Müşteri Hizmetleri

Carrefour SA Şikayet

Carrefour SA Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde Carrefour SA Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. Carrefour SA Şikayet yazımızın detayları..

Carrefour SA Şikayet

Carrefour SA şikayet, Carrefour SA şikayet hattı, Carrefour SA şikayet telefonu var mı? Carrefour SA şikayetim var nasıl iletebilirim? Carrefour SA şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Carrefour SA Şikayet

Fransa merkezli Carrefour şirketi ile Türkiye’ de ortaklık gerçekleştirdiği Sabancı Holding aracılığıyla kurulan Carrefour SA mağazacılık zinciri, 1993 senesinden bu yana kesintisiz olarak faaliyet gösteriyor. Uluslararası market zinciri deneyimi ve altyapısı ile Türkiye’ de son derece dinamik bir hizmet yapısına sahip olan Carrefour SA, tüketici aracılığıyla da bi hayli yoğun biçimde tercih edilmekte. Türkiye’ nin her bölgesindeki mağazaları ile tüketicilere kaliteli ve profesyonel hizmet sunumu gerçekleştiren Carrefour SA mağazalarında yaşanan sorunlara istinaden ise tüketicilere Carrefour SA şikayet bildirimleri gerçekleştirilebiliyor. Tüketiciler son derece bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde mağaza hizmetleri yahut ürünleri ile alakalı olarak yaşadıkları sorunlara yönelik şikayetlerini alakalı birimlere iletebiliyor.

Carrefour SA, ülkeler arası mağazacılık zinciri deneyimiyle hizmet vermekte olduğu Türkiye’de son derece mühim bir hizmet altyapısına sahiptir. Zengin ürün yelpazesi, yaygın mağaza sayısı ve tabii ki kaliteli hizmet anlayışı ile dikkat çeken Carrefour SA’ nın hizmetlerine ilişkin yaşanan sorunlar içinde etkin bir müşteri hizmetleri servisi yer alıyor. Bunun yanında de tüketicilerin Carrefour SA şikayet bildirimlerini bi hayli basit biçimde alakalı birimlere ulaştırabilmeleri sağlanıyor. Böylelikle de çok daha kısa zaman dilimleri içinde poblemlerin giderilmesi ve tüketici mağduriyetinin bittirilmesi sağlanabiliyor:

Tüm mağazalarında tüketicilerin hem ürün hem de hizmet yönünden yüz yüze kalabileceği sorunlara istinaden Carrefour SA şikayet bildirimleri farklı kanallar aracılığı ile alınıyor. Vatandaşlar Carrefour SA müşteri hizmetleri numarası dışında bunun yanı sıra da resmi sitesi üzerinde bulunan İletişim Formu sayfasındaki formu doldurarak da şikayet bildirimlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Bunun bunun yanında mağazalarda bulunan “İstek, Öneri ve Şikayet Kutusu” aracılığı ile de genel şikayet bildirimlerini iletebilmek olabilecekdür. Ayrıca şikayet bildirimleri için “[email protected]” e-posta servisi aracılığı ile de gerçekleştirilebiliyor. En son ise “0216 655 00 50” faks numarası üzerinden yapılacak faks gönderimleriyle de şiakyet başvurularında bulunulabiliyor.

Carrefour SA Şikayet Hattı

Türkiye’ deki en popüler mağazacılık zincirlerinden birisi olan Carrefour SA’ da alınan hizmetlere ilişkin yaşanan sorunlar için işinde uzman personelleri ile bi hayli hızlı geri dönüş gerçekleştiriyor. Yapılacak şikayet bildirimleri, profesyonel ve uzman personeller aracılığıyla en bi hayli hızlı biçimde değerlendirmeden geçirildikten sonra tüketici mağduriyetini giderecek biçimde geri dönüşler sağlanmaktadır. Carrefour SA şikayet hattı 7/24 kesintisiz olarak faaliyet gösteriyor.

Carrefour SA müşteri hizmetleri numarası ile ulaşılabilen şikayet hattında işinde uzman personeller ile her türlü soruna ilişkin olarak işlem gerçekleştirilebiliyor. Ürün poblemleri, mağaza personeli ilgisizliği, kötü hizmet yaklaşımı, mağaza hijyen koşulları ve diğer hizmet poblemleri ile alakalı olarak müşteri temsilcileriyle direkt görüşme gerçekleştirerek, şikayet işlemleri gerçekleştirilebilir.

Carrefour SA Şikayet Telefonu

Carrefour SA müşteri hizmetleri servisi 7 gün 24 saat kesintisiz olarak faaliyet gösteriyor. Bu bağlamda da tüketiciler her türlü işlemde olduğu gibi Carrefour SA şikayet telefonu ışığında da Carrefour SA müşteri hizmetleri servisine başvuru gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Böylelikle şikayet bildirimlerini daha kolay biçimde yapabiliyor ve daha kısa süreler içinde geri dönüş yapılmasını sağlayabiliyor.

Carrefour SA şikayet işlemlerinde kullanılabilen telefon numarası ise 444 10 00 şeklindedir. Tüm tüketiciler sabit ve mobil telefonlar aracılığı ile kolay bir biçimde bu telefon numiçinden Carrefour SA müşteri hizmetleri servisine ulaşabiliyor. Sesli yanıt sistemindeki tuşlama yönlendirmeleri ile şikayet bildirimiyle yetkili olan müşteri temsilcilerine basit bir şekilde ulaşılabiliyor. Böylelikle müşteri temsilcilerinin yaşanan sorunlar için en bi hayli hızlı biçimde yardımcı olmaları sağlanarak, mağduriyetlerin bittirilmesi olabilecek oluyor.

Arama Kelimeleri: carrefour sa şikayet, carrefour sa şikayet var, carrefour sa şikayet hattı, carrefour sa şikayet telefonu, carrefour sa şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu