Sağlık

Çinko Fazlalığı: Belirtileri, Zararları ve Yan Etkileri

Çinko Fazlalığı: Belirtileri, Zararları ve Yan Etkileri, sağlık bölümümüzde Çinko Fazlalığı: Belirtileri, Zararları ve Yan Etkileri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Çinko Fazlalığı: Belirtileri, Zararları ve Yan Etkileri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Çinko Fazlalığı: Belirtileri, Zararları ve Yan Etkileri

Çinko, vücudumuzun temel işlevlerini yerine getirebilmesi ve bizim sağlıklı olabilmemiz için gerekli olan temel minerallerden biridir. Vücudumuzdaki hücrelerde bulunan bu mineral bağışıklık sisteminin bakteri ve virüslerle savaşmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücutta bulunan tüm hücrelerin genetik bilgisini taşıyan DNA yapımında da çinkoya ihtiyacımız mevcuttur. Hamilelik, bebeklik ve çocukluk zamanında vücudun nizami bir biçimde büyümesi ve gelişmesi için son derece önemli olan bu mineral yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır ve tat ve koku duyumuz için de gereklidir. Esasen çinko vücudumuzun hücresel fonksiyonlarında görevli olan bir çok enzimin üretilmesi için gerekli olan temel bir mineraldir.

Çinko bir çok faydasına rağmen gereğinden fazla alındığında çinko toksisitesine sebep olabilir. Yani vücut üzerinde zararlı etkiler göstermeye başlar. Çinko fazlalığı özellikle sindirim sistemini rahatsız edebilir ve bu fazlalık kronik bir duruma geldiğinde vücutta bulunan demir gibi diğer minerallerin dengesi bozulabilir. Biz bu makalemizde çinko fazlalığının zararları ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Ayrıca çinko fazlalığı ile yüz yüze kalmanız durumunda uygulanabilecek olası tedavi alternatiflerinden de söz edeceğiz.

Çinko fazlalığı durumunda vücudunuzda yaşanan değişiklikler dikkat çekicidir. Lakin bu durum çinko fakat toksisite yaratacak kadar vücudunuzda biriktiyse görülmektedir. Bu belirtiler bunun yanı sıra çinko fazlalığının vücutta yarattığı tahribat ile ilişkilidir ve çinko fazlalığı zararları olarak da nitelendirilebilir.

Çinko fazlalığı belirtileri içinde mide bulantısı ve kusma bulunur. Misal verilecek olursa soğuk algınlığının nasıl tedavi edileceği için çinko takviyeleri kullanan bir grubun hemen hemen yarısında yan etki olarak mide bulantısı görülmüştür. Günde 225 miligramdan daha fazla çinko aldığınız takdirde kusabilirsiniz. Bunun yanında daha düşük dozlarda da bazı bireylerde mide bulantısı ve kusma görülebilir. Eğer çinko takviyeleri alıyorsanız ve nedensiz yere mide bulantısı ve kusma yaşıyorsanız bu durum takviyelerle alakalı olabilir. Bu durumda takviye kullanımını keserek doktorunuza danışmalısınız.

Karın ağrısı esasen mide bulantısı ve kusma belirtilerine eşlik eden bir semptomdur. Çinko takviyelerinin soğuk algınlığı üzerine etkilerinin araştırıldığı birden fazla çalışmanın incelendiği bir raporda, çinko takviyesi alanların hemen hemen yarısında karın ağrısı da var idi. Karın ağrısı bazı zamanlarda sindirim sisteminde kanama ile de ortaya çıkabilir. Çinko fazlalığı belirtileri karın ağrısında bu biçimdedir.

İshal karın ağrısına eşlik edebilen bir belirtidir. Yukarıda bahsi geçen araştırmada, soğuk algınlığı için çinko takviyesi alan hastalarda karın ağrısı ve ishal birlikte görülmüştür.

Çinko fazlalığında baş ağrısı, titreme, ateş ve öksürük gibi tipik grip belirtileri de görülebilir. Bunun yanında bu belirtiler diğer minerallerden kaynaklanan zehirlenme vakalarında da görülen ortak çinko fazlalığı belirtileri şeklindedir.

Çinko, tat alma duyusu için gerekli olan bir mineraldir ve eksikliğinde tat alma işlevinde bozulmalar gerçekleşir. Bunun yanında günlük güvenli dozu aştığınız takdirde ağzınızda enteresan ve metalik bir tat oluşabilir. Bu durum genelde soğuk algınlığı için çinko takviyesi kullananlarda görülür. Bu durumu doğrulayan bir çalışmada iki saatte bir 25 mg çinko takviyesi alan katılımcılarda tat duyusunda bozulma görülmüştür.

Tıp dilinde HDL kolesterol olarak adlandırılan iyi kolesterol, kanda bulunan kötü kolesterolün kandan uzaklaştırılmasını sağlayan kolesterol tipidir. İyi kolesterol düzeyleriniz düşük olduğunda kalp damar hastalıkları riskiniz artabilir. Araştırmalar günde 50 mg ve üstü çinko takviyesi kullanıldığı takdirde HDL kolesterol düzeylerinin düştüğünü gösteriyor. Bunun yanında LDL kolesterol, yani kötü kolesterol düzeylerinde bir değişiklik gözlenmemiştir.

Çinko, ince bağırsakta bakır emilimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle uzun soluklu zamanda bakır eksikliği yaşayabilirsiniz. Bakır demir emiliminde görev alan ve kırmızı kan hücrelerinin ve beyaz kan hücrelerinin oluşumunda görevli olan temel bir mineraldir. Kırmızı kan hücreleri kanımızda oksijen taşınmasında görev alırken beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin savaşçı hücreleridir. Bu nedenle çinkodan kaynaklanan bakır eksikliği kan bozukluklarına sebep olabilir. Bakır eksikliğinde; demir eksikliği anemisi, sideroblastik anemi ve nötropeni meydana gelebilir. Sideroblastik anemi yeterli miktarda kırmızı kan hücresi olmaması iken nötropeni yeterli miktarda beyaz kan hücresi olmamasıdır.

Çinko, bağışıklık sisteminin işlevlerinde görev alan bir mineraldir fakat vücudunuzda çok fazla çinko bulunması tam tersi bir etki yaratarak bağışıklığınızı düşürebilir. Esasen bu durum genelde anemi ve nötropeni neticesinde görülmektedir. Beyaz kan hücresi olan T hücreleri enfeksiyonlarla savaşırlar. Çinko fazlalığı sebebiyle yettiği kadar T hücresi bulunmaması durumunda vücudumuz enfeksiyona yatkın hala gelir. Bunun yanında bazı araştırmalar günde 110 mg çinko takviyesinin bağışıklığı azalttığını gösterirken bazıları da arttırdığını göstermiştir. Bu hususta yürütülen çalışmaların kesin bulgular sunmadığını aktarabiliriz.

Araştırmalar genelde çinko eksikliğinin saç dökülmesine yol açtığunu göstermektedir ve çinko takviyeleri saç dökülmesi sorunu yaşayanların sık başvurduğu tedavilerden biridir. Bunun yanında, bazı bireylerin tecrübelerine göre çinko fazlalığı durumunda saç dökülmesi yaşanabilir. Bunun yanında bu konu ile alakalı olarak fazla bilimsel araştırma yoktur. Çinko fazlalığı zararları ve belirtileri içeriğimiz ile ilgili yorumlarınızı aşağıda belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu