Sağlık

Çiçek Balı Faydaları Nelerdir?

Çiçek Balı Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Çiçek Balı Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Çiçek Balı Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Çiçek Balı Faydaları Nelerdir?

Çiçek balı faydaları, diğer ballardan farklı olarak doğal antioksidan ve antienflamatuar kaynağıdır. Yani oksidasyonu ve enfeksiyonu önleyici özelliklere sahiptir. Çiçek balının bu özellikleri onu doğal bir bağışıklık sistemi kuvvetlendirici besin hâline getirmiştir. Çiçek balı; soğuk algınlığına karşı etkili bir savaşçı, enfeksiyon oluşumuna engel olan bir güç mekanizması ve boğaz ağrılarına iyi gelen bir ilaç şeklinde düşünülebilir. Ayrıca vücutta dış etkenler kaynaklı oluşabilecek hasarlara karşı da önemli ölçüde koruma sağlayabilir. Bunu, kuvvetli bir vücuda sahip olmamızı sağlayarak yapar. Çiçek balı faydaları bütün bu nitelikleri göz önüne alındığında bi hayli fazladır.

Bunun yanı sıra çiçek balının dışında kalan diğer bal türlerinde benzer yararlı özellikler mevcut olabilir. Lakin burada bir parantez açmamız gerekir. Marketlerden paketli olarak satın alma imkânı bulduğumuz ballara genelde pastörizasyon işlemi uygulanmıştır. Pastörize edilerek piyasaya sürülen çiçek balı, bütün bu detaylarının birçoğunu kaybeder veya etkileri azalır. Dolayısıyla pastörize veya süzme işlemlerimden geçmiş bir çiçek balından aynı etkileri beklemek pek mantıklı değildir. Bu açıdan bakıldığında işlenmemiş çiçek balı faydaları, balın paketli ürüne dönüşmesi sonrası önemli ölçüde azalır. Konuyu ayrıntıları ile ifade etmek gerekirse biraz da çiçek balının tam anlamıyla ne olduğundan söz edelim.

Çiçek balı nedir? Çiçek balı tarih boyunca bir çok kültürde ilaç olarak kullanılmıştır ve bundan dolayı da tıbbi bir yönü mevcuttur. İnsan sağlığına olan katkıları göz ardı edilemeyecek çoktur ve bu yüzden tedavilerde kullanılması bi hayli yaygın hale gelmiştir. Bilhassa de yaraların tedavi edilmesinde şimdilerde bile tercih edilen bir ilaçtır. Balın bu tedavi edici detaylarının hepsi, pastörizasyona veya süzme işlemine tabi olmamış çiçek balı için geçerlidir. Kendine özgü tedavi edici nitelikleri ile çiçek balı, diğer bal çeşitlerinden ayrılır.

Herhangi bir marketin rafında bulunan balların çoğu pastörize edilmiştir. Balın pastörizasyonu sırasında bal yüksek sıcaklıklara maruz bırakılır ve raf ömrü bu sayede uzatılmış olur. Doğal bal kristalleşir. Kristalleşmenin gerçekleşmesinin önüne geçmek ve daha uzun süreler tüketilebilmesini sağlamak maksadıyla de bal pastörize edilir. Çiçek balı bu işlemler sonrası önemli bir çok özelliğini yitirir. Rengi ve yapısı daha estetik hâle getirilir fakat tedavi edici bir çok niteliği de ortadan kalkmış olur. Dolayısıyla vücuda yararlı besin değerlerinin de çoğu kaybolur.

Organik çiçek balı faydaları ile doğal bir şifa kaynağıdır. Yüzsenelerdir bilinen bir gerçeğin şimdilerde de popülerliğini koruması bir tesadüf değildir. Bal, bir doğal tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır fakat böyle kısıtlı bir tüketim sürecinde bile bir çok yarar sağlar. Enfeksiyonu önler, hastalıklara karşı vücudumuzun dirençli bir biçimde savaşmasına da yardımcı olmaktadır. Balı bir şeker alternatifi olarak değil, sofraların vazgeçilmezi olarak tüketmek gerektiğini dünyaca ünlü bir çok immünolog tavsiye etmektedir. Bağışıklık sistemini adeta bir zırha çeviren bu mucizenin yararlarının farkında olmak hepimiz için gereklidir.

Diğer ballara nazaran daha faydalı olmasının sebebi organik çiçek balı içinde herhangi arındırıcı kimyasalın bulunmamasıdır. Organik çiçek balı doğal ortamda yetişen çiçeklerin arılar ile birlikte döllenmeleri sürecinden elde edilen baldır. Dolayısıyla bu bal kovanlardan çıkarıldığı gibi kalır. Daha tortulu bir görünüme sahiptir. Dolayısıyla marketlerdeki ballar gibi pürüzsüz bir görünümü yoktur.

Organik çiçek balı faydaları ile insanlara yüzyıllar boyu şifa olmuştur ve olmaveya sürdürmektedir.

Kestane balının faydaları içinde bulunan yüksek miktarda mineraller ile antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinden gelir. Oldukça aromatik bir lezzete sahip bu eşi benzeri bulunmayan baş bir çok hastalığa karşı etkili bir ilaçtır. Tarçın gibi bir diğer mucizevi lezzetle birlikte kullanıldığında vücuda olumlu etkileri kısa bir zamanda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında kestane balının faydaları ise şöyle sıralanabilir:

Çam balı bir çok özelliği ile çiçek balından ayrılır. İkisinin de kendine özgü özellikleri mevcuttur ve ikisi de sağlığa çok faydalıdır. Çam balı, çam dışkısına arılar aracılığıyla karıştırılan enzimler aracılığıyla meydana gelir. Oluşum şekili de bu yüzden çiçek balından çok değişikdır. Çam balı da tıpkı çiçek balı gibi doğal bir mineral kaynağıdır. Ayrıca antioksidanlar yönünden da bi hayli zengindir.

Çam balı çiçek balına kıyasla dayanıklılığı ile de ünlüdür. Herhangi bir bozulma olmadan yıllar boyu taze kalabilir. Bundan dolayı saklama koşulları çiçek balına göre daha basittir. Çiçek balından daha koyu bir kıvama ve renge sahiptir. Ayrıca içinde bulunan şeker miktarı da (glikoz, früktoz) çiçek balına göre daha azdır. Dolayısıyla tat yönünden da çiçek balından ayrılır. Aromatik bir tat onda da mevcuttur fakat çiçek balından daha az şekerli bir tat verir. Aminoasitler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar yönünden çiçek balından hemen hemen olarak on kat daha zengindir. Lakin organik bir içeriği sahip oldukları takdirde ikisi de iyileştirici ve koruyucu gücü ile ön plana çıkar.

Kaynak: healthline / everydayhealth

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu