tableti bol su ile içirin. Çiğnemezseniz tadı acı olabilir. Yutmakta kuvvetlik çekiyorsanız çentikli bölümde ikiye bölerek de içebilirsiniz. İlacı her gün, sabah yahut yatmadan aynı saatte alın.

Cipralex bazı bireylerde yorgunluğa, kimilerinde ise tam tersi etkiye sebep olabilir. Üstünüzdeki etkiye göre teslim alma sürenizi belirleyin. İlacı her zaman doktorunuzun dile getirdiği biçimde kullanın. Bir doktora danışmadan ilacı almayı bırakmayın yahut dozu değiştirmeyin. Ciddi yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bir dozu atlarsanız, iki kez tekrarlamayın. Yatmadan önce unuttuğunuz dozu hatırlarsanız, hemen alın ve ertesi gün her zamanki gibi almaya devam edin. Günü hatırlıyorsanız, bu dozu atlayın ve normal saatinde almaya devam edin. Alkol ile bilinen bir etkileşim olmamasına rağmen alkol ile almayınız. Daha iyi hissetseniz bile tedaviye de devam etmeniz önerilmektedir.

Her ilaçta olduğu gibi Cipralex yan etkileri de mevcuttur. Karın ağrısı, nefes almada kuvvetlik, kurdeşen, yüzünüzde, dudaklarınızda, dilinizde ve boğazınızda şişme yaşarsanız, lütfen doktorunuza da haber veriniz. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, terleme, deride karıncalanma, titreme, uykulu hissetme, uykusuzluk, rüyalar, baş dönmesi, huzursuzluk, esneme, endişe, isteksizlik, kilo alma, ishal, kabızlık, iştah artışı yahut iştahsızlık, Yorgunluk, ateş, kas ve eklem ağrısı yaygın yan etkilerdir.

Cipralex kimler kullanmamalı sorusu arama motorunda çok fazla aratılmaktadır. Kullanmaması gereken bireyler ise şunlardan oluşmaktadır;

Cipralex ve kronik ağrı nasıl tedavi edileceği çok fazla sorulmaktadır. Son senelerde, SSRI ilaçları ufak yan etkilerinden dolayı kronik ağrı ve stresi tedavi etmek için kullanılmaktadır. Uyuşturucu bağımlıları üzerinde yapılan bir çalışmada, Essitalopramın ağrı yoğunluğunu azalttığı görülmüştür. Ayrıca 36 çalışmanın sonuçlarını değerlendiren bir derlemede, Essitalopramın kronik ağrı nasıl tedavi edileceğinde diğer ilaçlardan manalı derecede daha etkili olduğu bulunmuştur. Bunun yanında, bu hususta daha fazla araştırmaveya ihtiyaç mevcuttur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu