Sağlık

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? En İyi 4 Yöntem

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? En İyi 4 Yöntem, sağlık bölümümüzde Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? En İyi 4 Yöntem ile alakalı bilgi aktaracağız.. Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? En İyi 4 Yöntem ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? En İyi 4 Yöntem

Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi ve millet olarak sudan sonra en fazla tükettiğimiz içecek olan çayın ne denli temiz koşullarda yapıldığına dikkat ettiniz mi? Çay içmeyi sevdiğimiz kadar çaydanlık temizliğine de özen gösteriyor muyuz? Maalesef günlük kullanımın fazlalığından dolayı çaydanlıklarımız aşırı derecede kireçlenmekte ve kirlenmektedir. Çaydanlık kireci nasıl temizlenir? Bu konuyu gözlemleyelim.

Temizliğine dikkat etmezsek çaydanlıklarımız kullanılamaz bir hal alabilir. Günlük temizliği yapılmadığı zaman çaydanlıklarımız hem kireçlenmekte hem de kirlenmektedir. Bu durumu önlemek ve daha sağlıklı bir çay keyfi sürmek için temizliğe dikkat etmeliyiz aksi takdirde çok sevdiğimiz çay bizlere zehir olabilir. Bu durumu önlemek için çaydanlığımızın performansına göre temizliğini mutlak suretle yapmalıyız. Aşırı kireçlenen ve kirlenen çaydanlıklarınızı birkaç pratik ve kimyasal olmayan yollarla temizlenebilir. Bu haber ile birlikte sizde kireçlenen ve kirlenen çaydanlıklarınızı kolay yollarla temizleyebilirsiniz.

Öncelikle diş macununu sürmek için elinize bir eldiven takın ardından elinizle bir miktar macunu kuru olan çaydanlığa sürün iyice sürdüğinüz macunu 5 dakika beklemede bırakın sonrasında lavaboda bol su ile çaydanlığınızı durulayın. Göreceksiniz ki çaydanlığınız yeni alınmış gibi tertemiz ve göz alıcı bir görünüm sahip olacaktır.  Bu yöntem, çaydanlık kireci nasıl temizlenir? Sorusu için verilecek olan en iyi yanıttır.

Uzun süre kullanıldıktan sonra çaydanlıkların içinin kireç tutması gibi dışı da lekelenip kirlenebilir. Çaydanlığınızın dışını, evde kimyasal olmayan maddelerle temizleyebilirsiniz. Bazı pratik yöntemler şunlardan oluşmaktadır.

Bir kaba sirkeyi koyun ve bir miktarda tuz katın. Bir müddet tuzun sirke içinde erimesini bkatın. Eriyen karışımı bir bez yardımıyla çaydanlığınızın etrafına sürerek temizleyin. Fark edilir bir biçimde göreceksiniz ki çaydanlığınız yeni alınmış gibi tertemiz ve pırıl pırıl olacaktır.

Sirke-tuz karışımı kadar etkili bir yöntem olan sirke-karbonat yönteminde ise bir miktar karbonat ile sirkeyi bir kaba koyun ve çözündükten sonra çaydanlığınıza bez ile temizleyin eğer çaydanlığınız aşırı kirlenmiş ise çaydanlığı karışımın içerisine koyun ve bir süre bekledikten sonra yıkayın.

Limonun kabuğunu ufak parçalar halinde kesin ve çaydanlığınızı ovalayın. Daha sonra nemli bir bez ile ovalamaya devam edin bir süre beklettikten sonra bol su ile çaydanlığınızı yıkayın ve sonuç olarak çaydanlığınız tertemiz ve göz alıcı olacaktır.

Bilindiği üzere karbonatın kireç sökücü özelliği, limonun ise parlatma özelliği mevcuttur. Temizlemek istediğiniz çaydanlığınızın içine önce bir paket karbonatı atın, ardından önceden doğradığınız bir adet limonu üzerine atın ve çaydanlığın yarısını geçmeyecek miktarda su katın, ve ocakta kaynamaya bırakın. Bir müddet sonra kaynayan suyu lavaboya dökün ve su ile çaydanlığınızı temizleyin sizde göreceksiniz ki kireç giderilmiş olacaktır. Çaydanlık kireci nasıl temizlenir? Sorusuna verilebilecek en etkili yanıt bu metottur.

Çaydanlık temizlemenin bir diğer pratik yolu da limon tuzudur. Çaydanlığınızın altına limon tuzunu dökün ardından yarısı kadar su katın ve kaynamaya bırakın 15-20 dakika kaynadıktan sonra içindeki suyu dökün kalan tortuyu bir fırça yardımıyla temizleyin son kez duruladıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

En ekonomik çaydanlık temizleme yöntemi olan patates kabuğu yönteminde ise ilk kez kabuklarını soyduğunuz patatesleri çaydanlığınızın içine atın ve ardından patates kabuklarının üzerine gelecek kadar su katın bir süre kaynadıktan sonra ocaktan alın ve içindeki suyu dökün ve kullanmaya başlayın. Ekonomik olması için patates yemeği yapıldıktan sonra bu yöntemi kullanırsanız eğer daha çok tasarruf edersiniz.

Bir diğer kireç temizleme yöntemi de sirke ve tuz karışımı yöntemidir. Bir çay kaşığı sirkeyi çaydanlığın içine atın üzerine de kirecin miktarına göre bir yahut iki yemek kaşığı sofralık tuz katın 10-15 dakika kadar beklettiğiniz karışımı su ve bulaşık süngeri ile temizledikten sonra kullanıma başlayabilirsiniz.

Etkin temizleme maddelerinden olan karbonat ve sirkeyi tercih ederek da çaydanlıklarda bir araya gelen kireci giderebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken bir su bardağı sirke ile bir paket karbonatı çaydanlığınızın içerisine atın ve yarısı kadar su ilave ederek kaynamasını bkatın.  Su kaynadıktan sonra ocaktan çaydanlığınızı alın ve bulaşık süngeri ile temizleyin. Bir süre beklettikten sonra çaydanlığınız ilk gün ki gibi temiz ve göz alıcı olacaktır. Çaydanlık kireci nasıl temizlenir ve çaydanlık nasıl parlatılır? Sorularına siz değerli okurlarımız için yanıt verdik.

Kaynak: thekitchn

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu