Sağlık

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Tüketilir

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Tüketilir, sağlık bölümümüzde Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Tüketilir ile alakalı bilgi aktaracağız.. Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Tüketilir ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Tüketilir

Chia tohumu, tok tutma özelliği ve içerdiği yüksek protein ile son haftalarda diyetlerin, zayıflamak isteyen bireylerin gözdesi haline gelmiş durumda. Uzmanlarında yazmış oldukları diyet listelerinde ilk sıraları alıyor. Bu tohumun aslen yetiştiği yer Meksika’dır ama Amerika ve Avrupa ülkelerinde bi hayli fazla tüketilmektedir. Birçok hastalık içinde yararlı olan bu besin yalnızca tokluk hissini arttırmakla kalmıyor bunun yanı sıra saç, tırnak, cilt bakımı içinde bi hayli faydalıdır.

Magnezyum, demir, kalsiyum gibi minareleri içeren chia tohumu A,B,E ve D vitaminlerini de adı altında bulundurmaktadır. Baktığımız zaman chia tohumu faydaları saymakla bitmemektedir.

Birçok faydası bulunan Chia Tohumunun en bilinen faydalarından bazıları şunlardan oluşmaktadır:

Genel olarak alerjiniz yoksa veya fazla tüketmediyseniz görülen yan etkisi görülmeyecektir. Lakin chia tohumunun fazla tüketilmesi şişkinliğe sebep olabilir. Yine fazla tüketilme sebebiyle erkeklerde prostat kanserini tetiklediği bilinmektedir. Emziren anneler ve hamile bireyler aracılığıyla da tüketilmesi önerilmemektedir. Bunun yanında düzenli olarak ilaç kullanan bireyler chia tohumunu kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Chia tohumu genelde çiğ olarak tüketilen bir gıdadır. Yoğurtlarda, salatalarda, çorbalarda bi hayli sık kullanılmaya başlamıştır. Bu kullanım yalnızca zayıflamak amaçlı değil bunun yanında diğer chia tohumu faydaları da es geçilmemelidir. Tohumu hem çiğ olarak hem de çay olarak kullanabilirsiniz. Chia tohumunun en sık kullanıldığı, en bi hayli beğeni alan hali ise Chia puding ‘ir. Hem daha sağlıklı hem de daha besleyici olan muzlu chia puding şu biçimde yapılmaktadır;

Fazla ufak olmayan bir kap alarak 2 bardak badem sütünü ve chia tohumlarını karıştırın. Kullandığınız kabın ağzını hava almayacak biçimde güzelce kapatarak 30-45 dk. kadar buzdolabında beklemede bırakın. Bu süre sonrasında chia tohumları sütü içine çekecek ve artık jel kıvamında olacaklardır.   Jel kıvamına gelen bu karışıma vanilya özü ve balı katın sonrasında muzunuzu güzelce ezerek bu karışıma katın ve iyice karışana kadar harmanlayın. Hazırladığınız karışımı dilerseniz muzla dilerseniz de başka meyvelerle süsleyebilirsiniz. Chia tohumu faydaları aracılığıyla hem sağlıklı olabilir hem de enfes tatlılarla karnınızı doyurabilirsiniz.

Source: hsph.harvard / bonappetit / webmd

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu