Bilgi Arşivi

Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?, bilgi arşivimizde Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır? konusunu ele aldık. Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri aracını park ettiği yerde aracını göremeyince endişeleniyor ve aracıyla alakalı otoparka çekilip çekilmediğini yada çalınıp çalınmadığı ile ilgili bilgi almak isteyebiliyor. Merkeze bağlı olmadan yürütülen otopark hizmetleri araç kullanıcıları için aracının nerede olduğu, çekilen araç park ücreti ne kadar, araç nasıl alınır gibi sorular merak ediliyor. Daha önceki uygulamada aracınızın çekildiği otoparka göre fiyatlar değişkenlik sağlamaktaydı. Bunun yanında aracın alınması, otoparkın bulunması araç sahiplerini çileden çıkarıyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yürürlüğe aldığı kararlar ve uygulamalarla çekilen araçla alakalı bilgi alabilmek bi hayli kolaylaştı. 

Çekilen Araç Sorgulama İçin İlk Yol SMS

Aracın değişik birden çok nedenten dolayı çekilmesi durumunda uzun süredir SMS üzerinden aracınızın olduğu otoparkı ve diğer genel bilgileri sorgulayabiliyorsunuz. Tüm operatörlerden SMS yoluyla bilgi sahibi olmak isteyenler PARK (boşluk) ARAÇ PLAKASI yazarak 1550‘ye kısa SMS göndererek detaylı bilgi alabiliyorlar.

Gönderilen mesaj: PARK 34XX1382

SMS içindeki bilgilendirmeler şu biçimde;

  • Otopark bilgisi
  • Otopark Ücreti
  • Çekilme Nedeni

Gelen mesaj: 34xx061 Plakalı Araç 27.12.2021 13:20 Tarihinde YASAK PARK Nedeniyle OTOARIZASI Otoparkına Çekilmiştir.(2120000000) Ücret: Çekici(100)TL + Otopark(80)TL. IEM

Gönderilen SMS 2 TL olup her operatör için fiyat aynıdır. Araç sahipleri telefonlarından kısa SMS ile araç bilgilerine basit bir şekilde ulaşabiliyorlar. Bunun dışında internet üzerinden’de kolay bir biçimde aracınız ile ilgili detaylı sorgulama yapabilirsiniz.

Çekilen Araç Sorusu İçin Yeni Nesil Çözüm E-Devlet 

E-Devlet üzerinden otoparka çekilen araç sorgulama
E-Devlet üzerinden otoparka çekilen araç sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğünün Resmi Web sitesi üzerinden aracınızla alakalı bilgilere rahatlıkla varabilirsiniz.

Bilgi alabilmek için lazım olanlar;

  • İsminiz
  • (T.C) Kimlik Numaranız
  • Doğum Yılı Bilgileri

Aracınızın plakası ile sorgulama neticesin’de otopark, ücret ve ceza açıklaması gibi genel bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Web sitesi üzerinden yapmış olduğunuz bu sorgulama neticesinde herhangibir ücrete tabi tutulmuyorsunuz. 

Son alınan uygulamalı karar sonrasında E-Devlet üzerinden çekilen araç ile ilgili sorgulama gerçekleştirebiliyorsunuz. E-Devlet üzerinden T.C kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaparak araç plakanız üzerinden bilgilere varabilirsiniz. Sadece aracınızın olduğu otopark değil geçtiğimiz 5 yıl boyunca çekilen araçlarınızla alakalı bilgi alabiliyorsunuz. Bu uygulama 2018 senesinden beri aktif bir biçimde kullanılmaktadır. Uygulamadan bildirim ile anlık ileti alınabilirken, kayıtlı mail adresine de bildirim gelmesi için profile yetkilendirme yapılabiliyor.

Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır? konusu ile ilgili aklınıza takılan diğer soruları konu altından yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Araç trafikten nasıl çekilir?, Çekme belgeli araç muayene yaptırmak gerekir mi? ve Çekme belgeli araca sigorta yapılırmı ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu