Başvurular

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Farklı kategorilerde ve farklı dallarda yardım iletme hususunda son derece başarılı ve örnek Belediyelerden birisi olan Çanakkale Belediyesi sosyal yardımları ile birden fazla yoksul ve yardıma muhtaç vatandaş veya aile temel gereksinimlerini karşılayabilmektedir.

Kampanyalar içerisinde desteklenen ve geliştirilen tüm Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu kategorilerini ise siz değerli okurlarımız için bir araya getirerek gerekli bilgileri paylaşmak istedik.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Belediye’nin hem eşya hem nakit yardımlarını iletme şeklinde son derece farklı alternatifler bulunmakla birlikte, özel hak sahibi olan abonelere su bedelinin %50 si kadar indirim uygulanmasına yönelik su kullanım indirimi, bu Çanakkale Belediyesi yardımları maddelerinden biri olmaktadır.

Yaşı ilerlemiş, sağlığı sebebiyle temel gereksinimlerini karşılayamayan yahut maddi yetersizlik içinde olanlar için Belediye aracılığıyla sıcak yemek sevkiyat hizmeti sunulmaktadır. Günlük olarak taze biçimde sevkiyatı yapılan yemeklerle birden fazla kişi sağlıklı beslenme düzenine kavuşmaktadır. Yoksulluk içinde olup temel gereksinimlerini karşılayamayan vatandaşlar için yapılan bir diğer gıda yardımı da Halk Kart Uygulaması olmakta, ailelere aylık olarak gıda alışverişlerine destek vermek için uygulanan bu proje ile hayatlarını en düşük düzeyde dahi sürdürmekte kuvvetlik çekenlere kendi alışverişlerini yapma olanağı sunulmaktadır.

İhtiyaç sahipleri için yapılan diğer yardım çalışmaları ise sıcak yemek ve erzak sevkiyatları olmakta, mahalle muhtarlıkları aracılığıyla bildirilen ihtiyaç sahiplerine komisyonca gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yemek ulaştırılmaktadır.

Hem eğitim hem gıda yardımı kapsamına dahil edilebilecek Eğitime Destek Programı ise Çanakkale’de eğitim – öğretim faaliyetleri süren özel eğitim sınıfı öğrencilerinin okullarına yahut aktivite alanlarına ulaşımları ile öğle yemeği yardımlarını kapsamaktadır. Yardımlar okular aracılığıyla resmi olarak bildirilen engelli öğrencilere yönelik yapılmaktadır.

Yoksulluk ve israfı önlerken, yardımlaşma ve dayanışmayı arttıran bir proje olan Sosyal Market” projesi bir toplumsal dönüşüm projesi olarak sosyal destekler içinde göze çarpmaktadır. Vatandaşlar kullanılmış fakat hala kullanılabilir nitelikte olan eşyalarını bağışlamakta ve yeniden kullanılabilir hale getirilen eşyaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Sosyal Market’e başvurulmaktadır.

Askerlik hizmetini yapmakta olup birliklerine tertip edilen Mehmetçiklerin bu vatani görevi boyunca ailelerin yahut kendilerinin gereksinimlerinin karşılanması adına ‘’Asker Paketi’’ yardım sevkiyat hizmeti sunulmaktadır.

Hafta içi her gün saat 09:00 / 18:00 aralığında başvurulabilecek bir diğer yardım alanı da Çamaşır Merkezi olmakta, Çanakkale Belediyesi yardımları kapsamı içinde bulunan çamaşırhanelerde gündelik yaşamlarında çamaşır yıkama olanağı bulunmayan bireylere evlerinde veya kaldıkları mekanlarda yapılan tespitler neticesinde burada çamaşırını yıkama olanağı sunulmaktadır.

Eğitime Destek Programı kapsamı içinde farklı nedenlerden dolayı eğitimde kuvvetlik çeken üniversite öğrencilerine öğrenim dönemi boyunca karşılıksız biçimde nakdi yardım ulaştırılmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal belediyecilikte farklı kategorilerle geniş bir değişiklik oluşturan Çanakkale Belediyesi kendi gereksinimlerini karşılayamayacak durumda olan ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü vatandaşlara ve yaşamı kolaylaştırılması gerekli olan engelli bireylere yardımcı olmak ve destek sunmak için “Evde Hizmet ve Bakım Projesi”ni hayata geçirmektedir. Evde Hizmet ve Bakım Projesi ile yaşlı yahut engelli bireylere saç, sakal tıraşı gibi kişisel bakım konularında destek sağlanmakta, sağlıklı bir ev ortamı için temizliklerini yaparak yaşam kalitelerini yükseltmek amaçlanmaktadır. Hafta içi her gün devam eden temizlik saatleri 09.00 – 17.00 saatleri arası olurken, berber hizmetleri ise ayda bir gün Perşembe gerçekleştirilmektedir.

İl genelinde dayanışmaya olan katılımı arttırmak için geliştirilen bir diğer proje olan Kent Gönüllüleri, gönüllü kadın ve gençlerle hareket edilen bir dizi sosyal hizmet etkinliğini kapsamakta, bu bağlamda Belediye aracılığıyla gönüllülere tahsis edilen ofiste alakalı çalışmalar yürütülmektedir. Ramazan ayı boyunca dağıtılan sıcak yemekler, taziye ziyaretleri, Altın Yıllar Yaşam Merkezi çalışmaları, Yaşlılara Evde Hizmet ve Bakım Projesi yine sözü edilen birim aracılığıyla yürütülmektedir.

Ebeveynleri ve dünyaya yeni gelmiş olan bebekleri unutmayan Belediye’nin bu alanda da farklı Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu kategorileri mevcuttur. Çanakkale sosyal yardım çeşitlerinden bir diğeri olan olan Hoş Geldin Bebek Paketi ise 0-6 ay aralığında doğum yapan kadınlara yönelik hazırlanan özel bir paketin sevkiyatıyla gerçekleştirilmekte, böylece miniklerin ilk aylarında ihtiyaç duyacağı birden fazla malzeme ve eşya temin edilebilmektedir. ‘’Bebek Bakım ve Emzirme Kabin’’ hizmeti ise insana özel şifre oluşturularak kabin kartı teslim edilmesine dayanan bir diğer destek olmakta, kent içinde bulunması gereken ebeveynler ile temel gereksinimlerini karşılayabilmeleri için yanlarında olan minikler için bu biçimde destek sağlanmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Yapılacak yardım türüne göre vatandaşların dahil edildiği yardım sınıfı ve buna bağlı olarak istenen belgeler de farklılaşmaktadır. Misal verilecek olursa Asker Paketi olarak ulaştırılan Çanakkale Belediyesi sosyal yardımları için askerlik sevk belgesi sunulması gerekmekte, gösterilen ikametgah adresinin sorgulaması yapılmaktadır. Bebeklere ilişkin yardım paketleri yahut sosyal hizmetleri alacak bireylerinse bebeğinin nüfus kaydını tamamlamış olması istenmektedir. Üniversite öğrencilerinin ise burs desteği için maddi durum yetersizliğini KYK aracılığıyla tasdikletmesi gerekmekte, diğer nakit yahut gıda yardımları içinse muhtarlık onaylı yoksulluk belgesi yahut SGK işsizlik belgeleri gibi yardım türüne ilişkin belgeleri düzenlemesi istenmektedir.

Genel anlamda geçimini düşük standartlarda dahi sürdüremeyenler, yoksul ve yardıma muhtaç olduğu yetkililerce görülenler, maddi yetersizliği bulunan üniversite öğrencileri, evinde yahut kişisel olarak bakım ve hijyen koşulları sağlayamayanlar, yaşlı yahut engelli bireyler öncelikli Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu gruplarıdır.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Talep edilen yardıma, başvuruda bulunulacak olan kampanyaya ve ihtiyaç duyulan yardıma göre birden fazla farklı kategorisi bulunan Çanakkale Belediyesi sosyal yardımları için başvuruların kabul edilme metotları de birbirinden farklı olmaktadır.

Eğitime Destek Programı için başvuruda bulunarak burs almak isteyen öğrencilerin bu amaçla T.C Başbakanlık Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden isteklerini iletmesi gerekmektedir. Bebek Bakım ve Emzirme Kabin hizmeti ve Hoş Geldin Bebek Paketi içinse nüfus kaydı yapılmış olan bebeğin bilgileri ile birlikte ikametgah adresinin belirtilmesi gerekmekte, bu amaçla Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile iletişime geçilmelidir. İkametgah belgesi, nüfus cüzdanı, kurumdan tahsis edilen matbu formu ile Halk Kart Uygulaması’na başvurmak olabilecek olmakta, genelde tüm diğer yardımlarda olduğu gibi başvuru için Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne ulaşılmalıdır. Eğitime Destek projesine dahil olmak içinse okul yönetimi aracılığıyla engelli öğrencinin yetkililere bildirilmiş olması gerekmektedir.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yapılacak olan yardım türüne göre istenen evraklar da değişmekle birlikte, bireylerin yardıma muhtaçlık durumunu bilgileriyle ifade edebilmesi için Çanakkale Belediyesi yardım başvuru formu doldurması gerekebilmektedir. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne şahsen ulaşım sağlayan vatandaşlara alakalı form burada verilebilmekte, forma ulaşım sağlayamayacak yahut dolduramayacak bireylerin incelemeleri yetkililer aracılığıyla adresinde yapılmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru sürecinin güncel durumunu merak edenlerin mail yahut telefon numarası yoluyla veya alakalı birimleri ziyaret ederek kendi kategorisindeki durumu öğrenmesi olabilecekdür. Vatandaşlar Çanakkale Belediyesi sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemleri için alakalı telefonu arayabilmekte, fakat evde bakım, sıcak yemek sevkiyatı gibi rutin hizmetlerde yahut Halk Kart uygulaması gibi projelerde olumlu yanıtlanmayla birlikte yetkililer başvuru sahiplerine ulaşmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurulacak olan birime yahut yardım türüne göre ulaşabileceğiniz telefon numaraları şu biçimdedir:

  • Çamaşır Merkezi: 2181229
  • Sosyal Market: 2178915
  • Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü: 444 17 17

Çanakkale Belediyesi Gıda Yardımı

Günlük sıcak yemek sevkiyatı, kuru gıda kolisi ve erzak sevkiyatı gibi birden fazla Belediye aracılığıyla gerçekleştirilen gıda yardımlarına ek olarak engelli öğrenciler için öğle yemeği yardımında da bulunan Çanakkale Belediyesi, gönüllüler aracılığıyla Ramazan ayında ek gıda sevkiyatları da yapmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Maddi Yardım

Ailelere yapılan Çanakkale Belediyesi para yardımı Halk Kart uygulamasına dahil edilmekte, kart içindeki meblağ kadar alışveriş yapılabilmektedir. Ek olarak yönetmeliğe dahil edilen vatandaşlara uygulanan su faturası indirimi de bütçeye destek olmaktadır. KYK aracılığıyla öğrencilere verilen destek bursları da yine nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilen bir diğer yardım başlığıdır.

Çanakkale Belediyesi Diğer Yardımlar Nelerdir

Yapılan yardımlardan bir diğeri olan olan Asker Paketi ise vatani görevini yapan vatandaşların kişisel bakım gereksinimlerini karşılamalarında son derece uygun bir aracı olmakta, paket içinde diş fırçası, diş macunu, askı, yüz havlusu, iç çamaşırı, çorap, şampuan, banyo süngeri, pudra, cüzdan, ayakkabı boyası, ıslak mendil, çamaşır yıkama filesi gibi kişisel bakım ve hijyene yönelik birden fazla pratik ve önemli malzeme bulunmaktadır.

Başta öğrenciler olmak üzere birden fazla vatandaşın hijyen ve temizlik maksadıyla başvurduğu Çanakkale Belediyesi sosyal yardımları içinde bulunan Çamaşır Merkezi ise tespitler ışığında günlük yaşamında çamaşır yıkama olanağının olmadığı görülen bireyler için son derece önemli bir diğer destek alanı olmaktadır.

Kent gönüllüleri aracılığıyla yapılan sıcak yemek sevkiyatı, bebek yahut asker paketlerinin sevkiyatı, Belediye’nin bütçesinden karşılanan su faturası indirimi gibi detaylandırılmış olan diğer yardım türleri de önemli sosyal destekler sağlamaktadır. Giyim eşyası ve mobilya gibi ayni yardım türleri içinse Sosyal Market desteğine başvurulabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu