Başvurular

Cenaze Ödeneği Kimlere Verilir ?

Cenaze Ödeneği Kimlere Verilir ?, başvurular bölümümüzde Cenaze Ödeneği Kimlere Verilir ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Cenaze Ödeneği Kimlere Verilir ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Cenaze Ödeneği Kimlere Verilir ?

Cenaze Ödeneği Nedir ?

Cenaze ödeneği ; vefat eden yakını olan ailelerin cenaze masraflarını bir nebze olsun hafifletmek için SGK aracılığıyla verilen yardımdır. Cenaze ödeneği birinin emekli, çalışan yada memur olmasına göre ödenilmektedir. Kamu çalışanlarına ölüm yardımı bir miktar daha fazladır. Ölüm parası sosyal yardım başlığı altında değerlendirilir. Şimdi gelin ayrıntılara bakalım.

Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Cenaze ödeneği başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Vefat eden birinin yakınları sosyal güvenlik kurumuna başvuru sırasında verilen formu doldurarak başvurularını tamamlarlar. Başvuruyu vefat eden birinin annesi, eşi yada herhangi bir yakını yapabilir. Başvuruyu yapan kim olursa olsun ödeme Ödeme hak sahibine yapılır. Bundan dolayı SGK başvuru formu hak sahibi aracılığıyla imzalanır. Vefat eden birinin SGK’lı ,emekli sandığı yada Bağkur’lu olması durumu değiştirmez. cenaze ödeneği başvuru e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Cenaze yardımı başvurusu için en doğru yöntem bizzat gitmektir.

Cenaze Ödeneğinden yararlanmak için kimler başvuru yapabilir ?

Kimler cenaze yardımı alabilir sualinin yanıtını bir hiyerarşi içinde cevaplamak gerekir.

 • Cenaze yardımı ilk kez eşlere yapılmaktadır. Eğer vefat eden kişi evliyse çocuğu olsun yada olmasın ilk kez eşlere yapılmaktadır.
 • Eğer eş vefat etmiş ve çocukları varsa 2.olarak çocukları cenaze parasını alabilirler.
 • Vefat eden kişi bekar ise bu durumda cenaze ödeneğini anne yada baba alabilir.
 • Vefat eden birinin anne-babası vefat etmişse bu durumda ölen birinin kardeşleri ölüm yardım piçinden faydalanabilir.
 • Vefat eden birinin bu saydıklarımız yakınları yoksa cenazeyi kaldıran ve masrafları yüklenen kişi yada kurumlara ödeme yapılabilmektedir.
"<yoastmark
cenaze yardımı

Cenaze Yardımı Parası Başvuru Şartları Nelerdir ?

 • Yardım parası nasıl alınır diye düşünüyorsanız ilk kez olarak yardım başvuru şartlarını sağlamanız gerekiyor. Şimdi bu şartlara bakalım.
 • Cenaze yardımı için aranan ilk şart vefat eden birinin emekli yada sigortalı olmasıdır.
 • Eğer vefat eden kişi vefat ettiği tarihinden önce ki 360 günlük birikmiş sigorta primi olması durumunda yine yakınları bu aylıktan faydalanabilir. Lakin bu primi son bir yıl içinde yatırmış olması gerekiyor. Bu durumda vefat ettiği tarihte aktif sigortalı olması durumu aranmaz.
 • Vefat eden kişi ,ölüm aylığı olarak emekli maaşı alıyorsa(eşinden-babasından vs.) cenaze yardımı alamaz.
 • iş kazası yada meslek hastalığından vefat eden birinin yakınları cenaze yardımından faydalanabilir.

Cenaze Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Cenaze yardımı için gerekli evrakları bitirdiktan sonra başvurunuzu uygulayabilirsiniz. Peki cenaze yardımı için gerekli belgeler nelerdir maddeler halinde bakalım.

 • Ölüm parası yardımına başvuracak yakının kimlik fotokopisi
 • Vefat eden birinin ölüm raporu yada ölüm belgesi.(Eğer vefat eden birinin ölümü resmiyete işlenmemişse mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor)

Belgeleri teslim edip başvuru yapmanız için SGK size beş yıl süre tanımaktadır. Bu süre içinde başvuru yapmazsanız bu hakkınızı kaybedeceğinizi de notlarımız arasına ekleyelim.

Cenaze Ödeneği Başvuru Formu Doldurma

SGK cenaze yardım formunu siz değerli okurlarımıza elden teslim edecektir. Bu formu doldurup hak sahibi insana imzalattıktan sonra SGK’ya teslim edebilirsiniz. Cenaze ödeneği dilekçesi olarak da adlandırılan bu formu doldurmanız yardımı almanız için mühimdir.

"<yoastmark

Cenaze ödeneği Ne Kadar ? 2021 Yılı İtibariyle 

Ölüm parası ne kadar 2021 yılı itibariyle diye sorarsanız SGK 917 TL olarak yanıt vermektedir. Tabi bu rakam memur olup da vefat eden bireylerde değişmektedir. Eğer vefat eden kişi memur ise yakınlarına 2.775,16 TL cenaze yardımı yapılmaktadır. Eğer vefat eden memurun birinci dereceden yakını ise 1.100 TL yardım yapılmaktadır.

Cenaze Ödeneği Sorgulama 

Cenaze yardımı sorgulama işlemleri e devlet ölüm parası yardımı sorgulama sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ölüm parası sorgulama işlemini buraya tıklayarak uygulayabilirsiniz. Cenaze ödeneği başvuru e-devlet üzerinden yapılamaz ama sorgulama buradan yapılabilmektedir.

Cenaze Yardımı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılıyor ?

Ölüm yardımı hesaplama işlemleri her sene başında açıklanan enflasyon sayılarına göre değerlendirilmektedir. Her yıl periyodik olarak artış gösteren ölüm yardımının senelere göre dağılışı şöyle:

 • 2017 yılı  : 531 TL
 • 2018 yılı  : 594 TL
 • 2019 yılı  : 715 TL
 • 2020 yılı  : 801 TL
 • 2021 yılı cenaze yardımı : 917 TL

Aklınıza takıl soruları yorum bölümünden mutlaka bizlere yazın. Sorduğunu sorulara en kısa zaman da yanıt verilecektir.

Cenaze Ödeneği Ne zaman Yatar

Ödemeler ise Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra en geç 2 ay içinde cenaze ödeneği ödenilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu