Sağlık

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağı faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Kullananlar ne diyor? Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü olan bir ağaç türünün yapraklarından elde edilmektedir. Oolong çay ağacı ile bi hayli benzerlik gösterir ve siyah veya yeşil çay olarak kullanılabilen bu çay ağacı ile karıştırılmamalıdır.

Dışa kapalı, ilkel bir topluluk olan Aborjinler aracılığıyla yüzyıllar boyunca ilaç olarak kullanılmıştır. Bu Avustralya yerlileri ağacın yağını çıkarmak için yapraklarını iyice ezmiş ve öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde kullanmışlardır. Bu hastalıkların nasıl tedavi edileceği için yağın kokusunu solumak yeterliyken cilt için ise cilt yüzeyine doğrudan uygulanması gereklidir. Aborjinlerin bu ağaç ile alakalı tedavi yöntemi bu biçimdedir.

Günümüzde çay ağacı yağı %100 doğal olarak, seyreltilmemiş, saf hâliyle yaygın bir biçimde mevcuttur. Cilde iyi gelmesi için hazırlanan formlarında ise %5 ila 50 oranında seyreltilmiş içerik bulunmaktadır. Çay ağacı yağı bazı türlerdeki bakterileri, mantarları ve hatta virüsleri öldürdüğü yaşanan Terpinen-4-ol başta olmak üzere; birden fazla bileşik içermektedir. İçeriğinde bulunan bu bileşikler, özellikle de Terpinen-4-ol beyaz kan hücrelerinin aktivitelerini artırmaya yardımcı olarak vücudun mikroplara karşı daha kuvvetli muhafaza edilmesinı sağlar. Bunların dışında gözle görülmeyen diğer bir çok mikroorganizmayla savaşmada da etkilidir.

Bütün bu özellikleri göz önüne alındığında çay ağacı yağı, bakteriyel veya fungal cilt hastalıkları ve diğer enfeksiyonların önlenmesinde, iyileştirilmesinde doğal bir çare olarak düşünülebilir. Bu doğal bitki yağının saymakla bitmeyen faydaları tabi ki bunlarla da sınırlı değildir.

Çay ağacı yağı, cilt, saçlar, kişisel temizlik, enfeksiyonlar, yaralar ve ağız sağlığı için bir çok fayda içerir. Vücutta hemen hemen iyi gelmediği bir yer olmayan çay ağacı yağı faydaları bir çok uzun soluklu araştırmaya konu olmuş ve sonuçları bilim bireylerinı çok şaşırtmıştır:

Vücudun bir çok bölgesinde kullanılabilmesinin bunun yanında yüzey temizliğinde de etkili olan çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Çay ağacı yağı cildi, tırnakları, saç derisini ve bundan dolayı da saçı etkileyen bir çok rahatsızlığı tedavi etmek için de kullanılır.

Kozmetik endişeların yanında cilt hastalıkları, çok ciddi enfeksiyonları da tetikleyebileceği için daha hayati endişelar oluşturabilir. İster ciltte estetik bir görünüm elde etmek ister ciltteki enfeksiyonların giderilmesini sağlamak maksadıyla olsun, çay ağacı yağı güvenle kullanılabilir. Çay ağacı yağı cilde faydaları söz konusu olduğunda çok daha ayrıntılı bir maddeleme gerektirir. Bu maddelerin başlıkları ise şöyledir:

Çay ağacı yağı kullananlar göz önüne alındığında vücuttaki bir çok sorunun giderilmesinde yaygın hâle geldiği söylenebilir. Çay ağacı yağı kullanımının yaygınlaşması da bu yağın çok amaçlı uygulanabilmesi durumuyla alakalıdir.

Yapılan klinik araştırmalar ışığında da etkileri göstermiştir ki, çay ağacı yağı piyasada kutulu satılan bir çok ürünün yerine geçebilecek doğal bir mucizedir.

Source: healthline / webmd / nccih.nih / uofmhealth

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu